راهبرد بازار؛ اقتصاد دریامحور جزو برنامه‌های توسعه‌ای ایران نیست

راهبرد بازار؛ اقتصاد دریامحور جزو برنامه‌های توسعه‌ای ایران نیست

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۵ - ۱۹:۰۲

اقتصاد ایران: رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان این‌که اقتصاد دریامحور جزو برنامه‌های اقتصادی و توسعه‌ای کشور نیست،‌گفت:متأسفانه تنها بنادر را توسعه دادیم بدون آن که از ظرفیت تجارت دریایی بهره‌مند شویم.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران ، محمدرضا رضایی کوچی اظهار کرد: با وجود اینکه بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ کیلومتر نوار ساحلی داریم اما از ظرفیت‌های اقتصادی دریا و ساحل بسیار محدود استفاده شده به نحوی که امروز جزء محرومترین کشورها در زمینه استفاده از اقتصاد دریا هستیم. در دنیا تمامی شهرهایی که در کنار دریا قرار دارند به لحاظ اقتصادی بهترین و زیباترین شهرهای آن کشور محسوب می‌شوند اما شهرهای بندری ما به لحاظ اقتصادی بسیار فقیر بوده و در برخی از مناطق مردم به صورت کپرنشینی زندگی می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد که هیچ برنامه‌ای برای استفاده از ظرفیت اقتصادی دریا وجود ندارد.

وی  با بیان اینکه اقتصاد دریامحور جزو برنامه‌های اقتصادی و توسعه‌ای کشور نیست، افزود: بنا داریم با همکاری کمیته بنادر و دریانوردی مجلس از ظرفیت سواحل و دریا بیشتر استفاده کنیم. متأسفانه تنها بنادر را توسعه دادیم بدون آن که از ظرفیت تجارت دریایی بهره‌مند شویم و از طرفی شهرها را در کویر بنا کردیم در حالی که سواحل ظرفیت بسیار خوبی برای اسکان مردم است و هزاران هزار میلیارد تومان برای شیرین‌سازی آب دریا و انتقال آن به شهرها هزینه می‌کنیم از این رو تأکید وزارت راه و شهرسازی در دولت جدید این است که شهرها را به سمت سواحل سوق داده و توسعه جمعیت را در کنار دریا دنبال کند.

وی ادامه داد: تنگه هرمز به لحاظ اقتصادی و امنیتی بسیار پراهمیت بوده چرا که حجم زیادی از کشتی‌های ترانزیتی از این منطقه عبور می‌کند اما متأسفانه ما به لحاظ ارائه خدمات به این کشتی‌ها بسیار ضعیف عمل کردیم و جایگاه قابل قبولی نداریم. معمولاً شهرهای اطراف جاده‌های ترانزیتی پیشرفت قابل توجهی می‌کنند و ترانزیت کالا در اقتصاد شهرها بسیار مهم است حال با وجود اینکه کشتی های تجاری دنیا از تنگه هرمز عبور می‌کند ما هیچ خدماتی به آنها ارائه نکردیم تا در برابر آن ارزش افزوده ایجاد کنیم. بی‌تردید موفقیت در این حوزه نقطه عطفی در اقتصاد کشور خواهد بود بنابراین موضوع استفاده از ظرفیت دریا و سواحل را با جدیت بیشتری در کمیسیون عمران پیگیری خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس یادآور شد:‌آمادگی برای تأمین مسکن مورد نیاز پرسنل نیروی دریایی ارتش با استفاده از ظرفیت اراضی نیروی دریایی و زمین‌های الحاق شده به محدوده شهری وجود دارد و از این رو تمام تلاشمان را برای خانه‌دار شدن این پرسنل غیور که امنیت کشورمان را تأمین می‌کنند به کار خواهیم گرفت.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

دوازده − 5 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ گام‌های پایانی برای تصویب طرح تفصیلی ساری در شورای عالی شهرسازی

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، طرح تفصیلی شهر ساری که ...