ایران جزو ۱۰ کشور اول جهان در دانش جداسازی سلولی است

مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان گفت: ایران اسلامی جزو ۱۰ کشور برتر جهان در زمینه دانش جداسازی سلولی است و بزرگ‌ترین ذخیره سلولی خاورمیانه در بانک خون رویان قرار دارد.

به گزارش راهبرد بازار به نقل از مهر، مرتضی ضرابی قبل از ظهر سه‌شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت سالروز تأسیس جهاد دانشگاهی در سالن اجتماعات جهاد دانشگاهی استان قم برگزار شد، با بیان اینکه ۱۱۲ هزار نمونه خونی بند ناف در بانک خون رویان نگهداری می‌شود، اظهار داشت: بانک خون بند ناف رویان دارای بزرگ‌ترین ذخیره سلولی در خاورمیانه است که ۳۱ دفتر و نمایندگی در استان‌های مختلف کشور از جمله استان قم دارد.

وی با اشاره به اینکه قم جزو فعال‌ترین مراکز بانک خون بند ناف کشور است که تاکنون هزار نمونه خونی بند ناف در آن ذخیره و نگهداری شده است، گفت: طبق رتبه بندی و بر اساس آیتم‌های مختلف بانک‌های خون بند ناف، استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی و خوزستان و مازندران و شیراز دارای بیشترین نمونه ذخیره در کشور هستند و با توجه به اینکه متوسط نرخ زایمان در کشور یک و نیم درصد است اگر بتوانیم این نرخ را به بالای ۲ درصد افزایش دهیم ذخیره نگهداری خون بند ناف هم افزایش خواهد یافت.

فراهم کردن زمینه صادرات نمونه‌های ذخیره بند ناف کشور

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های پژوهشگاه رویان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم فراهم کردن زمینه صادرات نمونه‌های ذخیره خون بند ناف، گفت: اکنون بعضی از کشورها به ذخایر خون بند ناف خود نگاه تجاری دارند و امید است با بهتر شدن شرایط، زمینه صادرات خون بند ناف فراهم شود و اکنون این امکان در حال فراهم شدن است چرا که کشور دارای بزرگ‌ترین ذخیره سلولی در خاورمیانه است.

وی با بیان اینکه کشور هند با توجه به رشد زاد و ولد آن دارای بزرگ‌ترین بانک خون بند ناف جهان است و در حال صادرات و تجارت در زمینه ذخیره سلولی است، گفت کشور ایران هم در این زمینه ورود خوبی داشته و در زمینه پیوندهای سلولی با کمک خون بند ناف برای درمان و یا بهبود ۷۰ نوع بیماری از جمله انواع سرطان‌های خونی هم پیشرفت‌های خوبی داشتیم تا جایی که با کمک همین ذخیره‌های خونی بند ناف توانستیم از خروج ارز به خارج از کشور جلوگیری کنیم چون برای خرید هر نمونه آن باید بیش از ۴۰ هزار دلار از کشور خارج شود.

به گفته ضرابی، سالانه ۲۰۰ پیوند در کشور انجام می‌شود و هزینه این نوع پیوند با توجه به تحت پوشش طرح تحول نظام سلامت قرار گرفته است رایگان و برای خرید هر نمونه ذخیره خونی بند ناف دولت تسهیلاتی را ارائه خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های پژوهشگاه رویان افزود: از ذخیره خون بند ناف برای درمان انواع بیماری‌ها از جمله سرطان‌ها و انواع بیماری لاعلاج استفاده می‌شود.

وی تصریح کرد: هر خانواده برای ذخیره خون بند ناف نوزاد خود در بانک خصوصی و یا خانوادگی باید مبلغ ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پرداخت کند ولی برای ذخیره در بانک عمومی هیچ هزینه‌ای دریافت نخواهد شد.

ذخیره ۱۵ هزار نمونه در بانک خون بند ناف کشور

ضرابی با اشاره به تعداد ذخایر نگهداری شده در بانک خون بند ناف رویان گفت: در بخش عمومی بانک خون بند ناف ۱۵ هزار نمونه و در بخش خصوصی ۱۱۰ هزار نمونه نگهداری می‌شود که این بانک خصوصی تنها مختص پژوهشکده رویان است.

مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان با بیان اینکه این ذخایر از ۸۶ درصد زایمان طبیعی و ۱۴ درصد زایمان به طور سزارین ذخیره شده است، گفت: بانک خون بند ناف کشور یک نمایندگی در عراق و کردستان عراق نیز دارد.

شرایط اقتصادی مردم مانع از افزایش ذخایر خونی بند ناف قم

نماینده بانک خون بند ناف در استان قم نیز در این نشست خبری با اشاره به وضعیت بانک خون بند ناف استان قم گفت: این بانک که دوسالی است شروع به فعالیت کرده است از ذخایر کم‌تری نسبت به استان‌های اصفهان و شیراز دارد ولی تاکنون توانسته هزار نمونه خونی بند ناف را ذخیره و نگهداری کند.

فائزه داوودی افزود: بانک خون بند ناف استان قم نیاز به تبلیغ و اطلاع‌رسانی بیشتری دارد چرا که هنوز در این استان ناشناخته است ولی با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی مردم استقبال مردم کم‌تراست.

وی اظهار داشت: در سال گذشته ذخایر این بانک ۲۰۰ نمونه بود که در حال حاضر به هزار نمونه افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا