راهبرد بازار؛ ایران صادرات برق به عراق را متوقف کرده است

راهبرد بازار؛ ایران صادرات برق به عراق را متوقف کرده است

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۱ - ۱۴:۴۰

اقتصاد ایران: وزیر برق عراق اعلام کرد، تهران صادرات برق به عراق را به خاطر کاهش تولید برق آبی در ایران در نتیجه کمبود بارندگی، متوقف کرده است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران ،  عادل کریم، وزیر برق عراق اعلام کرد کاهش تولید برق آبی در ایران در بحبوحه کمبود آب باعث شده تهران صادرات برق به عراق را متوقف کند، در حالی که عراق وابسته به عرضه برق و گاز از سوی ایران است.

نیروگاه های اصلی برق عراق وابسته به گاز طبیعی ایران هستند. عراق از ایران برق هم وارد می‌کند چون تولید برق عراق در بحبوحه نابودی زیرساخت‌ها و دمای بالای هوا در فصل تابستان، برای تامین نیاز داخلی آن کافی نیست.

 با وجود وضع تحریم های آمریکا علیه صادرات انرژی از سوی ایران در ۲۰۱۸، عراق برای واردات گاز طبیعی و برق از ایران معافیت دریافت کرده است.

دولت ایران در اوایل سال جاری میلادی استفاده از کولرهای گازی را در در اداره های دولتی تهران ممنوع کرد تا بتواند برق کافی به خانه ها و بیمارستان ها برساند. به دنبال کاهش تولید برق آبی در ایران به خاطر کمبود بارندگی ،اولویت دولت تامین برق برای مناطق مسکونی و بیمارستان هاست.

ماجد مهدی، وزیر سابق برق عراق، در ماه ژوئن پس از کاهش صادرات برق ایران به عراق و بالاگرفتن اعتراض‌ها و ترس از بی ثباتی در عراق به خاطر قطعی برق، استعفا داد.

 وزیر برق فعلی در پایان جولای اعلام کرد:«یک ماه است هیچ انرژی از ایران دریافت نکرده ایم. عراق بدون گاز ایران با فاجعه مواجه می‌شود».

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق قبلا اعلام کرده بود هیچ راه حل سریعی برای برطرف کردن مشکل کمبود برق در این کشور وجود ندارد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

سه + دو =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ صادرات ۱۵۰ میلیون دلاری میگوی پرورشی در سال جاری

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز دوشنبه ایرنا از وزارت جهاد ...