زنجان و جاذبه های گردشگری آن

زنجان یکی از شهرهای غرب کشور است که جاذبه های گردشگری آن، در حدی که شایسته است شناخته‌شده نیست. در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با جاهای دیدنی زنجان و مناطق توریستی آن آشنا کنیم. اگر می‌خواهید بدانید جاهای دیدنی زنجان کجاست با ما همراه باشید.

خانه ذوالفقاری (موزه باستان شناسی و مردان نمکی)

ZanjanTourism Saltman Museum

قدمت این خانه تاریخی به دوران قاجار بازمی‌گردد. این خانه به خودی خود جزو آثار دیدنی به‌جامانده از دوران قاجار بود، اما از زمانی که موزه باستان شناسی نیز در این خانه مستقر شده، اهمیت این خانه دوچندان شده است. در موزه باستان شناسی بقایای تاریخی مهمی از دوره‌های مختلف باستانی دیده می‌شود، اما چیزی که آن را از سایر موزه‌ها متمایز می‌کند، قسمت «مردان نمکی» است.

مردان نمکی لقبی است که به ۶ مومیایی کشف‌شده در معدن نمک استان زنجان، داده شده است. قدمت ۳ مرد نمکی به دوره هخامنشیان و ۲ مرد نمکی به دوره ساسانیان بازمی‌گردد. ششمین مومیایی نیز یک زن است. این موزه بی‌شک یکی از مهم ترین جاهای دیدنی زنجان است.

موزه حیات وحش

پارک جنگلی ارم و موزه تاریخ طبیعی زنجان در این محل قرار دارند. شما می‌توانید علاوه بر استفاده از طبیعت و چادر زدن، از تماشای موزه نیز لذت ببرید. این قسمت از جاذبه های گردشگری زنجان در بهار بسیار خوش‌آب‌وهوا و دیدنی است. اگر در نوروز به زنجان سفر می‌کنید، پیدا کردن جای خالی در این مکان کار راحتی نخواهد بود.

موزه نسخ خطی

این موزه در آرامگاه میرزا مهدی قرار دارد. این بنا که در زمان قاجار ساخته شده است، با موافقت وراث آیت‌الله میرزا مهدی زنجانی در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفته است و اکنون به عنوان موزه فعالیت می‌کند. نوشته‌ها و کتب نفیس و نسخ خطی در این مکان نگه‌داری می‌شوند.

بازار سنتی زنجان

Bazaar Zanjan

گفته می‌شود که طویل ترین بازار سرپوشیده ایران، بازار سنتی زنجان است که با ۵۶ ورودی اصلی و فرعی، از طریق عمده نقاط شهر، راه دسترسی دارد. این بازار نه تنها یکی از جاهای دیدنی زنجان محسوب می‌شود، بلکه قلب تپنده اقتصادی شهر نیز است. اگر قصد خرید دارید بدانید که اجناس بازار قیمت مناسب‌تری نسبت به مغازه‌های سطح شهر دارند.

موزه رخت شوی خانه (موزه مردم شناسی)

rakhtshooykhaneh museum

بنای رخت شوی خانه در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی در محله‌ای مسکونی ساخته شده بود تا مردم در آن‌جا رخت و لباس خود را بشویند. وجود یک بنای عمومی با چنین کاربری در جهان کم‌نظیر است، به همین دلیل به یکی از جاذبه های توریستی زنجان تبدیل شده است. اکنون میراث فرهنگی با قرار دادن مجسمه‌هایی با لباس‌های محلی و توضیحات تصویری درباره رخت شوی خانه، آن‌جا را تبدیل به موزه مردم شناسی زنجان کرده است.

حمام حاج داداش (چایخانه سنتی حاج داداش)

Haj dadash

این مکان که روبروی بازار قرار دارد، حدود صد سال پیش، یک حمام عمومی بوده و امروزه با تغییرات و تعمیراتی که در آن اعمال شده است و طراحی داخلی سنتی، تبدیل به یک سفره خانه سنتی شده است که یکی از مقاصد گردشگری برای کسانی است که می‌خواهند به جاهای دیدنی زنجان بروند.

دودکش جن

دودکش جن جزو جاذبه های گردشگری زنجان ماهنشان قرار می‌گیرد. این محل اعجاب‌انگیز پدیده‌ای طبیعی در زمین‌شناسی است که به آن «هودو» می‌گویند. هودو نوع خاصی از فرسایش سنگ‌ها است که بر اثر آن، سنگ‌هایی بلند و لایه لایه تشکیل می‌شوند. این پدیده زمین‌شناسی در کشورهایی مانند فرانسه، کانادا، ترکیه و… دیده شده است. این پدیده خاص، دودکش جن را به یکی از جاذبه های طبیعی زنجان تبدیل کرده است.

اگر ۱۱۳ کیلومتر از شهر زنجان دور شدید و به دیدن دودکش جن رفتید، توصیه می‌کنیم به قلعه بهستان که نزدیک آن است، سری بزنید.

قلعه بهستان (کهن دژ)

Behestan Castle

قدمت این قلعه از نظر باستان‌شناسان به زمان حکومت هخامنشیان بازمی‌گردد. قلعه بهستان هم از جاذبه های گردشگری زنجان ماهنشان است. شهرستان ماهنشان از توابع استان زنجان و در کنار رودخانه قزل اوزن است.

