راهبرد بازار؛ عملیات آبخیزداری در ۱.۲میلیون هکتار اراضی کشور هدفگذاری شد

راهبرد بازار؛ عملیات آبخیزداری در ۱.۲میلیون هکتار اراضی کشور هدفگذاری شد

زمان انتشار : 1399/12/17 - 02:21

«کاظم خاوازی» روز شنبه در جریان سفر یک‌روزه به استان مرکزی و دیدار با نماینده ولی‌فقیه در این استان، افزود: عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در سطح ۹۵ میلیون هکتار از عرصه‌های کشور تا پایان سال ۹۸ انجام شد.

وی اظهار داشت: مجموعه اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در حوزه آبخیزداری موجب شده تا  فرسایش خاک به میزان  هر ۹ تن در هکتار کاهش یابد و به موازات آن یک تا پنج برابر دبی چشمه و قنوات افزایش یافته است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: مشارکت مردم در درختکاری و حفظ مراتع اهمیت زیادی دارد و باید فرهنگ کاشت درخت به گفتمان غالب در جامعه تبدیل شود.

خاوازی افزود: امسال ۳۳۰ هزار هکتار عملیات جنگلکاری،۴۷ هزار هکتار درختکاری در رویشگاه‌های اصلی با هدف غنی‌سازی و ۳۵ هزار هکتار جنگل‌کاری در عرصه‌های بیابانی کشور به منظور افزایش سرانه سبز انجام شده است.

وی درباره سیمای کشاورزی کشور اظهار داشت: ایران از نظر تامین انواع میوه، سبزی و صیفی بیشتر از نیاز تولید دارد و طیف متنوعی از محصولات کشاورزی در کشور تولید می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: شاخص‌ترین محصول در بخش زراعت، گندم است که سالانه ۱۱ میلیون تن نیاز داخلی تامین می‌شود.

خاوازی اظهار داشت: صنعت پروتئین در کشور وضعیت مطلوبی دارد اما وابسته به نهاده‌های دامی است و سالانه ۱۷ میلیون تن پروتئین، ۱۱ و نیم میلیون تن شیر و ۲ و نیم میلیون تن انواع ماکیان در کشور تولید می‌شود.

وی گفت: بیشترین چالش وابستگی به نهاده‌های دامی است که راه‌حل‌هایی در این راستا به دولت و سران سه قوا ارایه شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور هم گفت: پارک آبخیز دره گردو در اراک با  ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار عرصه به طول ۱۰ و نیم کیلومتر و با ۱۹۵ سازه آبخیزداری ایجاد شده است.

«مسعود منصور» افزود: بیش از ۴۸۰ هزار مترمکعب آب پشت بندهای منطقه گردشگری گردو اراک ذخیره است.

وی اظهار داشت: ۵۵ هزار اصله نهال در ۹۵ هزار هکتار از اراضی دره گردو اراک کشت شده و چون در فصل گرم سال کمبود آب برای آبیاری وجود دارد، مخزنی با ظرفیت ۶ هزار مترمکعب در این پارک آبخیز پیش بینی شده است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: با بندهای ایجاد شده در منطقه گردشگری گردو  اراک آب همیشه جاری است و توان مدیریت سیلاب و سیل احتمالی وجود دارد.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز گفت:  ریل‌گذاری اصولی و  قوی در حوزه کشاورزی برای  برنامه هفتم توسعه کشور ضروری است.

آیت‌الله «قربانعلی دری نجف‌آبادی» افزود: صنعت کشاورزی از بخش‌های پیش رو و  نقش آفرین است که با توجه به اقتصاد مقاومتی باید به صورت علمی مورد توجه باشد.

وی اظهار داشت: توجه به تولیدات کشاورزی با توجه به زمان‌بندی و تامین نیاز کشور باید مورد توجه برنامه‌ریزان قرار گیرد.

امام جمعه اراک گفت: بخش کشاورزی حلقه های مفقوده زیادی را در زنجیره خود دارد که از جمله آن می‌توان به ضعف در صنایع تبدیلی، بسته بندی و یکپارچه سازی اراضی اشاره کرد.

وی اظهار داشت: برای حل مشکلات در حوزه مصارف روغن خوراکی باید تدابیر مناسب اتخاذ شود و با کاشت ۵۰۰ هکتار زیتون و ۵۰۰ هکتار کلزا در این حوزه مدیریت تولید و مصرف در کشور تدارک شود.

بازدید از طرح ۲ هزار هکتاری جنگل‌کاری چپقلی و توسعه باغات در اراضی شیب دار و حضور در شهرک گلخانه آوه در شهرستان ساوه و بازدید از مجموعه تولید نهال شرکت ماهان از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه وزیر جهاد کشاورزی به استان مرکزی است.

 ۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد و یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می‌شود.

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ خسارت ۶۰ درصدی سرمای بهاره به باغات مشگین شهر

اردبیل-ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از خسارت ۶۰ درصدی سرمازدگی ...