راهبرد بازار؛ واحدهای تولیدی راکد خراسان جنوبی سرمایه در گردش نیاز دارند

راهبرد بازار؛ واحدهای تولیدی راکد خراسان جنوبی سرمایه در گردش نیاز دارند

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۰۸ - ۲۳:۰۸

“حمید ملانوری” روز شنبه در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان خراسان جنوبی که به میزبانی اتاق بازرگانی بیرجند برگزار شد، از بانک‌های استان خواست با نگاه جانبدارانه سعی کنند این مشکل حل شود.

وی افزود: از شورای هماهنگی بانک‌های استان درخواست داریم به‌ویژه در شرایط کنونی که تامین سرمایه در گردش و ثابت برای راه‌اندازی واحدها موضوع بسیار مهمی است بخش تولید، کارفرما و تولیدکننده را حمایت کنند.

استاندار خراسان جنوبی با تاکید مجدد بر اینکه تقاضای ما جدیت و پیگیری مصوبات است گفت: قانون در بحث رهن محل اجرای طرح هیچ محدودیت یا ممنوعیتی ندارد اما بانک‌ها به دلیل اینکه دغدغه وصول مطالبات را دارند، سختگیری می‌کنند.

وی اظهار داشت: اگر تلاش کنیم تعامل و همکاری بین کارفرما، تولیدکننده و گیرنده تسهیلات با بانک‌ها بوجود بیاید و کمک کنیم واحد تولیدی به درآمد برسد بدون شک تسهیلات دریافتی خود را پرداخت می‌کند.

ملانوری افزود: تعطیلی کارخانه‌های مواد لبنی چندین سال است که جزو مسایل اصلی استان است و داریم سماجت می‌کنیم تا به نتیجه برسد و کارخانه‌های تعطیل مجدد به چرخه تولید بازگردند چراکه حتی اگر یک واحد هم به چرخه تولید برگردد می‌تواند مفید باشد.

وی عنوان کرد: در هر موضوعی که به لحاظ کارشناسی ورود کرده‌ایم متوجه شدیم منابع خوبی در استان وجود دارد که می‌تواند ارزش افزوده ایجاد کرده و درآمدزا باشد اما چون برنامه وجود ندارد و زنجیره و چرخه کامل نیست این موضوعات ابتر می‌ماند.

استاندار خراسان جنوبی در همین زمینه یکی از کارخانه‌های فرآوری مواد لبنی استان را نام برد و گفت: این واحد تولیدی ظرفیت خوبی برای خراسان جنوبی است که کارفرما در یکی از شهرستان‌ها سرمایه‌گذاری کرده و اکنون به مشکل خورده است اما این واحد آفت یا ناهنجاری نیست بلکه فرد با انگیزه بالا سرمایه‌گذاری کرده است.

وی ادامه داد: مشکلات واحد تولیدی نه تنها سرمایه‌گذار که مدیران بانک، مسوولان و شاید مردم را ناراحت می‌کند و سرمایه‌گذار هم دوست ندارد بدهی کارگری داشته باشد بلکه تمایل دارد حق بیمه، مالیات و سایر موارد را پرداخت کند تا چراغ کارخانه روشن باشد.

ملانوری گفت: هم مدیران و همکاران دولتی ما و هم فعالان بخش خصوصی که نقش مدیریتی داشته و به شکلی میزبان هستند بدانند زنده بودن و حیات ما به حیات تولیدکننده، کارفرما و سرمایه‌گذار بستگی دارد.

وی افزود: اگر تولیدکننده یا سرمایه‌گذار کسل، بیمار یا ناراحت شود این بیماری در وجود ما هم رخنه می‌کند بنابراین باید تلاش کنیم سرمایه‌گذار و واحد تولیدی حیات داشته و فعال باشد.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: اگر امروز معدنکار، صنعتگر، کسبه، بازاری و واحدهای صنفی از حیات بیفتند ما خود به خود خلع سلاح می‌شویم.

وی گفت: باید تلاش کنیم در قالب یک همت محلی و همتی که می‌خواهد منجر به این شود که استان را از جای خود بلند کند، این حس، مسوولیت و تعهد در ما بوجود بیاید.

ملانوری افزود: هم مدیران دستگاه‌های اجرایی و همکاران ما فعالیت می‌کنند و هم بخش خصوصی در استان فعال است و همه تلاش می‌کنند، تعصب و غیرت دارند که اگر این هم‌افزایی‌ها جدی‌تر شود، مشکلات رفع می‌شود چون هیچ مشکلی بدون راه‌حل نیست.

وی بیان کرد: برگزاری منظم جلسات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، پیگیری مصوبات، به نتیجه رسیدن مصوبات، دغدغه مدیران در موضوعات و همکاری و تعامل بین بخش خصوصی و دولت جای قدردانی دارد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: این شورا شاید یکی از مهمترین و اثرگذارترین جلساتی است که در بحث‌های توسعه‌ای و اقتصادی کارآیی لازم را دارد به شرط اینکه مستمر و کارشناسی شده و در اجرا پیگیری وجود داشته باشد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

سه × 3 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ بازار ارز خالی از خریدار/دلالان نگران کاهش بیشتر قیمت‌ها

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز یکشنبه ایرنا، میدان فردوسی تهران ...