راهبرد بازار؛ کاهش دسته‌جمعی نرخ سود در همه سررسیدها

راهبرد بازار؛ کاهش دسته‌جمعی نرخ سود در همه سررسیدها

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۱ - ۱۴:۴۴

اقتصاد ایران: امروز ۲۰ مهر ۱۴۰۰ حجم معاملات اوراق بدهی دولت روندی کاهشی داشت.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران ، امروز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با ۴۳ درصد کاهش به ۲۱۰ میلیارد تومان رسید. این معاملات روی ۳۴ نماد اخزا و ۵ نماد اراد انجام شد.

معاملات عمده اوراق در بازار بدهی دولتی به ۸.۳ هزار میلیارد تومان رسید.

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در کلیه سررسیدهای کوتاه مدت کاهشی بودند. نرخ اوراق با سررسید یک سال یا چهار دهم درصد کاهش به ۲۲.۲۰ درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال با یک دهم درصد کاهش به ۲۲.۹۷ درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با دو دهم درصد افزایش به ۲۳.۴۹ درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با یک دهم درصد افزایش به ۲۳.۷۸ درصد رسید.

امروز روند نرخ بازدهی اوراق آتی نیز شاهد نوساناتی بود. این منحنی در سررسید ۴۰۰ روزه ۲۲.۹  درصد، در سررسید ۶۰۰ روز ۲۴ درصد و در سررسید ۸۰۰ روز ۲۴.۵ درصد بود.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

20 − هفده =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ حباب سکه ۱۱۰ هزار تومان کاهش داشت

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز جمعه ایرنا، بررسی بازار سکه ...