راهبرد بازار؛ جهش ۲۲ هزار واحدی بورس در سایه برنامه‌های حمایتی دولت

راهبرد بازار؛ جهش ۲۲ هزار واحدی بورس در سایه برنامه‌های حمایتی دولت

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۱۲ - ۱۴:۲۷

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز چهارشنبه ایرنا، معاملات بورس که از چند روز گذشته و تحت تاثیر حمایت‌های دولت وارد مدار صعودی شده، زمینه افزایش امیدواری سهامداران نسبت به وضعیت بازار را فراهم کرده است.

در اوایل هفته جاری، جلسه ای بین وزیر امور اقتصادی و دارایی با فعالان بازار سرمایه و نمایندگان هلدینگ های بزرگ برگزار شد و مسایل و مشکلات بازار سرمایه مورد بررسی قرار گرفت و برنامه هایی نیز ارایه شد.

همچنین، صبح امروز (چهارشنبه) خبری از تشکیل جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در شامگاه سه‌شنبه به ریاست آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی منتشر شد که در این جلسه موضوع اجرای دقیق مقررات مصوب قبلی در ستاد در خصوص کمک و اعطای تسهیلات صندوق توسعه ملی برای حمایت از صندوق تثبیت بازار سرمایه مطرح و مقرر شد این مصوبات به سرعت عملیاتی شود.

بر این اساس، در معاملات امروز بیش از پنج میلیارد و ۳۴۲ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۴۲ هزار و ۴۷۴ میلیارد ریال داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با هفت هزار و ۷۲۴ واحد افزایش به ۳۷۴ هزار و ۳۵۰ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با چهار هزار و ۸۶۷ واحد رشد به ۲۳۵ هزار و ۹۲۲ واحد رسید.

شاخص بازار اول ۲۱ هزار و ۳۲۲ واحد و شاخص بازار دوم ۲۹ هزار و ۴۵۱ واحد افزایش داشت.

علاوه بر این در بین همه نمادها، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با یک‌هزار و ۹۰۷ واحد، صنعتی و معدنی چادرملو (کچاد) با یک هزار و ۲۲۲ واحد، پتروشیمی پردیس (شپدیس) با یک هزار و ۱۹۵ واحد، بیمه پارسیان (پارسان) با یک هزار و ۱۴۵ واحد، ملی صنایع مس ایران (فملی) با یک هزار و ۱۰۱ واحد، پتروشیمی نوری (نوری) با ۷۰۰ واحد و ایران‌خودرو (خودرو) با ۶۳۴ واحد تاثیر مثبت بر شاخص بورس داشتند.

در مقابل پارس الکتریک (لپارس) با ۲۶ واحد، گروه صنعتی پاکشو (پاکشو) با ۲۴ واحد، فروشگاه های زنجیره‌ای افق کوروش (افق) با ۱۴ واحد و کابل البرز (بالبر) با هشت واحد با تاثیر منفی بر شاخص بورس همراه شدند.

برپایه این گزارش، امروز نماد فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)، پارس فولاد سبزوار (فسبزوار)، پالایش نفت اصفهان (شپنا)، پارس الکتریک (لپارس)، پالایش نفت بندرعباس (شبندر)، معدنی دماوند (کدما) و ملی صنایع مس ایران (فملی) در نمادهای پُرتراکنش قرار داشتند.

گروه شیمیایی هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۱۵۰ ‌میلیون و ۳۰۷ هزار برگه سهم به ارزش سه ‌هزار و ۳۵۴ میلیارد ریال داد و ستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

امروز شاخص فرابورس بیش از ۳۱۰ واحد افزایش داشت و بر روی کانال ۱۹ هزار و ۸۵۳ واحد ثابت ماند.

همچنین در این بازار یک میلیارد و ۸۷۶ میلیون برگه سهم به ارزش ۲۳ هزار و ۴۶۶ میلیارد ریال داد و ستد شد.

امروز نماد سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، پلیمر آریا ساسول (آریا)، فولاد هرمزگان جنوب (هرمز)، پتروشیمی تندگویان (شگویا)، ‌سهامی ذوب‌آهن اصفهان (ذوب)، شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین (صبا)، صنعتی مینو (غصینو) و تولید نیروی برق دماوند (دماوند) تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس داشتند.

همچنین پتروشیمی زاگرس (زاگرس)، ریل‌پرداز نوآفرین (حآفرین)، داروسازی کاسپین تامین (کاسپین) و پتروشیمی مارون (مارون) با تاثیر منفی بر شاخص فرابورس همراه بودند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

18 + نه =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام با کمک «نقشه راه غیرتورمی»

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز یکشنبه ایرنا، به دنبال تلاش‌های ...