راهبرد بازار؛ سامانه هوشمند شهرسازی قدمی مهم در شفافیت فعالیت‌های شهری چابهار

راهبرد بازار؛ سامانه هوشمند شهرسازی قدمی مهم در شفافیت فعالیت‌های شهری چابهار

زمان انتشار : 1399/12/19 - 11:40

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از  ایرنا شهرسازی به دلیل ماهیت چند بعدی خود از پیچیدگی و گستردگی ویژه‌ای برخوردار است و علمی به حساب می‌آید که به دنبال ارتقا کیفیت محیط و بهبود سطح زندگی ساکنان شهر است.

در حقیقت شهرسازی موضوعی است که در آینده به چالش با اهمیتی تبدیل خواهد شد و با توجه به محدودیت‌های موجود، نیاز به طراحی هدفمند شهرها بیش از گذشته مورد توجه قرار می گیرد.

گفته می‌شود که اگر قرن بیستم قرن ملت‌ها بوده، قرن بیست و یکم قرن شهرهاست و برنامه‌ریزی شهری، توجه به طراحی شهری و استفاده خلاقانه از فناوری از عوامل اساسی در پیشرفت شهرها در آینده خواهند بود و از سویی به دلیل گسترش شهرها، سازوکار ساماندهی شهرها اجتناب ناپذیر شده است.

در بسیاری از مناطق شهری که ماهیتی جهانی دارند و در آن‌ها ارتباطات بین المللی بیش از شهرهای دیگر مطرح است، بحث‌های شهرسازی و اهمیت ساماندهی شهری از اهمیت بالاتری برخوردار است که مناطق آزاد در سراسر جهان از آن جمله اند چرا که نوع فعالیت‌ها در آن‌ها و نگاه‌هایی که به خود جلب می‌کنند فراتر از بحث ملی است.

مناطق آزاد مطرح جهان مانند منطقه آزاد جبل علی توجه جهانیان را از طریق ساخت و سازهای بزرگ و عظیم و همینطور مراکز تفریحی و ورزشی هیجان‌انگیز به خود جلب کرده است و تلاش کرده با جلب نظر طراحان و معماران بزرگ و همکاری با آن‌ها توجه ویژه‌ای به شهرسازی و معماری این منطقه کند و به همین دلیل قطعا سامانه‌هایی برای مدیریت این ساخت و سازها و روند پر شتاب شهرسازی احتیاج بوده است.

منطقه آزاد چابهار یکی از مناطق مهم و راهبردی کشورمان است که به دلیل قرار گیری در کنار آب‌راه‌های بین المللی و نزدیکی به خطوط کشتیرانی دارای مزیت‌های سرمایه گذاری و تجاری بسیاری است.

این منطقه در جنوبی‌ترین نقطه شرقی کشور و در مجاورت دریای عمان در نزدیکترین فاصله با آب‌های آزاد جهان، بهترین موقعیت را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی ایجاد کرده است بطوریکه به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار؛ در این منطقه ثبت شرکت سرمایه گذاری در مدت ۲ روز انجام می شود.

چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران، دروازه ترانزیت شرق ایران و یک منطقه استراتژیک برای توسعه ترانزیت و صنایع محسوب می‌شود ویژگی که در دیگر مناطق ساحلی جنوب ایران و حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس دیده نمی‌شود؛ و به عنوان یکی از مهمترین بنادر دنیا به لحاظ موقعیت استراتژیک در فصل جدید دیپلماسی اقتصادی ایران و منطقه موقعیتی ممتاز یافته است و با توجه ویژه مقام معظم رهبری به توسعه سواحل مکران و اهتمام دولت تدبیر و امید، توسعه زیر ساخت‌ها در این منطقه سرعت یافته و اکنون بندر چابهار با ظرفیت مناسب آماده بهره برداری است.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: برخی از مناطق آزاد در سطح جهان تک ماهیتی هستند به این معنی که ممکن است تنها برای تجارت و ترانزیت و .. مورد توجه قرار گیرند و گردشگری به آن وارد نشود. اما برخی مناطق آزاد مانند چابهار که دارای پتانسیل‌های بسیاری در زمینه جذب گردشگر است به همین خاطر باید از زوایای مختلف تقویت شود. توجه به موضوع شهرسازی در منطقه آزاد چابهار هم از جهت توسعه زیرساخت‌های شهری و کمک به اقتصاد منطقه و هم از جهت جذب گردشگر اهمیت دارد به همین خاطر این سامانه و استفاده درست و به جا از آن نقش مهمی در آینده این منطقه خواهد داشت.

دکتر عبدالرحیم کردی افزود: با توسعه زیرساخت‌ها آنچه نیاز بود در چابهار مورد توجه قرار گیرد بحث شهرسازی و توجه ویژه به زیرساخت‌های شهری به عنوان عامل مهمی در توسعه منطقه بود. خوشبختانه به تازگی سامانه هوشمند شهرسازی منطقه آزاد چابهار مورد توجه قرار گرفته است و با جدیت دنبال می‌شود.

این سامانه که با عنوان زیما شناخته می‌شود، سامانه اختصاصی سازمان منطقه آزاد چابهار است که با اهدافی چون شفاف‌سازی فعالیت‌های شهرسازی، هوشمند کردن خدمات شهری و مدیریت و نظارت هوشمند بر فرآیند واگذاری در منطقه آزاد طراحی و اجرا شده است و در ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ همزمان با سفر مرتضی بانک مشاور رییس‌جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد به این منطقه رونمایی شد.

از آنجایی که روند واگذاری زمین و پذیرش طرح‌های سرمایه‌گذاری در این منطقه سرعت گرفته و جزو یکی از مهمترین فعالیت‌های این منطقه است، وجود چنین سامانه‌ای می‌تواند به مدیریت بهتر و روند مناسب‌تر این ثبت تقاضاها بیانجامد.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار بیان کرد: سامانه زیما اختصاصی برای منطقه آزاد چابهار طراحی شده و به دلیل این که تحت وب است، از هرکجا می‌توان وارد این سامانه شد و سرمایه‌گذار و فعال اقتصادی هم می‌تواند با دریافت نام کاربری و رمز عبور از واحد مدیریت شهرسازی سازمان منطقه آزاد، وضعیت زمین‌های قابل‌واگذاری را ببیند و همچنین صاحبان پروژه از وضعیت زمین پروژه خود مطلع شوند.

x

این مطالب را نیز ببینید!

ترافیک سنگین در محور چالوس، هراز و آزادراه قزوین – رشت

تهران – ایرنا – مرکز مدیریت راه های کشور اعلام کرد: در دومین روز از ...