راهبرد بازار؛ تاکید بانک مرکزی بر لزوم تسریع در اعطای وام ازدواج

راهبرد بازار؛ تاکید بانک مرکزی بر لزوم تسریع در اعطای وام ازدواج

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۵ - ۰۴:۱۱

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز یکشنبه ایرنا از بانک مرکزی، پیرو دستور موکد بانک مرکزی در زمینه تسریع در تعیین شعبه و تسهیل در اعطای تسهیلات ازدواج و دریافت وثایق برای پرداخت و نیز طرح شکایت‌هایی از سوی متقاضیان مبنی بر سخت‌گیری شعب بانک‌ها در اعطای تسهیلات یاد شده، بانک مرکزی در نامه‌ای به شبکه بانکی کشور خواستار تسریع در اعطای وام ازدواج شد. ‏

براساس اعلام بانک مرکزی، از ابتدای امسال تاکنون ۷۰۰ هزار فقره تسهیلات ازدواج معادل ۶۰ هزار میلیارد تومان توسط شبکه بانکی پرداخت شده است.

همچنین شبکه بانکی کشور سال گذشته نیز ۸۲۵ هزار فقره تسهیلات ازدواج معادل ۴۳ هزار میلیارد تومان پرداخت کرده بود.

براساس بند (الف) تبصره ۱۶ قانون بودجه،‌ بانک‌های عامل موظف به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج هستند و باید به صورت ماهانه نیز تسهیلات پرداختی و افراد در نوبت پرداخت را اعلام کنند. براساس قانون ضمانت این وام‌ها اعتبارسنجی یا یک ضامن و سفته یا سهم فرد از حساب یارانه‌ها است.

براساس بودجه ۱۴۰۰ برای حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به همه زوج‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از تاریخ اول فروردین ماه ۱۳۹۷ است و تاکنون تسهیلات ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کند. تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال ۱۴۰۰ میزان ۷۰۰ میلیون ریال و با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

شش + 2 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ ارز ۴۲۰۰ تومانی، تولید را کاهش و واردات را افزایش داد

«حسن فروزان‌فرد» روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: با وجود عرضه ...