راهبرد بازار؛ تولید ۱۶۶ هزار تن هندوانه برای شب یلدا

راهبرد بازار؛ تولید ۱۶۶ هزار تن هندوانه برای شب یلدا

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۲۱ - ۱۴:۰۹

«حسین اصغری» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه کمبودی برای محصول هندوانه شب یلدا نداریم، افزود: در پاییز امسال چهار هزارو ۶۵۵ هکتار هندوانه در استان های جنوب کشور همچون هرمزگان، خوزستان، فارس، ایلام و بوشهر کشت شده است.

به گفته وی، بالاترین سطح زیرکشت محصول هندوانه مربوط به استان هرمزگان است.

تولید بیش از ۳ هزار تن هندوانه در کشور

مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی کشور اظهارداشت: طبق آمار سال زراعی ۱۴۰۰ – ۱۳۹۹ حدود سه هزار و ۱۹۸ تن هندوانه در سطح ۸۳ هزارو ۹۳۷ هکتار از اراضی کشاورزی کشور تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه شده است.

به گفته وی،  این بدان معناست که عملکرد تولید هندوانه در هر هکتار به طور میانگین ۳۸ تن محاسبه می شود.

اصغری تصریح کرد: هر کیلوگرم هندوانه به طور متوسط سر مزرعه بین سه هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزارتومان و در میادین میوه و تره بار حدود پنج هزارتومان عرضه می شود.

ارزش صادراتی هندوانه بالغ بر ۱۵۶ میلیون دلار 

مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی کشور گفت: سال گذشته ۷۰۳ هزارتن محصول هندوانه به ارزش ۱۵۶.۵ میلیون دلار به کشورهای همسایه صادر شده است.

اصغری خاطرنشان کرد: سال گذشته (۱۳۹۹) میزان کل تولید هندوانه کشور سه میلیون و ۷۰۰ هزار بود که برای شب یلدا ۲۱۰ هزارتن از این محصول در سطح پنج هزار و ۸۰۰ هکتار تولید و روانه بازار شد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، براساس آمار سال ۱۳۹۸ حدود ۱۵۰ هزارتن هندوانه شب یلدا در سطح چهار هزار و ۶۰۰ هکتار هکتار تولید و روانه بازار داخلی شد.

بررسی میدانی خبرنگار ایرنا نشان می دهد در آستانه شب یلدا قیمت هر کیلوگرم هندوانه در بازار مصرف داخلی بین سه هزارو ۵۰۰ تا هشت هزارتومان به فروش می رسد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

18 + هفده =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ تا پایان امسال ۶.۵ میلیون هکتار آبخیزداری در کشور عملیاتی می شود

«مسعود منصور» دوشنبه شب در برنامه تلویزیونی تیتر امشب افزود: متاسفانه به دلیل کمبود اعتبارات ...