راهبرد بازار؛ ۵ عامل تهدیدکننده خاک کشور

راهبرد بازار؛ ۵ عامل تهدیدکننده خاک کشور

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۶ - ۱۶:۲۶

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز سه‌شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «جهانبخش میرزاوند» با بیان اینکه امنیت غذایی بشر وابسته به خاک است، افزود: امنیت خاک هر کشوری زیرمجموعه امنیت ملی آن کشور است و با توجه به آن‌که جمعیت جهان رو به تزاید است همه متخصصان خاک به این نتیجه رسیده‌اند که باید به خاک بیشتر توجه شود به همین دلیل روز پنجم دسامبر مصادف با ۱۴ آذر هر سال به عنوان روز جهانی خاک نام‌گذاری شده است.

مدیرکل دفتر امور خاک کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه خاک دارای تنوع زیستی بسیار است، گفت: هرچند یک چهارم تنوع زیستی کره زمین در خاک است، اما شناخت بشر از این تنوع زیستی فقط یک درصد است.

وی بیان‌داشت: بهره‌برداری، جنس، عمق، شیب، شرایط تشکیل خاک در طول زمان، بافت و ساختمان خاک از جمله عواملی هستند که اگر به درستی شناخته شوند، می‌توانیم از خاک خدماتی را برای زندگی دریافت کنیم و این امانت‌ها به نسل‌های آینده منتقل شود.

میرزاوند اضافه‌کرد: همه خاک‌ها با توجه به کارکردشان از ارزش و اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

مدیرکل دفتر امور خاک کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: آلودگی، تغییرکاربری خاک‌ها به کاربری غیر از منابع طبیعی، جنگلی و کشاورزی، تخلیه قوه حاصلخیزی، فشردگی و شور شدن خاک از جمله اصلی‌ترین عوامل تهدیدکننده خاک کشور است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، طبق آمارها وسعت اراضی قابل کشت کشور ۱۸.۵ میلیون هکتار است که از این میزان ۴.۳ میلیون هکتار از اراضی با مشکل شوری و قلیایی شدن و حدود ۴.۵ میلیون هکتار از اراضی کشور با پدیده فرسایش روبروست.

فقط ۹.۳ میلیون هکتار از این اراضی فاقد مواد آلی و مابقی اراضی مرغوبیت و کیفیت لازم را ندارد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

هفده + نه =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ تغییر الگوی کشت و کشاورزی فشرده، راه مقابله با کم‌آبی در گلستان

تغییر الگوی کشت به معنی پرهیز از زراعت محصولات با نیاز آبی بالا مانند شالی ...