راهبرد بازار؛ ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشور به زراعت چوب اختصاص یافت

راهبرد بازار؛ ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشور به زراعت چوب اختصاص یافت

زمان انتشار : 1399/12/21 - 09:30

مسعود منصور روز چهارشنبه در ششمین روز از هفته منابع طبیعی با حضور در همایش هفته منابع طبیعی در سالن امام خمینی (ره) پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج، به حمایت از سرمایه گذاران در جنگلداری و توسعه جنگل ها اشاره کرد و افزود: در عرصه های منابع طبیعی هر نوع اقدام در حوزه های  توسعه ، احیا و بهره برداری مستلزم  ارائه طرح است و باید مجری ذیصلاح داشته باشد.

وی با بیان اینکه بیشترین مجریان جوامع بهره بردار، تشکل ها و تعاونی ها به عنوان سرمایه گذاران هستند، اظهار داشت: در حوزه گیاهان دارویی بستر لازم برای سرمایه گذاری فراهم است به طوریکه این اقدامات علاوه بر حفظ آب و خاک سازگار با مسایل زیست محیطی و منابع طبیعی است.

وی اجرای این طرح را در معیشت مردم به خصوص در حوزه های آبخیز بسیار نقش آفرین دانست و گفت: در حوزه زراعت چوب فرصت مناسبی ایجاد شده که علاوه بر اینکه نیاز کشور از این طریق تامین می شود اشتغال خوبی را نیز برای افراد متخصص در منابع طبیعی و تشکل ها ایجاد می کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: زراعت چوب صنعت سبزی است که بخشی از نیازهای کشور به مواد مورد نیاز صنعت را تامین می کند ضمن اینکه در تلطیف هوا و پوشش گیاهی نقش زیادی دارد.

وی به زراعت چوب در ۲ دهه اخیر اشاره کرد و بیان داشت: این زراعت با گونه های صنوبر در شمال کشور و اکالیپتوس در استان های دیگر انجام شده بود که در زمان مناسب خود برداشت نشده بود ولی در سال ۹۹ برداشت چوب در استان گیلان به میزان بیش از ۱۸۰ هزار مترمکعب انجام شد.

وی گفت: در مجموع از زراعت چوب و سایر شکل های استحصال چوب بیش از یک میلیون مترمکعب استحصال چوب انجام شده است که وقتی بخشی از نیاز صنایع چوب و کاغذ سلولزی را تامین کرد به صورت غیرمستقیم در پیگشیری از قاچاق چوب می توانست موثر باشد.

وی به اجرای طرح های تلفیقی در حوزه آبخیزداری اشاره کرد و بیان داشت:‌یکی از این طرح ها جنگلکاری اقتصادی است که با مشارکت مردم اجرا می شود به طوریکه در این طرح گونه های مثمری همچون بادام، زیتون و گردو کشت می شوند.

جهش در منابع طبیعی

منصور با بیان اینکه به اجرای این طرح ها افتخار می کنیم، گفت: برای جهش طرح های منابع طبیعی تشکل های منابع طبیعی شکل می گیرند که مجوزهای لازم را برای فعالیت هایشان صادر می کنیم و با انعقاد قراردادهای لازم به آن ها طرح های آبخیزداری و منابع طبیعی محول می شود که در ارتقای معیشت جمعیت بهره بردار تاثیربسزایی دارد ضمن اینکه از تخریب عرصه ها ناشی از فقر جوامع محلی جلوگیری می شود.

وی میزان جنگل کاری اقتصادی کشور را در ۱۱ ماهه سال جاری  بیش از ۱۰ هزار هکتار عنوان کرد و افزود: همچنین نزدیک به ۱۰۰ هزار هکتار کشت گیاهان دارویی در عرصه های ملی انجام شده و در مقابله با گسترش بیابان نیز ۳۵ هزار هکتار جنگل دست کاشت بیابانی اجرا شده است.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بر توسعه عرصه های منابع طبیعی در قالب پارک های جنگلی، تفرجگاه ها مبتنی بر اکوسیستم ها اشاره کرد و اظهار داشت: با توسعه این طرح ها علاوه بر اینکه منابع طبیعی تخریب نمی شوند بلکه توسعه می یابند ضمن اینکه شاهد تقویت معیشت و برخی تولیدات هستیم که از مصادیق توسعه پایدار می باشند.

