راهبرد بازار؛ زیان ۲۰۰ میلیارد دلاری کرونا به اقتصاد منطقه خاورمیانه

راهبرد بازار؛ زیان ۲۰۰ میلیارد دلاری کرونا به اقتصاد منطقه خاورمیانه

زمان انتشار : 1400/07/19 - 05:23

اقتصاد ایران: بانک جهانی در گزارشی اعلام کرد که هزینه ناشی از همه گیری کرونا برای اقتصاد خاورمیانه و شمال آفریقا تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۲۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

  به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران ،  بانک جهانی در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شد، اعلام کرد که هزینه ناشی از همه گیری کرونا برای اقتصاد خاورمیانه و شمال آفریقا تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۲۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید و قدرت بهبود در آینده بستگی به قابلیت های سیستم بهداشتی هر کشور و افزایش قیمت کالاها دارد.

فرید بلحاج، معاون بانک جهانی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) گفت: تاثیرات فلج کننده این بیماری همه گیر بر فعالیت های اقتصادی در این منطقه، به شکل دردناکی یادآوری می کند که توسعه اقتصادی و سلامت عمومی یک پیوند ناگسستنی با یکدیگر دارند.

وی افزود: همچنین این واقعیت تلخ وجود دارد که سیستم های بهداشتی منطقه منا، که نسبتاً توسعه یافته تلقی می شدند، تحت فشار این بحران دچار گسستگی شد.

این مقام بانک جهانی در ادامه گفت: در آینده، باید تمرکز بیشتری بر ایجاد کارکردهای اصلی بخش سلامت عمومی و استفاده از اطلاعات و سیستم های بهداشتی پیشگیرانه صورت بگیرد تا بهبود (اقتصادی) این منطقه تسریع شود و آمادگی برای فوریت های بهداشت عمومی که ممکن است به دلیل همه گیری، بلایای طبیعی و حتی درگیری های اجتماعی در آینده ایجاد شود، صورت بگیرد.

بر اساس گزارش بانک جهانی، مجموع هزینه این بیماری همه گیر از نظر کاهش تولید برای این منطقه تا پایان سال جاری میلادی، نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد می شود.

این بانک هزینه ها را با مقایسه تولید ناخالص داخلی این منطقه در صورت عدم وقوع همه گیری محاسبه کرد. تولید ناخالص داخلی منطقه منا در سال ۲۰۲۰، ۳.۸ درصد کاهش یافته و پیش بینی می شود که در سال ۲۰۲۱، ۲.۸ درصد رشد کند.

پیش بینی می شود سرانه تولید ناخالص داخلی این منطقه که یک روش اندازه گیری استاندارد زندگی محسوب می شود، پس از کاهش ۵.۴ درصدی در سال ۲۰۲۰، ۱.۱ درصد در سال ۲۰۲۱ رشد کند.

بر اساس این گزارش، تا پایان سال ۲۰۲۱، سرانه تولید ناخالص داخلی این منطقه همچنان زیر سطح سال ۲۰۱۹ و ۴.۳ درصد خواهد بود.

این بانک بر درخواست صندوق بین المللی پول مبنی بر عرضه عادلانه واکسن تاکید کرد. به گفته این بانک، بهبود اقتصادی کشورها علاوه بر خطرات ناشی از عدم قطعیت سیاسی در برخی از کشورها و سرعت رشد گردشگری، به دسترسی آنها به واکسن و سرعت واکسیناسیون بستگی دارد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

1 × 3 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ شرکت‌های بزرگ بخشی از سودشان را به توسعه محصولات دانش بنیان اختصاص دهند

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، سید رضا فاطمین ...