راهبرد بازار؛ زمان عرضه بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی مشخص نیست

راهبرد بازار؛ زمان عرضه بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی مشخص نیست

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۶ - ۱۱:۱۲

اقتصاد ایران: رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با بیان جزئیاتی از فروش ۱۸ درصد از سهام شرکت پالایش شازند در مورد عرضه اولیه سهام این پالایشگاه نیز گفت زمان عرضه اولیه مشخص نیست و باید به گونه‌ای باشد که به بازار لطمه‌ای وارد نشود.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصاد ایران ، حسین قربان‌زاده رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی امروز در ارتباط زنده با شبکه خبر اعلام کرد:‌ بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی برای واگذار ۱۸ درصد از سهام شرکت پالایش شازند استان مرکزی که کل پالایشگاه به ارزش ۳۵۰ هزار میلیارد تومان است، به زودی انجام می‌شود.

وی گفت: ۱۸ درصد از سهام پالایشگاه شازنده به صورت بلوکی و سهام مدیریتی و کنترلی عرضه می‌شود که به دو صورت امکان پذیر است یا یک بلوک ۱۸ درصدی یکجا و یا اینکه به صورت سه بلوک ۶ درصدی عرضه خواهد شد و چون این میزان از سهام ارزش بالایی دارد، خریداران آن محدود هستند و شرکت‌های حقوقی در بازار سرمایه خواهند خرید.

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی در مورد زمان عرضه سهام پالایشگاه شازند، گفت: زمان عرضه در اختیار وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان رئیس شورای عالی بورس است.

قربان‌زاده عنوان کرد: با توجه به نوسانات بازار احتمالاً تا اواخر آذرماه عرضه بلوکی سهام پالایشگاه شازند انجام می‌‌شود. زمان واگذاری بخشی از هلدینگ خلیج فارس نیز مشخص نیست و در آینده مشخص خواهد شد.

وی در مورد مزایده بزرگ پالایشگاه شازند و اثر بر بازار بورس، گفت: این واگذاری چون که خرد و تدریجی نیست، بلکه به صورت بلوکی عرضه می‌شود، در این زمینه نگرانی نیست و سهام به صورت بلوکی عرضه می‌شود، اما در مورد عرضه اولیه پالایشگاه شازند با  توجه به عرضه اولیه بودن و تخفیف قائل شده برای آن احتمالاً استقبال خوبی از آن انجام شود، اما زمان عرضه اولیه مشخص نیست و باید به گونه‌ای باشد، به بازار لطمه‌ای وارد نشود.

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی در مورد اینکه دولت چه میزان از کسری بودجه خود را از طریق عرضه شرکت‌ها تأمین می‌کند، اظهار داشت: براساس قانون بودجه سال جاری ۲۵۰ هزار میلیارد  تومان تکلیف قانون از محل واگذاری‌ها مشخص شده است که از این رقم ۱۶۰ هزار میلیارد تومان در قالب رد دیون دولت به دستگاه‌ها و سازمان‌ها است و ۹۰ هزار میلیارد تومان از محل فروش سهام پیش‌بینی شده است که البته پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال کمتر از ۹۰ هزار میلیارد  تومان سهام شرکت‌های دولتی عرضه کنیم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

18 + دوازده =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ حل مشکلات مربوط به تعهدات ارزی صادرکنندگان بعد از ۳ سال بلاتکلیفی

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی ...