راهبرد بازار؛ دیم‌کاران ساوه با بارش مناسب به کشت پاییزه ترغیب شدند

راهبرد بازار؛ دیم‌کاران ساوه با بارش مناسب به کشت پاییزه ترغیب شدند

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۱۶ - ۰۳:۱۰

«حسن شریفی» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: بسیاری از دیم‌کاران ساوه به‌ دلیل حاکمیت خشکسالی در پاییز امسال از کشت منصرف شده بودند اما، بارندگی‌های اخیر بارقه امید را در دل بهره‌برداران کشاورزی کاشت.

وی ادامه داد: از کشاورزان بخش نوبران درخواست می‌شود پس از اتمام بارش‌ها و به شرط مساعد شدن هوا نسبت به کشت باقی‌مانده اراضی دیم خود اقدام کنند.

وی بیان کرد: فرصت کشت در بخش مرکزی ساوه تا اوایل دی‌ماه است و کشاورزان در این بخش هم پس از مساعد شدن هوا برای کشت اراضی دیم می‌توانند اقدام کنند.

رئیس اداره جهاد کشاورزی ساوه گفت: گندم، جو و کلزا  عمده اقلام پاییزه است که در این شهرستان کشت می‌شود و اگرچه زمان کشت کلزا گذشته اما ۲ رقم دیگر هنوز فرصت کشت دارند.

وی در خصوص تاثیر بارش‌های اخیر بر محصول باغات انار ساوه نیز گفت: بخش اعظم محصول باغات انار ساوه برداشت شده است اما، مراحل برداشت در برخی مناطق عقب است که باید با سرعت بیشتری از سوی بهره‌برداران صورت بگیرد.

شریفی اظهار داشت: بارش چشمگیری در ۲ روز اخیر در بخش جنوب غربی ساوه به خصوص در روستاهای حسن‌آباد، مرق، مرقکان و سیاله رخ داد و برخی مناطق شاهد جاری شدن سیلاب بود اما، تاکنون گزارشی از آسیب‌دیدگی احتمالی باغات و اراضی برداشت نشده این مناطق دریافت نشده است.

وی گفت: باران سبب ترک‌خوردگی و خطی شدن  سردرختی انار می‌شود و امید است آن بخش از باغاتی که هنوز محصول آن‌ها برداشت نشده، دچار آسیب و خسارت نشوند.

شهرستان ساوه دارای ۱۳۵ هزار هکتار سطوح باغی و زراعی از جمله ۱۲ هزار هکتار باغ انار مثمر با ظرفیت تولید سالانه تا سقف ۳۰۰ هزار تن محصول انار است.

میزان بارش سالانه در شهرستان ساوه که اقلیمی گرم و خشک دارد به‌طور متوسط حدود ۲۱۶ میلیمتر است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

9 − چهار =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ ساداتی نژاد: رصدخانه کشاورزی ایران راه اندازی می‌شود

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، ساداتی ...