اعلام قیمت کالاهای اساسی با اپلیکیشن

اعلام قیمت کالاهای اساسی با اپلیکیشن

زمان انتشار : 1398/05/13 - 15:14

سخنگوی دولت گفت: در روزهای آینده از طریق یک اپلیکیشن نرم افزاری، قیمت‌های صد قلم کالای اساسی که برای زندگی مردم ضروری است، به طور روزانه به اطلاع مردم خواهد رسید.

به گزارش راهبرد بازار به نقل از مهر، علی ربیعی سخنگوی دولت صبح امروز(یکشنبه) در نشست خبری خود اظهار داشت: تهاجم بی‌سابقه و تحریم ناشیانه ظریف تهاجم به یک شخص نیست بلکه تهاجم به بنیادهای دولت و ملت ایران است، آنها می‌خواهند این را القا کنند که یک ملت یا یک دولت در ایران وجود ندارد ولی جامعه ایران به شکلی متحد پشت سر ظریف ایستاد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: آمریکا هنوز از بیماری و اعتیاد کودتاگرایی رها نشده است. امروز دوباره همان ذهنیت کودتاگرایی را در پس تحریم ظریف می‌بینم.

وی با بیان اینکه تحریم ظریف حمایت همه نهادهای ما را در برداشته است، گفت: این اتفاقی بی‌سابقه در تاریخ دیپلماسی جهان است. دولتی که مدعی مذاکره است و وزیر خارجه کشوری را دعوت به مذاکره کرده، تحریم می‌کند، این اقدام اگر مضحک نباشد پس چیست؟

ربیعی افزود: برخی تصمیم‌گیران در آمریکا مسائل را شخصی کرده‌اند. امروز شاهد حسادت‌های شخصی و کودکانه مقامات آمریکایی در تحریم ظریف هستیم. القای دو دولتی در ایران از دیگر اهداف تحریمی ظریف است.

سخنگوی دولت گفت: ظریف مسئول سیاست خارجی و دیپلماسی در کشور است و آنها با تحریم ظریف، خودشان را از گفتگو محروم کردند.

وی با بیان اینکه ظریف معتمد رهبری است، خاطرنشان کرد: ایستادن ستاد کل نیروهای مسلح و از همه مهمتر رهبری انقلاب پشت سر ظریف وحدت داخلی ما را بار دیگر به آنها نشان داد.

ربیعی با بیان اینکه بسیاری از کشورها با این تحریم مخالفت کردند، افزود: تحریم ظریف سندی محکم در ناکامی آمریکا برای منزوی کردن ایران در عرصه بین‌المللی است. حمایت‌های اخیر از ظریف نشان دهنده اشتباه محاسباتی آمریکا است.

سخنگوی دولت در خصوص احتمال مذاکره با آمریکا گفت: بدون پیش شرط‌هایی که تعیین کردند و بدون توقف تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران در هیچ کجا مذاکره ای با آمریکا نخواهیم داشت. هیچ تضمینی وجود ندارد که شما مذاکره کنید و کاخ سفید از دیدگاه خودش برنگرد.

ربیعی ادامه داد: اگر آنها به بهانه مسائل داخلی خودشان به دنبال مذاکره هستند ما اسیر این فضاها نخواهیم شد و مذاکره برای عکس یادگاری را نخواهیم پذیرفت‌.

وی بیان کرد: این خانه پوشالی چه دموکرات ها و چه جمهوری خواهان در آن حاکم باشند، برای ما فرقی نمی‌کند. بخشی از خشم تیم B در خصوص آقای ظریف برای این است که چرا با دموکرات‌ها مذاکره کردید و با ما نه. آدم تعجب می‌کند که برخی برای تفکرات کودکانه خود، مردم جهان را بازیچه قرار دهند.

سخنگوی دولت در خصوص تداوم همکاری های نفتی چین و روسیه با ایران علی رغم تحریم های آمریکا افزود: این دو کشور تحریم‌های آمریکا در قبال ایران را نپذیرفتند و فشار زیادی را شرکت های آنها توسط آمریکا پذیرفتند.  

