راهبرد بازار؛ پیش‌بینی روند معاملات بورس در هفته پایانی سال ۹۹

راهبرد بازار؛ پیش‌بینی روند معاملات بورس در هفته پایانی سال ۹۹

زمان انتشار : 1399/12/22 - 14:00

«هومن عمیدی» امروز (جمعه) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به روند معاملات بورس در هفته سوم اسفند ماه اشاره کرد و افزود: در هفته‌ای که گذشت بازار سرمایه با تغییر روند مواجه شد که این تغییرات در جهت بهبود معاملات بازار سرمایه، افزایش حجم و ارزش معاملات و مثبت شدن برخی نمادها انجام شد و به دنبال آن شاهد ورود دوباره شاخص بورس به کانال یک میلیون و ۲۰۶ هزار واحد بودیم.

وی اظهار داشت: در هفته گذشته تغییراتی در مجموعه مدیران سازمان بورس اتفاق افتاد که این تغییرات توسط بازار مثبت تحلیل و عکس‌العمل‌ها نسبت به این تغییرات مثبت ارزیابی شد.

عمیدی خاطرنشان‌کرد: با توجه به رشد قیمت جهانی نفت به کانال ٧٠ دلار، شرایط در گروه پالایشی و پتروشیمی مساعد ارزیابی شد و موقعیت مثبتی را برای گروه پالایشی ایجاد کرد که سهام این شرکت‌ها در اواسط هفته با اقبال بازار مواجه شد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان‌کرد: با نزدیک شدن به انتهای هفته، فضای ترس و انتظاری که در برخی سهامداران حقیقی وجود داشت سبب شد تا برخی از اقدام‌های انجام شده توسط مجموعه های حقوقی برای عرضه، فضا را برای تصمیم گیری افراد حقیقی به سمت فروش پیش ببرد.

وی افزود: با توجه به وجود چنین عواملی، بهتر است تا سازمان بورس اقداماتی را برای برخورد با حقوقی‌ها در دستور کار قرار دهد و معاملات مشکوکی که توسط سرمایه گذاران حقوقی در حال انجام است یا باعث ایجاد صف فروش و روند منفی در بازار می شود از سوی نهادهای ناظر مورد بررسی قرار گیرد و کارگزاران و کدهای متخلف جریمه شوند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: مدت‌هاست که شاهد ایجاد روند منفی در بازار  و صف فروش در برخی از نمادها هستیم که به بهانه نقد کردن سهم، تامین مالی و ایجاد نقدینگی برای انتهای سال، فروش سهم در برخی از مجموعه های بزرگ انجام شده و مشخص نیست که به چه دلیل برخورد قوی و قاطعی با این مجموعه ها انجام نمی‌شود؟

وی با بیان اینکه در هفته ای که گذشت تا حدودی شرایط گروه بانکداری با تغییر همراه شد، گفت: هرگونه گشایش در مذاکرات هسته ای و توافق مجدد بر سر برجام و رفع تحریم ها، بهترین اثر را بر روی گروه بانکی خواهد گذاشت و اکنون قیمت های گروه بانکی با جذابیت بسیار خوبی همراه شده است.

 عمیدی اظهار داشت: با توجه به نرخ تسعیر ارز در انتهای سال گروه بانکی، آمار و ارقام سودهای محقق شده عملیاتی این بانک ها و ترازهای خوب و مثبتی که ارائه کردند، می توان پیش بینی کرد که در سال ۱۴۰۰ این گروه جزو لیدرهای بازار باشد و  
 حاشیه سود عملیاتی بسیار خوبی برای بانک‌ها ایجاد شود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه توجه مقطعی بازار به چند سهم گروه دارو از جمله مواردی بود که در بازار هفته گذشته اتفاق افتاد، گفت: باید توجه داشت که نقدینگی و نقدشوندگی در گروه دارو جزو نقاط ضعف این گروه محسوب می شود و سهامداران باید به تخصیص وزن مناسب به این گروه در پرتفو خود توجه داشته باشند تا در معاملات قفل شده این گروه قرار نگیرند.

وی با بیان اینکه در هفته ای که گذشت شاهد رفتار سلیقه ای بازارگردان‌های سهام برخی از شرکت ها به‌خصوص سهام گروه بانکی بودیم که تقریبا رفتار متفاوتی را از خود نشان دادند، افزود: تغییر رفتار بازارگردان در دو نماد بانکی کمک کرد تا این سهم ها در منطقه مثبت معامله شوند، اما اصرار بازارگردان در سهام برخی از بانک ها باعث ایجاد فشار فروش در این سهم ها شد و بهتر است هر چه زودتر سیاست بازارگردان نسبت به معاملات برخی از سهام بانکی تغییر کند تا شرایط بنیادی مناسب در قیمت برخی از سهام بانکی لحاظ شود.

عمیدی ادامه‌داد: عرضه اولیه «اپال» که در تاریخ ۶ اسفند ماه و با قیمت ١٢ هزار و ۴۲۰ ریال انجام شد، با صف خرید مواجه شد و اکنون در قیمت ۱۶ هزار و ۴۰ ریال قرار دارد.

این کارشناس بازار سرمایه به لغو عرضه های اولیه در هفته ای که گذشت اشاره کرد و بیان‌داشت: در این هفته عرضه اولیه «حآفرین» برای دومین بار به تعویق افتاد که به احتمال زیاد آماده نبودن صورت های مالی و ابهام در گزارش‌های این شرکت ها از دلایل لغو این عرضه اولیه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در کنار لغو عرضه اولیه حآفرین، عرضه اولیه شرکت سرمایه گذاری مدیریت سرمایه مدار که قرار بود در تاریخ ۲۰ اسفند ماه انجام شود نیز در این هفته لغو شد.

x

این مطالب را نیز ببینید!

بازار سرمایه بازدهی بیشتری نسبت به بازارهای دیگر دارد/ برنامه‌های بورس تهران در سال ۱۴۰۲

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت بورس تهران ضمن اعلام اقدامات انجام شده این شرکت در سال ...