سازماندهی ۵ هزار نیروی حفاظتی برای جلوگیری از زمین خواری

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به زمین خواری و کوه خواری ها اشاره کرد و گفت: نقش ما به جای نقش حفاظتی نقش نظارتی است و بایستی عرصه ها را برخوردار از طرح و مجری کنیم تا حفاظت شوند.

وی افزود: برای جلوگیری از جرم بایستی حفاظت فیزیکی را تقویت کنیم که به همین منظور پنج هزار نیروی حفاظتی در بلوک های حفاظت خاص خودشان سازماندهی شده اند و بیش از یک هزارو۲۰۰ دستگاه خودرو با نصب جی.پی اس به صورت کامل در محل ماموریت تحت رصد هستند ضمن اینکه سامانه ۱۳۹ علاوه بر سامانه ۱۵۰۴ که استانی است آماده پاسخگویی به شکایات و ثبت اطلاعات مردمی در حوزه منابع طبیعی است.

منصور ادامه داد:‌ همچنین در بیش از ۲۱ نقطه بحرانی از لحاظ تصرف نصب دوربین داشتیم که بیشتر این نقاط بحرانی در استان های اردبیل، قزوین و گیلان هستند و علاوه بر آن از خدمات پهپادی برای رصد اراضی استفاده می شود.

وی راه اندازی ۲۱ پاسگاه جدید حفاظت را از دیگر اقدامات این حوزه برشمرد و گفت: پاسگاه های قبلی نیز تجهیز شده اند.

وی به تصویب آیین نامه حمایت قضایی از محیط بانان و جنگ بانان اشاره کرد و تصریح کرد: در اجرای این آیین نامه هم مردمی که به صورت داوطلبانه به ما در اطفای حریق کمک می کنند و هم همکاران اگر در انجام وظایف آسیب ببینند مورد حمایت قضایی قرار می گیرند.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه کرد: در ماده ۱۵ماده قانون حفاظت از اراضی ملی در سال ۴۶ عوارضی که برای قطع درختان بود به روز رسانی نشده بود و امسال این آیین نامه اصلاح شد که امیدواریم در حفاظت از منابع طبیعی موثر باشد.

افزایش ۳۰ درصدی کشفیات قاچاق چوب

منصور در ادامه به اقدامات انجام شده در کشف جرم اشاره کرد و گفت: در حوزه قاچاق چوب در تعداد کشفیات ۳۰ درصد افزایش ولی در حجم کشفیات ۲۴ درصد کاهش داشتیم که نشان از تقویت اقدامات حفاظتی داشته است.

وی افزود:‌ همچنین در حوزه اجرای احکام عقب افتادگی داشتیم که امسال ۱۵۰ هزار هکتار را اجرای حکم  کردیم و به منابع طبیعی برگردانیم که متوسط به دو سه سال اخیر بیش از ۹ برابر توانستیم اجرای حکم کنیم و عرصه را به منابع طبیعی برگردانیم.

رییس سازمان جنگل ها در ادامه با بیان اینکه ششمین روز از هفته منابع طبیعی به روز «آموزش و پژوهش در منابع طبیعی» اختصاص یافته، خاطرنشان کرد: کارهای فرهنگ سازی نوعی کار آموزشی است و در این بعد منظور ما اطلاع رسانی و فرهنگ سازی عمومی برای جوامع مختلف است که حفظ منابع طبیعی تاثیر بسزایی دارند.

وی گفت: یکروز به نام منابع طبیعی اموزش و پزوهش نامگذاری می شود و شورای عالی سنخیتی با این موضوع داردکه ارتباط دایمی و مستمر با هم داشته باشند.

منصور افزود:‌ در همین راستا امسال مرکز نواوری منابع طبیعی و آبخیزداری و منابع وابسته را ایجاد کردیم تا ارتباط نزدیکتری با مجامع علمی و تحقیقاتی داشته باشیم.

در حاشیه این همایش آیین درختکاری در جنگل سرو سیمین پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران که سال گذشته به دلیل عوامل طبیعی آسیب دیده بود، با کاشت چند نهال انجام شد.

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ مجوز صادرات پیاز تا پایان خرداد صادر شد/سقف مجاز ۵۰ هزار تن

تهران – ایرنا – وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: صادرات ۵۰ هزار تن پیاز با ...