“صفر” ها بر می گردند اگر تورم را مهار نکنیم

سال گذشته بانک مرکزی از برنامه خود برای حذف ۴ صفر از پول ملی خبر داد که پس از آن دولت اعلام کرد که به صورت رسمی لایحه بانک مرکزی درباره این موضوع را بررسی می کند.

دولت در طول این یک سال به بررسی پیشنهادهای بانک مرکزی پرداخت و موادی از این لایحه به تصویب هیات دولت رسید. تا اینکه چند روز پیش علی ربیعی سخنگوی دولت اعلام کرد که لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی در جلسه هیات دولت تصویب شده است و قرار است این لایحه با دو فوریت به مجلس ارسال شود. 

البته این مصوبه دولت پس از تایید در مجلس، در شورای نگهبان نیز بررسی می شود که اگر این اتفاق رخ دهد، ۱۰۰۰۰ ریال امروز در آینده تبدیل به یک تومان می شود. دولت این اقدام را با هدف حفظ کارایی پول ملی، تسهیل و بازیابی نقش ابزارهای پرداخت نقد در تبادلات پولی داخلی انجام داده است.

نیاز نیست خیلی تخصصی با موضوع حذف ۴ صفر برخورد کنیم چون مردم در چند سال گذشته به خوبی این صفرها را درک کرده اند و با تورم غریبه نیستند. چون پول با زندگی همه ما رابطه مستقیم دارد. 

در محافل مختلف و در کوچه و خیابان و بازار هر کسی که حتی اندک ریالی دارد، سعی می کند در کمترین زمان آن را به دلار یا زمین یا کالا تبدیل کند چون می داند بی ارزش شدن ریال ثانیه ای اتفاق می افتد.

این صفرها خیلی ساده اند. دلار ۱۱۰۰ تومانی سال ۹۰، در سال ۹۷ به ۱۸ هزار تومان هم رسید! یا همین پراید ۸ میلیون تومانی سر از ۵۰ میلیون تومان درآورد. این یک واقعیت است که اوضاع بد اقتصادی کشور و از طرفی انتقال آسان و سریع اطلاعات و اخبار از طریق شبکه های اجتماعی، در جان مردم عادی، یک فرد بازاری و اقتصادی دمید و هر کسی سعی می کند در این شرایط ارزش پول خود را به سختی حفظ کند.

بی شک این ۴ صفر و صفرهای دیگر، نتیجه چند دهه تورم و رشد تورم در کشور است که این مهم دستاورد سال ها سیاست غلط و سو مدیریت و بی برنامگی در اقتصاد کشور بوده است و حذف این صفر ها زمانی می تواند تاثیر مثبت داشته باشد، که ما به سمت اصلاحات اقتصادی پیش برویم. 

گذشته از تحریم ها و فشارهای خارجی، مشکلاتی در داخل کشور وجود دارد که به مرور زمان باعث شده است حجم نقدینگی و تورم افزایش پیدا کند. دولت ها به دلیل کسری بودجه زیاد، به تولید پول و توزیع آن روی آورند که این راه آسان، بیشترین آسیب را به سیستم اقتصادی کشور وارد کرده و باعث بالا رفتن حجم نقدینگی و ایجاد تورم شده است.

از طرفی هم اعطای وام های کلان به واحدهای تولیدی صوری که پول شان به جای صرف شدن در تولید، به بازار پر سود خرید و فروش تزریق شده است، باعث بالا رفتن حجم نقدینگی شده است. کافی ست برای گرفتن وام کم بهره، یک زمین تهیه کنید و با یک طرح توجیهی و مجوز، به بانک معرفی شوید. نبود نظارت درست و فساد در سیستم نظارتی، باعث شد این حجم پول از وام ها به بازار وارد و باعث تورم شود.

همین ساختار فاسد اقتصادی و رانت بازی که این روزها در دادگاه ها هم بیشتر دیده می شوند، دلیل اصلی بالا رفتن قیمت ها و افزایش تورم در کشور بوده است. اگر بخواهیم طبق آمار دلایل بالا رفتن نقدینگی را عنوان کنیم، می شود به صدها مورد دیگر که تماما به خاطر سو مدیریت و عدم نظارت بوده است اشاره کرد.

شاید حذف ۴ صفر از نظر روانی و حسابداری تاثیر مثبت داشته باشد اما تا زمانی که ساختار اقتصادی کشور بخواهد به این شکل راهش را ادامه دهد، بی شک در سال های آینده شاهد برگشت این صفرها و صفر های بیشتر خواهیم بود.


عصر ایران ؛ حمید حقیقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا