راهبرد بازار؛ کاهش تولید ۴ میلیون تنی علوفه مرتعی بر اثر خشکسالی

راهبرد بازار؛ کاهش تولید ۴ میلیون تنی علوفه مرتعی بر اثر خشکسالی

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۱۳ - ۰۸:۴۸

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز چهارشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «ترحم بهزاد» افزود: به علت خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها در سال جاری ۶.۴۵ میلیون تن تولید علوفه مرتعی داشته‌ایم.

 مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور میزان تولید علوفه‌های مرتعی در شرایط عادی را ۱۰.۷ میلیون تن عنوان کرد اظهار داشت: کاهش یا افزایش هر میلیمتر بارش موجب هشت دهم کاهش یا افزایش تولید علوفه مرتعی می شود.

بهزاد تصریح کرد: برای برون رفت از تهدیدات و خطرات ناشی از خشکسالی در مراتع میان بند باید چاره اندیشی شود و زمین های کشاورزی کم بازده این مناطق توسط دولت خریداری و در اختیار عشایر برای تامین علوفه قرار گیرد.

وی، پرهیز از اقدامات غیر لازم در عرصه های مرتعی را از دیگر راهکارها برای جلوگیری از فشار بیشتر بر اکوسیستم دانست و اظهار داشت: از طریق تعدیل جمعیت دام در عرصه های مرتعی می توان از خسارت بیشتر به این عرصه ها جلوگیری کرد.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در همین حال از خشکیدگی پوشش گیاهی بوته ای در عرصه های مناطق غیر قرق زاگرسی کشور خبر داد و گفت: بررسی های میدانی نشان می دهد بیش از ۴۰ درصد از گون زارها، گونه های بالشتکی، بوته زارها و گیاهان خشبی در مراتع غیر قرق زاگرسی دچار خشکیدگی شده و از بین رفته اند.

وی، تغییر رژیم بارندگی و عدم بارش برف، افزایش دما، هجوم آفات و بیماری ها و اتمام طول عمر رویشی گیاهان را از فرضیه های مهم در زمینه علل خشکیدگی گیاهان بوته ای و خشبی در مناطق زاگرسی برشمرد.

بهزاد با اشاره به این که به منظور علت یابی در مورد خشکیدگی گیاهان بوته ای و خشبی در مراتع زاگرسی و کنترل و پیشگیری از افزایش فزاینده خسارات ناشی از آن، یک گروه مطالعاتی به زودی تشکیل می شود، گفت: این گروه متشکل از کارشناسان سازمان حفظ نباتات کشور، انجمن علمی مرتعداری، موسسه تحقیقات جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، دانشگاه، دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری و کارشناسان استان ها و با حضور یک اکولوژیست خبره خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، طبق برآوردها با استمرار خشکسالی تولید علوفه قابل برداشت مجاز از مراتع از ۱۰.۷ میلیون تن در شرایط طبیعی و درازمدت به ۶.۴۵ میلیون تن در سال جاری می‌رسد که نشان‌دهنده کاهش چهار میلیون تنی است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

چهارده − هفت =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ انواع هل گرمی چند؟ – خبرآنلاین

 قیمت انواع   هل  در بازار به شرح زیر است: نام کالا قیمت(تومان) هل سبز مصطفوی ...