راهبرد بازار؛ ایران تولیدکننده تجهیزات توربین و ژنرا‌تور است

راهبرد بازار؛ ایران تولیدکننده تجهیزات توربین و ژنرا‌تور است

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۲۱ - ۱۷:۱۰

اقتصاد ایران: وزیر نیرو با اشاره به توانمندی‌های کشور در حوزه برق گفت: جمهوری اسلامی ایران جزو چند کشور معدود دنیاست که تولیدکننده تجهیزات برق، توربین، ژنرا‌تور و … در بالاترین سطح تکنولوژی است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصاد ایران،  علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو در گردهمایی روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه که در سالن اجلاس وزارت امور خارجه برگزار شد، اظهار کرد: امروز کشور ایران می‌تواند انواع توربین‌ها به‌ویژه توربین‌های کلاس F را تولید کند که در صنعت نیروگاهی بیشترین راندمان را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: موضوع صادرات برق و تجهیزات آن یکی از توانمندی‌ها، پتانسیل‌ها و استعداد‌های جدی ایران برای عرضه به کشورهای منطقه است؛ البته ما توفیقات خوبی در این زمینه طی سال‌های گذشته داشته‌ایم.

وی با اشاره به سنکرون شبکه برق کشور با کشورهای همسایه افزود: امکان تبادل برق با افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، عراق و … را داریم.

وی با طرح این سوال که چرا باید برق را صادر کنیم، گفت: “ارزش اقتصادی قابل توجه برای کشور”، “مدیریت پیک با تبادلات موجود” و “ایجاد ثبات در وابسته کردن کشورهای دارای ارتباط” سه دلیل عمده برای صادرات برق است.

محرابیان با اشاره به توانمندی کشور در زمینه تولید توربین‌های کلاس “F” تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران جزو چند کشور معدود دنیا است که تولید کننده تجهیزات برق، توربین، ژنرا‌تور و غیره در بالاترین سطح تکنولوژی است؛ امروز کشور ایران می‌تواند انواع توربین‌ها به‌ویژه توربین‌های کلاس F را تولید کند که در صنعت نیروگاهی بیشترین راندمان را به خود اختصاص داده است.

به گفته وزیر نیرو، در کشورهای عراق، سوریه، سریلانکا، تاجیکستان، روسیه و بسیاری از کشورها، پروژه‌های نیروگاهی قابل توجهی به‌ویژه نیروگاه‌های برق‌آبی را اجرا کرده‌ایم.

محرابیان در رابطه با حوزه آب نیز خاطرنشان کرد: ایران در حوزه پروژه‌های آبی از جمله سامانه‌های آب، سد‌سازی و نیروگاه‌های برق‌آبی موقعیت بسیار خوب و ارزشمندی را در دنیا دارد.

وی ادامه داد: ایران در رابطه با مسایل مربوط به آب در برخی کشور‌های همسایه، بالادست بوده و در برخی مکان‌ها نیز پائین دست به حساب می‌آید؛ در این موارد هم قوانین و مقررات با هم متفاوت است؛ در معدود مسائلی همسایه‌هایی که در بالادست قرار دارند، حقابه‌های قانونی و رسمی که با ایران امضا کردند را رعایت نمی‌کنند و شاید بیشترین زیان وارده در این زمینه به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها است.

وزیر نیرو تصریح کرد: در موضوعات حقابه با کشور افغانستان در طول یک ماه گذشته حرکت و اقدامات خوبی انجام شد که امیدواریم مستمر باشد.

محرابیان، با تاکید بر ضرورت توجه سفرا نسبت به موضوعات آب و مسائل زیست محیطی یادآور شد: کشورهایی که در بالادست حضور دارند اقداماتی را انجام می‌دهند که منجر به آلوده کردن رودخانه می‌شود و با توجه به اینکه کشور پایین‌دست از این آب در مصارف مختلف استفاده می‌کند، اغلب دچار زیان‌های هنگفت در این موضوعات می‌شوند.

وزیر نیرو همچنین در پایان با اشاره به پروژه‌های انتقال آب تصریح کرد: در موضوع انتقال آب کشورهایی در اطراف خود داریم که میزان آبی که در اختیار دارند بیش از میزان مصرف‌شان بوده و در زمینه می‌توانیم با هماهنگی به عمل آمده از پتانسیل موجود بهره‌ لازم را ببریم.

وی با اشاره به برخورداری کشور از دو کالای مهم آب و برق نیز گفت: از نظر برخورداری آب و برق امروز در حوزه شهری تقریباً برخورداری مردم ۱۰۰ درصد بوده و در روستاها در حوزه برق بالای ۹۹.۵ درصد برخوردار هستند که نسبت به شاخص‌های آماری جهانی رقم بسیار بالایی است.

وی اضافه کرد: متاسفانه طی چند سال گذشته با سیاست‌های غلط، سرمایه‌گذاری در این حوزه کاهش پیدا کرد و طی دو الی سه سال گذشته تراز تولید ما نسبت به تقاضای مصرف با کاهش مواجه شد که شاهد محدودیت‌ها و خاموشی‌هایی بودیم، اما با یک برنامه فشرده و دقیق درصدد جبران و رفع مشکلات هستیم.

وزیر نیرو ادامه داد: برای چهار سال آینده برنامه‌ریزی کردیم بیش از ۳۰ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود که شاخصه‌های این برنامه به‌کارگیری تکنولوژی‌های تولید تجدیدپذیر است که برای ۱۰ هزار مگاوات برنامه‌ای تدوین شده و به جد در حال پیگیری هستیم.

محرابیان با بیان اینکه یکی از نگرانی‌های جدی ما عبور از پیک تابستان ۱۴۰۱ است، خاطرنشان کرد: باید بتوانیم به گونه‌ای کار کنیم که مردم در این شرایط کمتر شاهد محدودیت باشند و ان‌شاءالله اگر قدری بتوانیم از نیروگاه‌های برق‌آبی استفاده کنیم شاهد خاموشی نخواهیم بود.

وی افزود: برای پیک تابستان ۱۴۰۱ افزودن ۶ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور برنامه‌ریزی شده است که این مهم در طول سال‌های گذشته یک رکورد محسوب می‌شود، چراکه بالاترین افزایش ظرفیت در طول سال‌های گذشته مربوط به سال ۹۰-۸۹ بوده که رکورد افزایش ظرفیت نیروگاهی کشور ۴۲۰۰ مگاوات بوده است.

محرابیان با اشاره به اقدامات انجام شده در این زمینه افزود: از رقم ۶ هزار مگاوات افزایش ظرفیت تاکنون چهار واحد نیروگاهی به شبکه برق سنکرون شده و خرداد‌ماه شاهد تکمیل طرح‌های نیروگاهی خواهیم بود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

20 − 6 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ خوزستان در کشت قراردادی گندم در کشور پیشتاز است

تورج نوروزی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: وزارت جهاد کشاورزی امسال برای ...