راهبرد بازار؛ اعلام نتیجه عرضه اوراق بهادار دولتی از سوی خزانه داری وزارت اقتصاد

راهبرد بازار؛ اعلام نتیجه عرضه اوراق بهادار دولتی از سوی خزانه داری وزارت اقتصاد

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۹ - ۱۰:۴۰

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز پنجشنبه ایرنا از شادا، وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تامین مالی اقتصاد کشور با کمترین تبعات تورمی، در سال ۱۴۰۰ نسبت به انتشار اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری بیست و دو هفته عرضه اوراق بدهی و دو مرحله پذیره‌نویسی اوراق اقدام کرده است که از این طریق تا این تاریخ، مبلغ ۵۲ هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان به صورت عرضه نقدی تامین مالی انجام شد.

در ادامه اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تامین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور در سال جاری نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری بیست و دو هفته عرضه اوراق بدهی میان بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تامین مالی) و دو مرحله پذیره‌نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام کرد.

بر اساس این گزارش حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تامین مالی بهینه، بیست و دومین هفته عرضه اوراق بدهی برگزار شد که پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مجموعاً مبلغ ۶۰۱ میلیارد تومان اوراق به صورت نقدی به شرح جدول شماره (۱) به فروش رسید.

عنوان

جدول شماره (۱)؛ مشخصات فروش نقدی در بیستمین هفته عرضه اوراق بدهی دولت منتهی به تاریخ۱۴۰۰/۰۹/۱۷

مرکز مدیریت بدهی‌های عمومی و روابط مالی دولت/ خزانه‌داری کل کشور

این گزارش می‌افزاید، با احتساب مبلغ مندرج در جدول فوق، تاکنون مجموعاً ۵۲ هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی، حدود ۲۸ درصد از طریق بازار پول و ۷۲ درصد از طریق بازار سرمایه تامین مالی شده است.

این گزارش خاطر نشان می‌سازد، علاوه بر مبالغ فوق‌الذکر مبلغ ۸۱ هزار  میلیارد تومان نیز اسناد خزانه اسلامی، منتشر شده که به مرور توسط دستگاه‌های اجرایی به گیرندگان واگذار خواهد شد. با احتساب اسناد خزانه اسلامی، مجموع عملکرد انتشار (اعم از نقدی و غیر نقدی) تا تاریخ فوق‌الذکر معادل ۱۳۳ هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان است که جزئیات آن در جدول شماره (۲) ذیل ارائه می‌شود:

اعلام نتیجه عرضه اوراق بهادار دولتی از سوی خزانه داری وزارت اقتصاد

جدول شماره (۲)؛   جزییات عملکرد انتشار اوراق مالی اسلامی در سال ۱۴۰۰

در مقابل مبلغ تامین شده از طریق انتشار اوراق نقدی تا این تاریخ به مبلغ ۵۲ هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان، مبلغ ۷۰ هزار و ۶۶۴ میلیارد تومان توسط خزانه‌داری کل کشور به شرح جدول ذیل برای تسویه اصل و سود اوراق در سال جاری پرداخت شده است که بر همین اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت از طریق انتشار اوراق نقدی منفی است.

اعلام نتیجه عرضه اوراق بهادار دولتی از سوی خزانه داری وزارت اقتصاد

همچنین از ابتدای آذرماه تا پایان سال‌جاری، نسبت به انتشار اوراق مالی اسلامی (فروش نقدی) براساس مجوزهای صادره به صورت ماهانه به مبلغ ۱۰ هزار میلیارد تومان در مجموع مبلغ ۴۰ هزار میلیارد تومان اقدام شود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

1 + هشت =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ خبر مهم همتی درباره کاهش شتاب رشد صادرات/ اثر ترامپ و کرونا روی تجارت ایران

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، عبدالناصر همتی در تازه‌ترین ...