راهبرد بازار؛ برنج چقدر ارزان می‌شود؟ – خبرآنلاین

راهبرد بازار؛ برنج چقدر ارزان می‌شود؟ – خبرآنلاین

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۱۵ - ۱۵:۰۷

مسیح کشاورز افزود: با ورود نخستین محموله برنج به کشور، قیمت برنج خارجی تا ۸ هزار تومان کاهش می یابد و قیمت برنج ایرانی هم به مرور افت خواهد داشت.

وی با بیان اینکه حباب ۴ ماهه برنج از بین خواهد رفت، افزود: پیش بینی این است که قیمت برنج هندی ۳ تا ۴ هزار تومان و برنج پاکستانی ۶ تا ۸ هزار تومان در هر کیلو افت قیمت خواهد داشت.

به گفته این مسئول، قیمت برنج خارجی اکنون در بازار در محدوده قیمت ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان به فروش می رود و قیمت برنج ایرانی را از ۴۵ هزار تومان تا بیش از ۵۰ هزار تومان عنوان کرد.

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج گفت: قیمت برنج ایرانی باید کاهش یابد و خود را به قیمت برنج خارجی نزدیک تر کند در غیر این صورت تقاضا برای برنج خارجی و نیاز به واردات بیشتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه اکنون برنج ایرانی دست یک سری دلال و واسطه‌گر غیر منصف است، گفت: اینها تلاش می‌کنند که قیمت برنج ایرانی کاهش نیابد تا آنها سود بیشتری ببرند، حتی یک سری از اینها در قالب تشکل و انجمن خودشان را حامی تولید کننده معرفی می‌کنند، در حالی که به دنبال سود کلان خودشان هستند.

«کشاورز» درباره چشم انداز قیمت برنج در ماه های آینده گفت: قیمت تحت تاثیر سه مولفه، ارز، قیمت جهانی و تعرفه است و اگر اتفاقی در این سه مورد به ویژه در نرخ ارز رخ ندهد، قیمت در ماه‌های آتی ثبات خواهد داشت.

وی در پاسخ به اینکه چه میزان برنج در گمرک دپو شده و آیا کیفیت آنها کاهش نیافته است، گفت: ۸۵ هزار تن برنج خارجی در گمرک دپو شده که آن زمان به ممنوعیت واردات خورد و از گمرک ترخیص نشد و از ابتدای آذر ترخیص می شود و از نیمه آذر روی قیمت بازار تاثیر خواهد گذاشت.

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج در پاسخ به اینکه آیا مشکلی در زمینه واردات و انتقال ارز وجود ندارد و چرا با کشورهایی که بده بستان داریم مثل پاکستان و هند تهاتر انجام نمی دهید؟ گفت: فعلا مشکلی در زمینه واردات وجود ندارد و بانک مرکزی در زمینه اختصاص ارز و انتقال آن باید همکاری کند.

وی در زمینه تهاتر با کشورهای دیگر نیز افزود: بخش خصوصی تا به حال نتوانسته تهاتر داشته باشد، مگر اینکه دولت در این زمینه رایزنی کند با کشور مثل پاکستان که برق می‌فروشیم، می‌توانیم تهاتر داشته باشیم.

۲۲۳۲۲۷

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

ده − 9 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ توزیع تخم‌مرغ با نرخ مصوب در ۳ هزار فروشگاه شهر تهران

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز چهارشنبه ایرنا، «محسن مردی» در ...