راهبرد بازار؛ فعالیت ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان و خلاق در حوزه آب

راهبرد بازار؛ فعالیت ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان و خلاق در حوزه آب

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۰۹ - ۲۰:۱۳

اقتصاد ایران: معاونت علمی و فناوری اعلام کرد ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در حوزه آب فعالیت می کنند.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران، نادرقلی ابراهیمی دبیر کارگروه توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه زیست‌بوم دانش‌بنیان حوزه آب با مشارکت بیش از ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان و خلاق توسعه یافته است، بیان کرد: بیش از ۳۵۰ محصول نیز در راستای حل چالش‌های این حوزه تولید شده است.

وی افزود: قرار داشتن ایران در کمربند خشک و نیمه‌خشک جهان، موجب شده است که آب، همواره یکی از مهم‌ترین و چالشی‌ترین موضوعات کشور ما است. مدیریت منابع آب و چالش‌های پیش روی آن، نیز یکی از دغدغه‌های اصلی فعالان آب در حوزه‌های شهری، صنعتی، کشاورزی و همین‌طور محیط زیستی به شمار می رود.

به گفته ابراهیمی، کارگروه توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری همواره تلاش کرده است با تقویت زیست‌بوم فناوری کشور در حوزه آب و تکیه‌بر ظرفیت‌های داخلی، راه‌حلی بومی و دانش‌بنیان برای چالش‌های مختلف پیدا کند.

دبیر کارگروه توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه آب محصولات مختلفی چون نمک‌زدایی، تصفیه و بازچرخانی، حذف فلزات سنگین و سایر آلاینده‌ها، انواع پمپ، مخازن تحت‌فشار و ربات‌های بازرسی خطوط لوله تولید کرده‌اند. همچنین هوشمند سازی و سامانه‌های نرم‌افزاری مدیریت منابع و مصارف حوزه آب، بخش دیگری از محصولات دانش‌بنیان هستند.

وی گفت: با رسوخ هرچه بیشتر این سامانه‌ها، چه در بخش کشاورزی و چه سایر مصارف همچون صنعت و شرب، می‌توان به کاهش هدر رفت و مدیریت بهینه منابع محدود آب امیدوار شد. شرکت‌های دانش‌بنیان طی سالیان اخیر، نه‌تنها از خروج بسیاری از نخبگان کشور جلوگیری کرده‌اند، بلکه باعث برگشت تعداد زیادی از نخبگان ایرانی از کشورهای دیگر نیز شده‌اند. به‌گونه‌ای که امروزه، زیست‌بوم دانش‌بنیان، ویترین بسیار ارزشمندی از دانشمندان جوانی است که توان خود را در راستای اعتلای میهن عزیزمان به کار بسته‌اند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

دو × پنج =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ صعود بیت‌کوین به ۵۰ هزار دلار

بازار ارزهای دیجیتال دوباره به رنگ سبز درآمد و بیت‌کوین از مرز ۵۰ هزار دلار ...