راهبرد بازار؛ اختصاص ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای تجهیز یگان‌های حفاظت دریایی

راهبرد بازار؛ اختصاص ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای تجهیز یگان‌های حفاظت دریایی

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۱۰ - ۰۲:۲۰

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز شنبه وزارت جهاد کشاورزی، «رجبعلی قربانزاده» با بیان اینکه اجرای پدافند غیرعامل در حوزه شیلات کشور با هدف جلوگیری از خسارات و بحران‌های دریایی و آبزی پروری صورت می‌گیرد، افزود: برای تقویت پدافند غیرعامل و جلوگیری از خسارات و بحران‌ها در بخش شیلات، سامانه‌های هوشمند در مزارع آبزی پروری و ناوگان‌های صیادی مستقر شده است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه سازمان شیلات ایران اظهار داشت: اکنون تمام شناورهای صیادی کشور به سامانه هوشمند مجهز شده‌اند و این شناورها در آب‌های سرزمینی و فراسرزمینی به فعالیت صید مشغولند.

وی با اشاره به پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر نوار ساحلی در شمال و جنوب کشور گفت: در این نوار ساحلی ۷۲ بندر صیادی و ۱۱ هزار و ۵۰۰ فروند شناور داریم و هر بندر صیادی نیز یکی از پایگاه های پدافند غیرعامل محسوب می شود.

قربانزاده با اشاره به اینکه در هر بندر صیادی، یگان حفاظت و یگان دریایی مستقر است و این بنادر نقاط صفر مرزی خشکی کشور با دریا هستند، تصریح کرد: کنترل و نظارت قانونی بر صادرات و واردات محصولات شیلاتی با سامانه های هوشمند علاوه بر بحث قرنطینه ای در چارچوب پدافند غیرعامل نیز صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه احداث مزارع آبزی پروری در نقاط مرزی کشور از سیاست های سازمان شیلات ایران است و این مزارع به عنوان پدافند غیرعامل محسوب می شوند، اظهار داشت: پروژه های مزرعه پرورش ماهیان گرمآبی مستقر در قصر شیرین در مرز خسروی میان ایران و عراق، مزرعه پرورش میگو در گمیشان استان گلستان در مرز ایران و ترکمنستان، مزرعه آبزی پروری در سیروان استان کردستان در مرز ایران و عراق و مزرعه پرورش میگو گواتر در استان سیستان و بلوچستان در مرز ایران و پاکستان در زمره پروژه های پدافند غیرعامل هستند.

عضو کمیته پدافند غیرعامل وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: با توجه به اینکه احتمال بیوتروریسم و آلودگی ها از طریق واردات غذا و نهاده ها وجود دارد، از این رو به دنبال پرورش گونه های بومی آبزیان کشور در مناطق آبزی پروری و جلوگیری از ورود مولدین غیر بومی آبزیان هستیم.

وی افزود: سازمان شیلات ایران تلاش می کند با کمک بخش تحقیقات و ترویج، بومی سازی دانش تکثیر و تولید مولدین انواع ماهی و میگو را در داخل انجام دهد و برای این کار، زیرساخت های لازم فراهم شده است.

قربانزاده در مورد واردات نهاده تخم چشم زده قزل آلا نیز گفت: تا سال ۱۴۰۴ برای تولید ۸۰ درصد تخم چشم زده ماهی قزل آلا ی مورد نیاز تولیدکنندگان در داخل کشور از سوی سازمان شیلات، برنامه ریزی شده است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون سالانه حدود ۶۰ درصد تخم چشم زده قزل آلای مورد نیاز تولیدکنندگان کشور از خارج وارد می شود.

قربانزاده درباره هزینه های مربوط به اجرای پدافند غیرعامل در بخش شیلات کشور گفت: در این راستا سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد تا ۱۵۰ میلیارد تومان به ساخت، بازسازی و لایروبی بنادر صیادی اختصاص می یابد.

عضو کمیته پدافند غیرعامل وزارت جهاد کشاورزی افزود: علاوه بر این، به استناد بند (ی) تبصره ۲۰ طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۰، دستگاه های اجرایی کشور می توانند سالانه تا دو درصد اعتبارات خود را در زمینه پدافند غیرعامل هزینه کنند.

قربانزاده در همین حال به اختصاص حدود ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای تجهیز پایگاه های یگان حفاظت دریایی به شناورها، ایجاد تاسیسات زیربنایی و تهیه و نصب دوربین های مداربسته در یگان های حفاظت دریایی اشاره کرد.

وی اظهار داشت: این تسهیلات از سال ۹۷ برای تقویت فیزیکی پدافند غیرعامل با دوره بازپرداخت ۵ ساله و با نرخ سود ۱۸ درصد اختصاص یافته است.

تدوین سند راهبردی پدافند زیستی شیلات کشور 

 مدیرکل دفتر برنامه ریزی و بودجه سازمان شیلات ایران در ادامه از تهیه و تدوین سند راهبردی پدافند زیستی بخش شیلات کشور خبر داد و گفت: در این سند راهبردی، سازمان شیلات ایران بر همه موارد یاد شده از جمله تولید نهاده ها در داخل و نظارت بر نهاده های وارداتی، نحوه ساخت استخرها و حمایت از پرورش دهندگان در شرایط بحرانی تاکید شده است.

وی تصریح کرد: پدافند غیرعامل تنها مربوط به بحث های بیوتروریسم نیست بلکه به رفع بحران ها در حوزه تولید نیز توجه دارد.

قربانزاده تهیه و تدوین گزارش در زمینه تاثیرات تحریم ها و کرونا بر فعالیت های شیلاتی و ارایه راهکارها را از اقدامات این سازمان در حوزه پدافند غیرعامل عنوان کرد و افزود: طی دو سال اخیر تاثیر تحریم و کرونا بر فعالیت های شیلاتی هم از نظر اقتصادی و قیمت تمام شده و هم از نظر صادرات بررسی و نتایج آن به وزارتخانه و سایر دستگاه ها ذی ربط ارسال شده است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا،  سال گذشته میزان تولید محصولات شیلاتی از محل صید و آبزی پروری بیش از یک میلیون و ۲۶۹ هزار تن بود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

5 × یک =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ پایان نیم قرن انتظار و روسپیدی پنبه برای سیستان و بلوچستان

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا در مسیر تولید محصول پنبه ...