راهبرد بازار؛ خرید تضمینی پیاز درجه سه در جنوب کرمان آغاز شد

راهبرد بازار؛ خرید تضمینی پیاز درجه سه در جنوب کرمان آغاز شد

زمان انتشار : 1399/12/19 - 18:38

ذبیح الله اعظمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاریخ خرید تضمینی پیاز درجه سه را  از روز سه شنبه ۱۹ اسفندماه تا اطلاع ثانوی اعلام کرد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی قیمت خرید هر کیلوگرم پیاز با نرخ مصوب شورای اقتصاد کشور را پنج هزار و ۹۶۰ریال عنوان کرد.

وی خرید تضمینی امروز را نتیجه نشست اسفند ماه سال جاری خود با  معاون اول رئیس جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی دانست و گفت: در این دیدار مساله بحران پیاز مطرح و راه حل کوتاه مدت و مقطعی این محصول خرید تضمینی عنوان شد.

اعظمی افزود: همچنین در این نشست مقرر شد تا در مرحله اول پیازهای درجه سه و بزرگ با قیمت سال قبل خریداری و نابود شوند تا شاهد کاهش عرضه و بهبود قیمت پیاز باشیم.

وی با بیان اینکه در مرحله دوم مقرر شد تا قیمت خرید تضمینی پیازدر اسرع وقت تعیین شود، اظهار داشت: دولت مقرر شد تا اعتبار لازم جهت خرید تضمینی پیاز را تامین و دراختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دهد تا اقدام به خرید کند.

دکتری کشاورزی از دانشگاه گنت بلژیک، تولید بیش از اندازه پیاز در جنوب استان کرمان، استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان را سبب عرضه زیاد و ایجاد بحران کاهش قیمت پیاز دانست.

وی با بیان اینکه متاسفانه هنوز از پیاز تولیدی تابستان در انبارهای چندین استان باقی مانده است، افزود: این پیازها به دلیل گرم شدن هوا راهی بازار شده و باعت بدتر شدن اوضاع بازار پیاز شده است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از پیگیری برای رفع مشکلات کشاورزان خبر داد و گفت: از هیچ تلاشی در این زمینه دریغ نخواهیم کرد.

وی سطح زیر کشت محصول پیاز را در منطقه جنوب شرق کشور (جنوب کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان) بیش از ۲۶ هزار هکتار اعلام کرد و این میزان سطح زیرکشت را سه برابر حد نرمال دانست.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی افزایش کشت و در نتیجه تولید زیاد محصول پیاز را علت اشباع بازارهای داخلی دانست و گفت: تولید این میزان محصول پیاز مازاد، سبب کاهش قیمت پیاز شده است.

وی از اختصاص مشوق‌های صادراتی برای صادرات سریع محصول پیاز خبر داد و این بسته تشویقی را نتیجه همکاری کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی دانست.

اعظمی زمان بسته تشویقی صادرات محصول پیاز را از ۱۵ بهمن‌ماه تا اواخر خردادماه سال جاری اعلام کرد و میزان این بسته را ۳۰۰ هزار تُن برشمرد و هدف از ایجاد این بسته تشویقی را تسهیل در صادرات محصول پیاز عنوان کرد.

وی از قابل تمدید بودن تاریخ بسته تشویقی صادرات محصول پیاز خبر داد و گفت: در صورت وجود محصول مازاد بر نیاز داخل، این بسته تمدید می‌شود.

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ خسارت ۶۰ درصدی سرمای بهاره به باغات مشگین شهر

اردبیل-ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از خسارت ۶۰ درصدی سرمازدگی ...