وی گفت: از چین و روسیه و دیگر کشورهایی که در مقابل فشارهای آمریکا ایستادگی کردند تشکر می‌کنیم. ما فرصت های زیادی داریم و فقط این دو کشور نیستند که همچنان حاضر به همکاری با ایران هستند.

ربیعی در خصوص انتقادهای داخلی همزمان با تحریم ظریف تصریح کرد: حضور ضد انقلاب در کاخ سفید زیاد شده است. ادبیات مورد استفاده در کاخ سفید به ادبیات مورد استفاده ضد انقلاب نزدیک شده است.

وی گفت: هر چه در تحریم ظریف کنکاش می‌کنم، می‌بینم موضوع القای دو دولتی در ایران از موضوعات اشتباهی است که آنها درصدد جای انداختن آن هستند.

ربیعی با بیان اینکه به سربازی که در حال مبارزه است توهین نمی‌کنند، افزود: دعوت به انصاف و حفظ منافع ملی را به همه توصیه می‌کنیم.

سخنگوی دولت در خصوص طرح حذف ۴ صفر بیان کرد: این طرح همواره مخالفت هایی را داشته و صرفا مخالفت ها، منوط به این دولت نیست و در دولت‌های قبلی هم مخالفت هایی را شاهد بودیم.

وی گفت: ما باید انطباق با جامعه را لحاط کنیم. ما در بحث ریال و تومان مردم را دچار دوگانگی کردیم. کاهش هزینه های محاسباتی، کاهش اشتباهات محاسباتی، کاهش زمان صرف شده در مبادلات پولی، تسهیل در بیان ارقام و مبالغ مورد مبادله واقع شده، صرفه جویی در چاپ اسکناس در بلند مدت و آثار روانی مثبت از دیگر تبعات این موضوع به حساب می آید.

ربیعی تصریح کرد: فکر می‌کنم باز تعریفی برای پشتوانه پول ملی ما خواهد بود. اگر برنامه ریزی مناسب نباشد می تواند تبعات منفی هم داشته باشد. این موضوع هیچ ربطی به کاهش یا افزایش تورم و قدرت خرید ندارد.

ربیعی با اشاره به در پیش بودن روز خبرنگار گفت: از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران این روز را به همه خبرنگاران و آنهایی که می نویسند، قلم به دست می گیرند، تبریک می گوییم.

وی به مشکلات خبرنگاران پرداخت و افزود: امیدوار هستیم که سه مساله روزنامه نگاران ما یعنی امنیت شغلی، امنیت قلم و معیشت را هم با هماهنگی و همکاری هایی که نهادهای صنفی روزنامه نگاری و مطبوعات در ایران شکل گرفته با دولت بتوانیم روز به روز بهتر کنیم و زندگی روزنامه‌نگاری را به زندگی بی‌دغدغه‌ای تبدیل کنیم.

سخنگوی دولت افزود: با متمرکز شدن اختیارات بازرگانی در قائم مقامی وزرات صمت، گزارشی ارائه شد و در روزهای آینده از طریق یک اپلیکیشن نرم افزاری، قیمت‌های صد قلم کالای اساسی که برای زندگی مردم ضروری است، به طور روزانه به اطلاع مردم خواهد رسید.

وی گفت: سازمان حمایت از مصرف کنندگان قیمت‌های قابل قبول صد قلم کالا را اعلام می‌کند تا مردم در صورت رویت تخلف بتوانند در این سامانه اعلام شکایت کنند.  

ربیعی با اشاره به اینکه در این سامانه قابلیت شکایت هم در نظر گرفته شده است، گفت: شکل بازرسی ها اسنپی خواهد بود و نزدیک‌ترین بازرس به مرکز تخلف مراجعه خواهد کرد.  

