راهبرد بازار؛ صاحبان باغ‌ویلاها و واحدهای مسکونی گران در۱۴۰۱ باید مالیات پرداخت کنند

راهبرد بازار؛ صاحبان باغ‌ویلاها و واحدهای مسکونی گران در۱۴۰۱ باید مالیات پرداخت کنند

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۲۳ - ۰۸:۱۱

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، دولت سیزدهم امروز (یکشنبه) نخستین لایحه بودجه خود را با سقف ۳۶۳۱ هزار میلیارد تومان را تقدیم مجلس می‌کند.

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۱، در سال آینده واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت مشمول مالیات بر دارایی سالانه می‌شود.

دولت تصمیم دارد واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت با (احتساب عرصه و عیان) با ارزش روز معادل یکصد میلیارد ریال و بیشتر مشمول این مالیات شوند.

بر اساس این خبر نحوه محاسبه اینگونه است که نسبت به مازاد یکصد میلیارد تا یکصد و پنجاه میلیارد ریال یک در هزار و نسبت به مازاد ۱۵۰میلیارد ریال تا ۲۵۰  میلیارد ریال دو در هزار مشمول مالیات می‌شود.

در این لایحه دولت متذکر می‌شود که باغ ویلاها و واحدهای مسکونی در حال ساخت مشمول مالیات نمی‌شود.

هم چنین در مصوبه دولت آمده است که مالیات باغ ویلاها و واحدهای مسکونی مشول مالیات، نسبت به مازاد ۲۵۰ میلیارد ریال تا ۴۰۰میلیارد ریال سه در هزار، و نسبت به مازاد ۴۰۰ میلیارد ریال تا ۶۰۰ میلیارد ریال چهار در هزار، و نسبت به مازاد ۶۰۰ میلیارد ریال به بالا پنج در هزار محاسبه مالیاتی سالانه خواهند شد.

وزارت راه شهرسازی مکلف شده است امکان دسترسی آنلاین به اطلاعات مالکیت املاک مورد نیاز سازمان امور مالیاتی کشور در حوزه اماکن را در اختیار سازمان قرار دهد. سازمان امور مالیاتی نیز مکلف است نسبت به تعیین  دارایی مشمول و ارزش آنها حداکثر تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۱ اقدام کند و مراتب را به نحو مقتضی به اطلاع اشخاص برساند.

تمام اشخاص حقوقی و حقیقی مکلف هستند مالیات سالانه مربوط به هر یک از واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای تحت تکفل را حداکثر تا پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۱ پرداخت کنند.

همچنین ثبت نقل و انتقال املاکی که به موجب این بند برای آنها مالیات وضع شده است قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال شامل مالیات بر دارایی نقل و انتقال قطعی و اجاره، ممنوع است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

2 × 2 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ وزیر راه و شهرسازی: فرم “ج” برای متقاضیان نهضت ملی مسکن اصلاح شد

رستم قاسمی روز جمعه در حاشیه  کلنگ زنی طرح نهضت ملی مسکن در گفت و ...