راهبرد بازار؛ تذکرات نمایندگان درباره فعالیت سامانه‌های ارز فردایی!

راهبرد بازار؛ تذکرات نمایندگان درباره فعالیت سامانه‌های ارز فردایی!

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۶ - ۱۵:۲۳

اقتصاد ایران: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه دستگاه‌های امنیتی به فعالیت سامانه های ارز فردایی ورود کنند، گفت: بازار ارز تحت تاثیر فعالیت های التهاب آور این سامانه ها قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصاد ایران ، محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز قوه مقننه با استناد به بند ۱۲ اصل ۳ قانون اساسی در اخطار قانون اساسی، عنوان کرد: در بازار ارز چندین نرخ و قیمت داریم؛ ارز ترجیحی، ارز نیمایی، ارز صرافی، ارز آزاد که در مکان های خاصی خرید و فروش می شود و اخیرا ارز فردایی هم به این موارد اضافه شده است.

وی افزود: مدت های مدیدی است که ارز فردایی در فضای مجازی از ۹ صبح تا ۱۱ شب به معاونت ارز می پردازند و بازار ارز را پشت سر خود می کشانند و به شدت بر التهاب بازار و تهییج آن موثر هستند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: طی یک سال گذشته به رؤسای بانک مرکزی و وزرای اقتصاد تذکر دادیم که با مجموعه های گرداننده ارز فردایی برخورد کنند اما متاسفانه هیچ اقدامی نه در زمان وزرای قدیم و نه در زمان حال انجام نگرفته است.

زنگنه اضافه کرد: در سامانه های ارز فردایی که معمولا در شبکه های اجتماعی مستقر است، هیچ گونه ارزی خرید و فروش نمی شود و این معاملات تحت عنوان ارز فردایی هرات و ارز فردایی ایران براساس معاملات روی کاغذ در عرض یک ساعت بر قیمت ارز اضافه می‌کنند.

نماینده تربت‌حیدریه در مجلس ، تاکید کرد: وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و دستگاه های امنیتی باید به موضوع فعالیت مجموعه های ارز فردایی ورود کنند و اجازه ندهند که این سامانه ها بازار ارز را تهییج کنند.

**معلمان خرید خدمات آموزشی ماه‌ها است که حقوق دریافت نکرده‌اند
محمدرضا دشتی نماینده اردکان نیز در جلسه علنی امروز در تذکری شفاهی گفت: لازم دیدم در خصوص فضای فرهنگی و آموزشی کشور به ویژه تعیین تکلیف نیروهای خرید خدمات آموزشی که نه قراردادی با آنها بسته شده و نه بیمه دارند و همچنین ماه‌ها حقوق آنها پرداخت نشده است، تذکر دهم و وزارت آموزش و پرورش به سرعت به وضعیت آنها رسیدگی کند.

وی افزود: همچنین باید به حال بدنه وزارت آموزش و پرورش که از حقوق پایینی برخوردار هستند فکر عاجلی شود تا رضایتمندی در این قشر مهم تأمین شود.

نماینده اردکان در مجلس در ادامه نسبت به عدم استفاده از ظرفیت قنوات استان یزد انتقاد و اضافه کرد: چرا از آب‌های زیرزمینی که از مواهب الهی است هیچ استفاده‌ای صورت نمی‌گیرد و برای جلوگیری از این ظرفیت عظیم هیچ اقدامی نمی‌شود.

**محمدنژاد:وزرا گزارش کلیشه‌ای و تکراری می‌دهند
در ادامه نیز پرویز محمدنژادقاضی محله در تذکری با استناد بندهای ۴ و ۱۱ ماده ۲۲ آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: ضمن تشکر از رئیس و هیأت رئیسه مجلس برای اداره جلسات و راهنمایی نمایندگان باید بگویم که مجلس به عنوان عصاره فضائل ملت است و باید در زمینه ارائه گزارش از سوی دستگاه‌های دولتی دقت بیشتری صورت گیرد.

وی افزود: معمولا وزرا گزارش تکراری و کلیشه‌ای می‌دهند، از آنها راهبردی برای حل مشکلات ندیده‌ایم این در حالی است که مجلس به عنوان ریل‌گذار نیاز به اعداد و ارقام دارد و تا دولت اعداد خود را برای برنامه‌های آتی عنوان نکند، امکان ریل‌گذاری وجود ندارد.

نماینده لنگرود در مجلس ادامه داد: وظیفه مجلس به عنوان ریل‌گذار نیاز به اعداد دارد، برنامه ما برای تورم چیست، تا به امروز آمار درستی در زمینه تورم به مجلس ارائه نشده است، دولت چه برنامه‌ای برای اصلاح تورم در نظر گرفته است. در بحث ترازهای منفی در حوزه انرژی از جمله گاز و برق تا به امروز آمار ثابتی ندیده‌ایم. اگر دولت به ما آمار ندهد، نمایندگان نمی‌توانند برنامه‌های سال آینده را ارزیابی کنند.

محمدنژاد  ادامه داد:امروز کیفی‌گویی مفید فایده نیست، هیأت رئیسه موظف و مکلف است اعداد را از دولت بگیرد، به نظر می‌رسد تنها لباس عوض شده و هیچ اتفاقی نیفتاده، اگر امروز دولت جدید پیش آمده است و روی کمیت‌ها صحبت نکند و برنامه‌های خود را برای ارتقاء کمی و کیفی رشد ندهد، هیچ فایده‌ای نمی‌کند تا امروز بعد از گذشت ۱۸ ماه به هیچ نقطه مثبت نرسیده‌ایم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

20 + هشت =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ شوک کاهشی بازار ارز با سیگنال‌های وال استریت

اقتصاد ایران: سومین حمله متوالی دلار برای عبور از مرز حمایت ۲۷ هزار و ۵۰۰ ...