راهبرد بازار؛ وزیر اقتصاد برنامه دولت را برای جبران نزولی شدن بورس بیان کند

راهبرد بازار؛ وزیر اقتصاد برنامه دولت را برای جبران نزولی شدن بورس بیان کند

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۱۸ - ۱۷:۰۲

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرنگار سیاسی ایرنا «مجتبی رضاخواه» امروز سه شنبه در جریان بررسی گزارش وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره وضعیت بازار بورس اظهار کرد: نزولی شدن بازار سرمایه در سال گذشته پس از صعود بسیار آن خطایی بود که دولت گذشته انجام داد. چرا که عموم مردم و حتی آنهایی که با بورس آشنایی نداشتند را نیز به حضور در این بازار تشویق کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: وزیر امور اقتصادی و دارایی توضیح دهد که آیا دولت قبلی در نزولی شدن شاخص بورس دخالت داشته یا خیر؟ آیا دولت دوازدهم با سیاست‌گذاری‌هایی در بورس به دنبال تأمین کسری بودجه خود بوده است و در آخر اینکه آیا دولت فعلی نیز همین هدف را دارد.

وی با اشاره به ریل‌گذاری اشتباه دولت قبلی در بازار سرمایه اضافه کرد: اگر این اشتباهات اصلاح نشود چه باید کرد، آیا مردم باید تاوان عدم این اصلاح را بدهند؟

رضاخواه اضافه کرد: بازار سرمایه، بازار پرنوسانی است و با رشد نرخ ارز بورس صعودی می‌شود، گفت: وزیر اقتصاد توضیح دهد دولت فعلی که به دنبال تثبیت نرخ ارز است، برای جبران نزولی شدن بورس چه برنامه‌ای دارد؟

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه وزیر اقتصاد مراقب باشد که اوراق بدهی بیش از میزانی که در بودجه پیش‌بینی شده به فروش نرسد، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که نرخ سود بانکی افزایش یافته است در صورت درستی این موضوع بانک‌ها به جای سرمایه‌گذاری در بورس نقدینگی را میان خودشان جابه‌جایی می‌کنند و این امر منجر به نزولی شدن بیشتر بازار سرمایه می‌شود.

زیرساخت‌های بورس متناسب با رشد سهامداران  توسعه نیافته است

«مصطفی طاهری» نماینده مردم زنجان و طارم هم در این خصوص اظهار داشت: اگر در بخش‌های مختلف دولت و وزارتخانه‌های اقتصادی ادعا شود که سیاست‌های وزرای دیگر باعث برهم خوردن نظم بورس است برای ما قابل قبول نیست.  ما دولت را یکپارچه می‌دانیم و وزیر اقتصاد باید هماهنگی این بخش را برعهده بگیرد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس افزود: عوارض ناشی از ساختار غلط ما یکی دیگر از دلایل نوسانی بودن بورس است به طوری که بحث عملکرد شرکت‌های دولتی و عملکرد معیوب آن‌ها در بورس تاثیرگذار است و ما انتظار داریم در سال بعد و چند ماه بعد در همین نقطه نباشیم و ساختار معیوب شرکت‌های دولتی اصلاح شده باشد و شفافیت مالی پیدا کرده باشند.

وی ادامه داد: طبق فرمول های اقتصادی برخی از شرکت های دولتی که وضعیت اقتصادی مطلوبی دارند در بورس رشد داشته باشند و لازم است اعتماد مردم به بازار سرمایه برای شرکت ها بازگردد و اعتماد مردم که با تغییر دولت مثبت شده بازسازی شود.

عضو کمیسیون اصل نودم مجلس با بیان اینکه زیرساخت‌ها متناسب با رشد سهامداران توسعه نیافته است،  گفت: در سال های اخیر شاهد رشد سهامداران بوده‌ایم اما این آمادگی از نظر سخت افزاری و نرم افزاری در بورس ایجاد نشده و مبنای توسعه بورس متناسب با مراجعه به آن رشد پیدا نکرده و برخی از شرکت ها در ارائه خدمات دچار مشکل شده اند.

نماینده مردم زنجان و طارم خاطرنشان کرد: لازم است ساز و کاری ایجاد شود که توزیع سود از طریق سامانه سجام امکان پذیر شود تا مراجعه به بورس و حضور فیزیکی کم شود و اقدامات سیستمی تسهیل در امور را فراهم کند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

شانزده − دوازده =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ شاخص بورس سبزپوش شد – ایرنا

‌ به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز یکشنبه ایرنا، در معاملات ...