راهبرد بازار؛ سنگ اندازی افراد خاص در روند ساخت مسکن برای مردم

راهبرد بازار؛ سنگ اندازی افراد خاص در روند ساخت مسکن برای مردم

زمان انتشار : 1400/09/05 - 17:34

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز جمعه ایرنا، برخی افراد خاص در سازمان نظام مهندسی استان تهران (که برخی رد صلاحیت شده و برخی نیز تایید شدند) به دلیل پیش‌بینی شکست در انتخابات و اقبال جامعه مهندسین به نیروهای مستقل و انقلابی در دو هفته اخیر با عدم حضور در سه جلسه پیاپی هیات مدیره مانع به حد نصاب رسیدن جلسه شدند.

 گفته می‌شود عموم این افراد اشتراکاتی را با جریان اصلاحات دارند.

 برخی اعضای سازمان نظام مهندسی معتقدند که هدف این افراد، ایجاد اختلال در انتخاب رئیس و هیات رئیسه است.

این در حالی است که دولت سیزدهم اعلام کرده برنامه‌های عملیاتی مشخصی برای ساخت چهار میلیون مسکن دارد و به نظر می‌رسد این افراد که عمدتا از جریان اصلاح طلب هستند، در تلاشند تا اختلال جدی در فرآیند توسعه ساخت و ساز مسکن انبوه هم بوجود آورند.

چنانچه در هفته جاری، انتخابات هیات رئیسه انجام نشود، اسامی افرادی که مانع از خدمات رسانی به مردم در حوزه ساخت مسکن می‌شوند، اعلام خواهد شد.

سازمان نظام مهندسی ساختمان، براساس قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال ۱۳۷۴ به منظور تامین مشارکت هر چه وسیع‌تر مهندسان در انتظام امور حرفه‌ای خود و تحقق اهداف قانون مذکور تاسیس شده است.

این سازمان دارای واحدهای استانی است و سازمان هر استان از نظرحقوقی دارای شخصیت مستقل است. ارکان سازمان عبارت است از سازمان استان‌ها، هیات عمومی، شورای مرکز، رئیس سازمان و شورای انتظامی.

هم اکنون همه استان‌های کشور دارای سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند و برخی از وظایف و اختیارات هیأت مدیره سازمان استان که در واقع مهم‌ترین بخش وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان استان محسوب می شود بشرح زیر است :

همکاری با مراجع مسوول در امر کنترل ساختمان از قبیل اجرای دقیق و صحیح مقررات ملی ساختمان و ضوابط طرح‌های جامع تفصیلی و هادی در شهرها توسط اعضای سازمان حسب درخواست.

نظارت بر حسن انجام خدمات مهندسی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی در طرح‌ها و فعالیت‌های غیردولتی در حوزه استان و تعقیب متخلفان از طریق مراجع قانونی ذیصلاح.

مشارکت در امر ارزشیابی و تعیین صلاحیت و ظرفیت اشتغال به کار شاغلان در امور فنی مربوط به فعالیت‌های حوزه‌های مشمول این قانون.

تنظیم روابط بین صاحبان حرفه‌های مهندسی ساختمان و کارفرمایان و کمک به مراجع مسوول در بخش ساختمان و شهر سازی در زمینه ارجاع مناسب کارها به صاحبان صلاحیت و جلوگیری از مداخله اشخاص فاقد صلاحیت در امور فنی.

کمک به ترویج اصول صحیح مهندسی و معماری و همکاری با وزارت مسکن و شهرسازی در زمینه تدوین، اجرا و کنترل مقررات ملی ساختمان و استانداردها و معیارها.

کمک به ارتقای کیفیت طرح‌های ساختمانی، عمرانی و شهرسازی در محدوده استان و ارائه گزارش بر حسب درخواست، شرکت در کمیسیون‌ها و شوراهای تصمیم‌گیری در مورد اینگونه طرح‌ها و همکاری با وزارت مسکن و شهرسازی و شهرداری‌ها در زمینه کنترل ساختمان و اجرای طرح های یاد شده، با استفاده از خدمات اعضای سازمان استان.

ارائه خدمات کارشناسی فنی به مراجع قضایی و قبول داوری در اختلافاتی که دارای ماهیت فنی است.

تهیه و تنظیم مبانی قیمت‌گذاری خدمات مهندسی در استان و پیشنهاد به وزارت مسکن و شهرسازی.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

20 − هفده =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ خراسان جنوبی رتبه دوم ارزیابی نهضت ملی مسکن را کسب کرد

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرنگار ایرنا وحید داعی روز سه‌شنبه ...