سخنگوی دولت با اشاره به بررسی موضوع تامین کالاهای اساسی در نشست امروز هیات دولت، تاکید کرد: کالای اساسی به منظور مصرف و ذخیره برای سال ۹۸ چه از داخل و چه از خارج کاملا خریداری شده و هیچگونه کسری برای کالای اساسی در سال ۱۳۹۸ نخواهیم داشت.  

وی در خصوص وعده پیگیری ارزهای اختصاص یافته به وزارتخانه‌ها هم گفت: وزرات جهاد کشاورزی ۷۰ درصد، وزرات بهداشت ۲۳ درصد، وزارت صمت ۶ درصد و وزرات ارشاد ۱ درصد ارز دریافت کرده اند.

ربیعی ادامه داد: با پیگیری های صورت گرفته مشخص شد در بخش جهاد کشاورزی خوشبختانه ۱۰۰ درصد کالاهایی که به آن ها ارز اختصاص داده شده بود، وارد کشور شده و موجود است.

سخنگوی دولت افزود: در بخش جهاد کشاورزی این اطمینان وجود دارد که کالاها وارد کشور شده اند و این موضوع کاملا قابل رصد است. به علت تحریم، زمان مفاصا حساب‌ها طولانی شده که این منطق هم از سوی وزارتخانه زیربط و بانک مرکزی قابل قبول است.  

ربیعی با اشاره به تشکیل کمیته ارزهای تخصیصی در هر وزراتخانه گفت: کمیته اصلی ارزهای تخصیصی توسط آقای همتی تشکیل شده است.  

سخنگوی دولت ادامه داد: ارزی که برای واردات لاستیک اختصاص داده شده بود به طور کامل رصد و سفارش های آن عملیاتی شده است و مشکلی وجود ندارد.  

وی گفت: ارز تخصیص داده شده به وزارت ارشاد هم مشخص است و نگرانی از پیگیری و رد ارزی نداریم.  

ربیعی با اشاره به تصمیم دولت در برخورد قضایی با متخلفان ارزی توضیح داد: از وزیر بهداشت سپاسگزارم که کمیته زیربط را تشکیل دادند و بر اساس آخرین آمار برای تجهیزات پزشکی از یک میلیارد و ۴۲۴ میلیون دلار، ارز اختصاص یافته در سال ۹۷، فقط ۲۲۶ میلیون دلار آن در حال بررسی است و بررسی های آن کامل نشده است.  

سخنگوی دولت در خصوص ارز اختصاص یافته به دارو هم گفت: یک میلیارد و سیصد میلیون که برای واردات بوده و ۵۵۰ میلیون برای واردات کارخانه های تولیدی بوده است که بعد از تجهیزات پزشکی، ارز دارو هم دنبال خواهد شد.

وی افزود: با دقت وزارت بهداشت پنج پرونده تعلل هم به دادگاه معرفی خواهد شد که جزییات آن را وزیر بهداشت اعلام می‌کند.  

ربیعی خاطرنشان کرد: همانگونه که تضمین دادیم و اعلام کردیم حتی از یک سنت ارز دولتی هم عدول و غفلت نخواهد شد و با دقت تمام رسیدگی خواهیم کرد.

ربیعی در خصوص تشکیل هیئت حل اختلاف قوا و بررسی نامه رئیس‌جمهور به رهبری گفت: این هیئت تشکیل شده است و  لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور و حسینعلی امیری معاون پارلمانی به عنوان نمایندگان دولت در جلسات شرکت می‌کنند.

وی تصریح کرد: بر اساس گزارش معاون پارلمانی رئیس جمهور، حجت الاسلام ابوترابی به عنوان نماینده رهبری در این جلسات حضور دارند که با حوصله به استدلال های نمایندگان دولت گوش کرده اند که جای قدردانی دارد.

سخنگوی دولت افزود: نباید بر آن چه که در قانون اساسی شامل سوال و استیضاح و نحوه اجرای آن مصرح شده است، چیزی اضافه شود.

