راهبرد بازار؛ تفاهم‌نامه همکاری وزارت کشاورزی و کمیته امداد برای توانمندسازی عشایر

راهبرد بازار؛ تفاهم‌نامه همکاری وزارت کشاورزی و کمیته امداد برای توانمندسازی عشایر

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۰۳ - ۰۵:۳۳

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز سه‌شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، « سیدجواد ساداتی نژاد» وزیر جهاد کشاورزی در نشست مشترک مدیران وزارت جهاد کشاورزی و رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) برای توسعه همکاری‌های کشاورزی و امنیت غذایی افزود: یکی از بخش‌های سریع و ارزان برای اشتغال‌زایی مددجویان کمیته امداد، بخش کشاورزی است. از جمله اهداف کمیته امداد هم تبدیل کردن مددجویان از مستمری بگیری به یک فرد مستقل و صاحب درآمد است که این هدف، یک نقطه اشتراک با حوزه پرظرفیت کشاورزی دارد.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: مجتمع‌های اقتصادی کمیته امداد در بخش کشاورزی و دامپروری فعالیت دارند که حوزه امنیت غذایی کشور محسوب می شود و در بحران های کشور می توانند نقش آفرینی کنند و نواقص بازاررسانی و توزیع را برطرف سازند.

وی تصریح کرد: یکی از اهداف ما این بود که در حوزه  امنیت غذایی از کمیته امداد درخواست کنیم تا در حوزه های کشاورزی سرمایه گذاری کرده و به وزارت جهاد کشاورزی کمک کند.

این مقام مسوول گفت: رویکرد وزارت جهاد کشاورزی برای همکاری با نهادهای مختلف، توانمندسازی روستاییان و عشایر و هم افزایی بیشتر برای رفع مشکلات مردم است.

ساداتی نژاد ابراز امیدواری کرد این وزارتخانه بتواند از ظرفیت های کمیته امداد در بازاررسانی و تنظیم بازار استفاده کند.

سهم ۵۳ درصدی روستاها در اشتغال کشور

«سیدمرتضی بختیاری» رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) هم در نشست مشترک وزارت جهاد کشاورزی و کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان این که بخش عمده ای از مددجویان کمیته امداد می توانند با اشتغال زایی به تولید کشور کمک کنند و اشتغال پایدار داشته باشند، اظهارداشت: اولویت ما در توانمندسازی سه رکن اشتغال، مسکن و کار فرهنگی در راستای خوداتکایی است.

وی با اشاره به اینکه ۵۳ درصد از اشتغال کشور در روستاها است، افزود: در سال ۹۹، ۱۹۷ هزار اشتغال پایدار در کشور با ۵۷۰۰ میلیارد تومان وام قرض الحسنه ایجاد کردیم، در ۷ ماهه سال ۱۴۰۰ در روستاها توسعه اشتغال افزایش یافته و به ۵۳ درصد رسیده است.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره)، با بیان این که نوغانداری از مشاغل روستایی پر درآمد بوده است، خاطرنشان کرد: با کمک وزارت جهاد کشاورزی چندین توتستان در استان های گلستان، خراسان شمالی، گیلان و برخی مناطق مستعد دیگر ایجاد شده است و نوغانداری به یکی از برندهای اقتصادی و اشتغال کمیته امداد تبدیل شده است.

بختیاری افزود: قالی بافی و گلیم بافی در روستاها بیشتر از شهرها توفیق داشته و فرش کمیته امداد با نشان احسان ثبت جهانی شده است.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) ادامه داد: در حوزه دام سبک و سنگین، کشت های گلخانه ای معاونت اشتغال کمیته امداد فعالیت خوبی داشته و در بخش شیلات هم در سیستان و بلوچستان ۱۰ مرکز را به طور پایلوت راه اندازی کردیم که نتایج خوبی داشته و توسعه خواهد یافت.

وی تاکید کرد: تمام تلاش ما این است که اشتغال زایی پایدار در روستاها داشته باشیم و بازاررسانی را هم با همکاری مجتمع های اقتصادی کمیته امداد انجام دهیم.

بختیاری ادامه داد: اگر اقتصاد روستاها را ارتقا دهیم، مهاجرت معکوس خواهیم داشت.

گفتنی است در پایان این مراسم، وزارت جهاد کشاورزی و کمیته امداد امام خمینی (ره) در راستای توانمندسازی روستاییان و عشایر تحت پوشش این نهاد، تفاهم نامه امضا کردند.

از مفاد اصلی این تفاهم نامه، اشتغال زایی روستایی و عشایری و اجرای کشاورزی قراردادی است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

چهار × چهار =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ ۴۵ هزار تن شکر آماده توزیع در بازار است

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز سه‌شنبه ایرنا از شرکت بازرگانی ...