راهبرد بازار؛ ریزش اخیر معاملات بورس ارتباطی با بازار بدهی ندارد

راهبرد بازار؛ ریزش اخیر معاملات بورس ارتباطی با بازار بدهی ندارد

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۱۱ - ۱۷:۰۴

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز سه‌شنبه ایرنا از سازمان بورس و اوراق بهادار، «عباس اسپید» به عدم فروش اوراق بدهی در بازار سرمایه طی ۴۰ روز اخیر اشاره کرد و افزود: چیزی که در ارتباط با اوراق دولتی و در تابلوی فرابورس از ابتدای مهرماه تاکنون مشاهده می‌شود، مربوط به عملیات بازار باز بانک مرکزی بوده است.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی عملیات فروش یا خرید اوراق دولتی از بانک‎ های عامل را از طریق تابلوی فرابورس انجام می‌دهد، گفت: عملیات بازار باز فعالیتی است که در آن بانک مرکزی با خرید و فروش گروه خاصی از اوراق بهادار تلاش می‌کند تا اهداف خود در کنترل حجم پول موجود در اقتصاد را اجرا کند.

اسپید با اشاره به اینکه بازار بدهی همچون سایر بازارهای مالی می تواند بر بازار سهام تأثیر ‌بگذارد، خاطرنشان کرد: بازارهای مالی مانند بازار پول، بدهی و سرمایه همواره بر یکدیگر تأثیرگذار بوده‌ و می‌توان گفت این دو بازار مکمل هم هستند؛ به گونه‌ای که سیاست‌هایی که در یکی از آنها اعمال می‌شود، بر دیگری و کنش فعالان آن تأثیرگذار است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، آن چیزی که مربوط به عملیات بازار باز و فروش اوراق دولتی می‌شود طی چند هفته اخیر در میان فعالان بازار سرمایه تأثیر ذهنی زیادی داشته، به‌گونه‌ای که اثر روانی آن بیش از اثر واقعی آن بوده است.

وی با تاکید بر اینکه نباید بازار اوراق بدهی را رقیب بازار سرمایه دانست، افزود: بازیگران این دو یکی نیستند و از درجه ریسک‌پذیری متفاوتی برخوردار هستند، در بیشتر موارد افرادی که دست به خرید سهام می‌زنند، پذیرای ریسک بالاتر در سرمایه‌گذاری خود به امید سود بالاتر هستند. از این‌رو آنها تمایل چندانی به اوراق بدهی نشان نمی‌دهند.

اسپید با بیان اینکه خریداران اوراق بدهی نیز اغلب افرادی هستند که از ریسک‌پذیری کمتری برخوردارند، تاکید کرد: این دسته از سرمایه‌گذاران یا خود به صورت مستقیم اقدام به خرید اوراق بدهی می‌کنند یا این اوراق را از طریق سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بادرآمد ثابت دریافت می‌کنند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: یک سرمایه‌گذار می‌تواند در سبد پرتفوی خود انواع مختلفی از اوراق بدهی و سهام را قرار دهد و محروم کردن او از یک نوع سرمایه‌گذاری جایز نیست. برای نمونه، نمی‌توان فعالان بازار سرمایه را از خرید گواهی سکه به دلیل ریسک بالای آن منع کرد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه سقف خرید سهام برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشخص و معین است، تصریح کرد: صندوق‌های بادرآمد ثابت نمی‌توانند بیش از سقفی که قانون به آنها اجازه داده، سهام بخرند؛ در نتیجه، این موضوع که اگر اوراق نخرند این امکان برای آنها وجود دارد که سرمایه‌های صندوق را به خرید سهام اختصاص دهند، بی‌مورد است؛ چون این صندوق‌ها برای خرید سهام سقف دارند.

وی مربوط دانستن ریزش بازار سرمایه به فروش اوراق دولتی در این بازار را تحلیل نادرستی خواند و ادامه داد: با توجه به توضیحات بیان شده، طی ۴۰ روز اخیر، اوراق بدهی در میان معامله‌گران بازار سرمایه داد و ستد نشده و عمده معامله این اوراق مربوط به همان عملیات بازار باز بوده است.

اسپید با بیان اینکه موضوعاتی همچون نرخ بهره بین ‎بانکی و سیاست‌های بانک مرکزی از جمله موضوعات اثرگذار این مدت بر بازار سرمایه بوده است، اظهار کرد: افزایش نرخ بهره بین بانکی، به‌طور کلی به نفع اقتصاد کشور نیست؛ اگرچه ممکن است در ابتدای امر این‎ گونه تصور شود که به کنترل تورم و نقدینگی منجر می‌شود، اما در میان‌مدت تأثیر منفی بر بازار سرمایه و اقتصاد کشور می‌گذارد.

وی خاطرنشان کرد: کاهش نرخ بهره بین بانکی، نباید به‌صورت دستوری و به یک باره و در مدت کوتاهی انجام پذیرد، بهتر است به قوانین بازار احترام گذاشته و اجازه داده شود تا بازار به تعادل درست برسد و دولت نیز از ابزارهای خود برای به تعادل رساندن واقعی بازار استفاده کند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

هجده + 6 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ ‎”هامونی” استعفا داد/ انتخاب سرپرست شرکت فرابورس ایران

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از شنبه شب ایرنا از روابط عمومی فرابورس ...