راهبرد بازار؛ ٣٠ میلیارد تومان در سفر رییس جمهوری برای تاغ‌کاری در سمنان مصوب شد

راهبرد بازار؛ ٣٠ میلیارد تومان در سفر رییس جمهوری برای تاغ‌کاری در سمنان مصوب شد

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۱۵ - ۰۹:۰۳

جعفر مرادی حقیقی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان این که در حال حاضر ۴۰۰هکتار از عرصه های بیابانی سمنان تاغ کاری شده است که ارزش بالایی دارد، گفت: در سفر هفته گذشته رئیس جمهوری و وزیر کشور  تاغ‌کاری در سطح ۱۰ هزار هکتار با پیش بینی ۳۰ میلیارد تومان تصویب شد که امیدواریم در بازه زمانی ۲ ساله با تخصیص کامل این طرح عملیاتی شود.

وی مهمترین خاصیت درختچه های تاغ را تثبیت شن های روان و جلوگیری از جابه‌جایی کانون های  بحرانی گرد و غبار و ریزگردها دانست و  بیان داشت: مقوله قاچاق این درختچه ها نیز در استان مطرح است که امیدواریم همه مردم در حفظ و حراست از این درختچه ها همانند گذشته همکاری لازم را داشته باشند.

بر اساس اعلام اداره کل منابع طبیعی استان سمنان، بیش از ۴٠٠ هزار هکتار از اراضی این استان طی چند دهه گذشته تاغ کاری شد، ولی بخشی زیادی از تاغ های کاشته شده توسط قاچاقچیان بریده و برای تبدیل کردن به زغال به استان های همجوار از جمله تهران و مازندران انتقال می یابد.

نهال تاغ برای تبدیل شدن به درختچه، هفت سال زمان نیاز دارد ولی به گفته مسئولان استان سمنان، قاچاقچیان و افراد سودجو حتی پیش از این زمان درختچه ها را بریده و قاچاق می کنند.

بنا بر آمار موجود، در مجموع سالانه حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار کیلوگرم چوب از تاغزارها و عرصه بیابانی کشور قاچاق می شود.

اعتبارات محرومیت‌زدایی برای آبخیزداری استفاده شود

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان با بیان این که سه شهرستان استان از امتیاز طرح آبخیزداری با هدف محرومیت‌زدایی بی‌بهره است، از وزارت جهاد کشاورزی خواست تا از فرصت قانونی اخذ اعتبار از ردیف محرومیت‌زدایی استفاده کند.

مرادی حقیقی به اهمیت اجرای طرح های آبخیزداری در سمنان برای جلوگیری از سیلاب و روان شدن گرد و خاک اشاره کرد و افزود: آبخیزداری در واقع فرصت  توسعه روستایی و زدودن فقر و محرومیت است ، چرا که اقتصاد کشاورزی روستا به آب وابسته است و عملیات آبخیزداری همان بهره وری از بارندگی ها است.

وی با توضیح این نکته که دولت جهادی سیزدهم می تواند با توجه ویژه به آبخیزداری در مناطق مختلف کشور به ویژه استان سمنان به کمک اقتصاد روستاها بیاید ، بیان داشت: همواره کمبود آب شرب ، کشاورزی و صنعت مساله محوری همه برنامه های استان سمنان است و آبخیزداری فرصت مناسبی است تا بتوان از حداقل بارندگی سالانه بیشترین بهره برداری را داشت.

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان بیان داشت: آبخیزداری سبب افزایش تغذیه آب های زیرزمینی به ویژه قنات‌ها می شود و این یعنی کشاورزان می توانند کشاورزی با برنامه بلندمدت داشته باشند.

از ۹.۷ میلیون هکتار وسعت استان ، ۵۵ درصد را نواحی بیابانی و خشک، ۳۸.۵ درصد را مراتع، ۲ درصد را اراضی کشاورزی و ۳.۶ درصد را هم جنگل تشکیل می دهد.
از مجموع مناطق جنگلی در استان سمنان، ۵۸ هزار هکتار جنگل های هیرکانی و پهن برگ شامل جنگل ابر و جنگل رودبارک، ۱۵۰ هزار هکتار جنگل سوزنی برگ و ۱۴۴ هزار هکتار جنگل کویری و بیابانی است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

یک + 3 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ افزایش ۲.۵ برابری سرمایه‌گذاری در بخش مکانیزاسیون کشاورزی

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز چهارشنبه ایرنا از وزارت جهاد ...