راهبرد بازار؛ دولت برنامه‌های خود را برای مدیریت سیستم ریسک مالی اعلام کند

راهبرد بازار؛ دولت برنامه‌های خود را برای مدیریت سیستم ریسک مالی اعلام کند

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۱۸ - ۱۶:۰۱

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرنگار سیاسی ایرنا، سید شمس الدین حسینی در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس و در جریان بررسی گزارش وزیر امور اقتصاد و دارایی درباره وضعیت بورس اظهار کرد: بازار سرمایه همیشه مهم بوده و  در ۲ سال اخیر در اقتصاد ایران حساسیت مضاعفی پیدا کرده است.

 وی اضافه کرد: کارکرد اصلی بازار سرمایه تامین مالی تولید و فعالیت‌های اقتصادی است که اگر این اتفاق نیفتد با یکی از مشکلات ساختاری یعنی کاهش رشد اقتصادی مواجه خواهیم بود.

رییس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید افزود: سال گذشته بنا به دلایلی مانند رشدهای اغوا کننده، دعوت بی وجه مقامات برای حضور مردم عادی در بازار سرمایه و افزایش مالی یا عدم شفافیت اطلاعات سبب شد که تعداد زیادی از مردم که طبقات متوسط رو به پایین بودند در بازار سرمایه حضور یابند و پس اندازهای اندک و دارایی‌های ضروری خود و کالاهای مصرفی مانند خودرو و خانه را بفروشند و در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری کنند تا سودی عایدشان شود. اما متاسفانه در شرایط تورمی نه تنها سودی عایدشان نشد بلکه دارایی‌هایشان را از دست دادند.

وی با تاکید بر اینکه مقامات اقتصادی در چنین شرایطی باید برنامه و سیاست اقتصادی خود را اعلام کنند، گفت: البته اگر این سیاست‌ها در مسیر تاکید بر کارکرد اقتصادی و توجه به این حساسیت اقتصادی نباشد، پاسخگوی دغدغه‌های اقتصادی و اجتماعی مردم نیست؛ انتظار داریم امروز اگر مسوولان اقتصادی پشت تریبون قرار می‌گیرند بگویند برای بهبود کارکرد اقتصادی بازار سرمایه و رفع حساسیت اجتماعی چه برنامه ای دارند.

حسینی یادآور شد: در ماه‌های اخیر از شرایط نابسامان سال گذشته فاصله گرفتیم اما بنده به عنوان کارشناس تاکید می‌کنم اگر شرایط مشابه گذشته شود هیچ ساز وکاری در بازار سرمایه انجام نشده است و باید به جبران زیان‌ها بیاندیشیم و از زیان‌های آینده پیشگیری کنیم.

وی ادامه داد: ما متولی بازار سرمایه نیستیم، بلکه متولی نظارت هستیم و نخستین سوال این است که بسته سیاست اقتصادی دولت چیست؟ بازار سرمایه جدا از سایر بازارهای اقتصادی نیست. مگر می‌شود رشد اقتصادی صفر و تورم زیر ۵۰ درصد باشد و به مردم بگوییم بازار سرمایه با نظارت‌های ما بهبود پیدا کرده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: ما منتظر برنامه‌های اقتصادی دولت هستیم و اینکه در حوزه سیاست پولی، تجاری و مالی چه برنامه‌ای دارد. امروزه فعالان اقتصادی حتی سهامداران حقوقی نمی‌دانند که دولت برای مدیریت اقتصاد چه برنامه‌ای دارد و وقتی در جریان این موضوع نیستند منجر به بی‌اعتمادی می‌شود.

حسینی یادآور شد: دولت باید اعلام کند که برای حفظ و جلب ۴۰ درصد رشد نقدینگی در حین اجرای برنامه‌های مدیریت نقدینگی چه اقدامی قرار است انجام دهد، ما به عنوان نماینده کمیسیون می‌توانیم راهکار ارائه کنیم اما منتظر برنامه‌های دولت هستیم البته این انتظار زمانی دارد و نباید بنشینیم و کماکان به تحلیل گذشته اکتفا کنیم.

رییس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس ادامه داد: سال گذشته احکام متعددی از قانون بودجه برای تسهیل سرمایه گذاری در بازار سرمایه پیش بینی و اجرا کردیم اما بانک مرکزی اجازه نمی‌دهد که بسته‌ها اجرا شود. چه کسی باید این مشکل را در دولت حل کند.

وی با بیان اینکه وزیر اقتصاد و دارایی باید خطوط راهنمای بازار سرمایه را به طور شفاف اعلام کند، گفت: دولت و مقامات اقتصادی و وزیر اقتصاد برنامه های خود را در کاهش و مدیریت سیستم ریسک مالی ارائه کنند و بیان کنند که برای پوشش‌های ریسک به ویژه سهامداران خرد و جبران خسارات چه برنامه ای دارند.

حسینی خاطرنشان کرد: امروزه در دولت نهادهای مختلفی ایجاد می‌شود اما نمی‌دانیم شورای عالی بورس در سیاستگذاری چه برنامه‌ای دارد در حالی که باید در سیاستگذاری کشور ایفای نقش کنیم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

6 − پنج =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام با کمک «نقشه راه غیرتورمی»

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز یکشنبه ایرنا، به دنبال تلاش‌های ...