وی گفت: قانون اساسی کشور برای اعمال نظارت مجلس بر دولت در درون خود ظرفیت دارد و از طرفی نباید موجب سست شدن نظام های اداری شود.

ربیعی بیان کرد: بیان نظرات، سوال و استیضاح حق مجلس است اما هر گزارش سالانه و ارائه برنامه برای سال بعد به مجلس، وزارتخانه‌ها را برای تدوین گزارش بنا به احترامی که برای مجلس قائل هستند، از برنامه ریزی و اجرای آنها بازخواهد داشت.

سخنگوی دولت افزود: هیئت حل اختلاف هنوز نظر خود را بیان نکرده است، اما نمایندگان دولت ضمن تشکر از سعه صدر سایر نمایندگان در هیئت، معتقدند که نظر و استدلال‌های دولت در این جلسات متقاعد کننده بوده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، مبنی بر تاثیر تغییر رویکرد امارات در کاهش تنش های منطقه ای و اینکه می تواند منجر شود که عربستان هم مسیر مثبتی را در سیاست های خود اعمال کند یا خیر، گفت: همیشه از حسن همجواری و فعالیت برای تقویت مناسبات میان کشورهای همسایه استقبال کردیم.  

سخنگوی دولت بیان کرد: ما حساب امارات و عربستان را از آمریکا جدا می‌دانیم و معتقدیم کشورهایی در منطقه هستیم که می‌توانیم امنیت منطقه را خودمان تامین کنیم.

ربیعی ادامه داد: ما از اظهاراتی که مقام‌های دولت عربستان سعودی داشتند استقبال می‌کنیم منتها منتظر اقدامات عملی برای این اظهارات هستیم.

وی گفت: ما از توافقنامه هایی که برای امنیت صیادی صورت می گیرد و همچنین از سایر موافقتنامه هایی که برای پیشرفت روابط دوجانبه باشد استقبال می کنیم.

سخنگوی دولت تصریح کرد: هر برنامه ایی برای امنیت کشتیرانی در منطقه باشد ما در آن مشارکت می کنیم و خود را مسئول امنیت می دانیم. جمهوری اسلامی ایران خود را به عنوان یک کشور بزرگ و پرقدرت برای امنیت خلیج فارس و آبراه‌های منطقه می داند.

ربیعی گفت: موضوع مالیات بر ارزش افزوده در مجلس و همچنین تجدید نظر در برنامه های مالیاتی کشور نیز در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است که دو سه جلسه دیگر ادامه خواهد داشت.

وی بیان داشت: مالیات بر مسکن در لایحه فعالیت های اختلال‌زا پیش بینی نشده است، اما در اصلاح ساختار بودجه و تخفیف های مالیاتی برای تولید، اقدامات خوبی شکل گرفته و از تولیدکنندگان حمایت های مالیاتی صورت گرفته است، اما در خصوص کارهایی که تولیدی نیست، مواردی پیش بینی شده و از طرفی مالیات نظام تامین اجتماعی در اصلاح ساختار بودجه پیگیری می شود.

ربیعی افزود: دقت بیشتر برای ارسال لوایح از دولت به مجلس و انجام کار عمیق تر روی آنها، کمک بسیاری به تدوین آنها می کند. ما برای کار کارشناسی نمایندگان مجلس احترام قائلیم، اما هر چه برای تدوین لوایح، عمیق تر و دقیق تر کار کارشناسی انجام دهیم در مجلس برای تصویب آن کار کمتری صورت می‌گیرد.

سخنگوی دولت در پایان با اشاره به افزایش قیمت مرغ در بازار، خاطرنشان کرد: این موضوع را بررسی کردیم؛ گرمای این دو ماه بر وزن‌گیری مرغ تأثیر داشته و با بیماری همراه بوده است. همین امر سبب شد تا به مشکل برخورد کنیم. به همین دلیل قیمت مرغ به ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ وزیر راه و شهرسازی به شرکت های هواپیمایی هشدار داد

مهرداد بذرپاش ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و اغاز سال ۱۴۰۲، از راه اندازی ...