معبد داش کسن (معبد اژدهای سنگی)

Dash Kasan

این عمارت سنگی در ۱۵ کیلومتری زنجان قرار دارد که به عقیده برخی باستان‌شناسان قدمت آن به دوره ایلخانیان برمی‌گردد، ولی عده‌ای دیگر از باستان‌شناسان عقیده دارند این بنا متعلق به دوره هخامنشیان است. دو اژدها و آثار دیگری که در دل صخره‌ها با کنده‌کاری شکل گرفته‌اند، این بنا را تبدیل به یکی از اصلی ترین جاهای دیدنی زنجان می‌کند.

غار کتله خور

cave Katale Khor

این غار از جاذبه های گردشگری زنجان گرماب پدیده‌ای طبیعی است که به نام غار کتله خور شهرت یافته است. این غار بدون آب و خشک است و قدمت آن به اندازه غار علیصدر است. غار کتله خور از سه طبقه تشکیل شده است که تونل‌ها، ستون‌ها، استلاکمیت‌ها و استلاکتیت‌های زیادی تشکیل شده است. اگر به زنجان سفر کردید، از تماشای این جاذبه طبیعی زنجان غافل نشوید.

آبشار شارشار

Shar Shar

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی زنجان آبشاری است که در شمال شرقی این شهر در میان صخره‌ها قرار دارد و یکی از مقاصد گردشگری دوست‌دار طبیعت و همچنین کوهنوردان است. زیبایی این آبشار در فصول گرم، فراموش‌نشدنی است و به همین دلیل شارشار یکی از اصلی ترین جاهای دیدنی زنجان در بهار و تابستان است.

گنبد سلطانیه

Dome of Soltaniyeh

قدمت این عمارت به قرن هشتم هجری  دوران شکوفایی معماری اسلامی بازمی‌گردد و یکی از شاهکارهای معماری ایران در دوره ایلخانیان است. گنبدی بزرگ، کاشی‌های فیروزه‌ای، روکشی لاجوردی و معرق‌کاری به کار رفته در این بنا، باعث شده گنبد سلطانیه در لیست جاهای دیدنی زنجان سلطانیه قرار بگیرد.

دریاچه پری (خندقلو)

Khandaghlu lake

این دریاچه رویایی در میان دشتی وسیع قرار دارد و با ۳ نام مختلف شناخته می‌شود: پری، خندقلو و شورگل. پری تنها دریاچه طبیعی این استان است و در رده زیباترین جاذبه های طبیعی زنجان قرار می‌گیرد.

رودخانه قزل اوزن

این رودخانه به علت رنگ قرمزش قزل اوزن نام گرفته‌است. این رودخانه از کوه های چهل چشمه کردستان سرچشمه گرفته و وارد زنجان می‌شود. مناظر دیدنی اطراف رودخانه، آن را تبدیل به یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری زنجان کرده است.

مجموعه تفریحی ائل داغی (گاوازنگ)

در شمال شهر، یکی از اصلی ترین جاهای دیدنی زنجان قرار دارد. از مجموعه ائل داغی که در دامنه کوه گاوازنگ قرار دارد، به‌عنوان بام زنجان نیز یاد می‌شود. اینجا مکان فوق‌العاده‌ای برای تفریح و پیک‌نیک با خانواده و دوستان محسوب می‌شود. کافی‌شاپ، رستوران، آلاچیق، قایق سواری، آبشار مصنوعی و… از امکانات این مجموعه هستند.

تپه های آلا داغ لار

شهر ماهنشان از توابع زنجان، مملو از از مواد معدنی است و این مواد پدیده‌های طبیعی زمین‌شناسی را به وجود می‌آورند که یکی از این پدیده‌ها، تپه های رنگی و اعجاب انگیز آلا داغ لار است.

ممکن است مشابه این تپه‌های رنگی را در کشورهای دیگر دیده باشید. بسیاری از مردم نمی‌دانند این تپه‌ها در کشور خودمان نیز وجود دارند. این تپه‌ها را که از زیباترین جاذبه های گردشگری زنجان ماهنشان هستند، حتما ببینید.

پل میربهاالدین

Historic Bridge Mir Bahaaddin

این اثر باقی‌مانده از دوران قاجار، به نام‌های دیگری مثل اژدهاتو و پل کهنه نیز شناخته می‌شود. این پل در مسیر زنجان به کردستان و روی زنجان رود بنا شده است.

کاروانسرای دخان

این اثر قدیمی نیز از دوران قاجار به یاد مانده و اکنون به موزه تبدیل شده است. معماری این عمارت برای زمان خودش پیچیده و پیشرو بوده است و به همین دلیل امروزه مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.

گرمابه حاج ابراهیم

این گرمابه سنتی در بازار زنجان قرار دارد و هنوز هم فعال است. روزهای شنبه گرمابه به بانوان و سایر روزها به آقایان اختصاص دارد. این بنا دارای یازده ستون است که به جای بتن، درون آن‌ها با سرب پر شده و آن را به یکی از مستحکم‌ترین آثار تاریخی زنجان تبدیل کرده است.

مدرسه و مسجد جامع زنجان

-Jameh Mosque

یکی دیگر از بناهای تاریخی و کهن ایران که متعلق به دوره قاجار است، مسجد جامع زنجان است. این مسجد چهار ایوان قرینه و گنبدی دیدنی دارد و توسط عبدالله میرزا دارا ساخته شده است.

سد تهم

Taham Dam

این سد در شمال غربی شهرستان زنجان و در نزدیکی روستای تهم قرار دارد و به علت بکر و طبیعی بودن مناظر اطراف آن، در دسته جاذبه های گردشگری زنجان در تابستان و بهار قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا