راهبرد بازار؛ امکان تولید ۴میلیون واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری

راهبرد بازار؛ امکان تولید ۴میلیون واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۲۵ - ۱۴:۳۲

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز پنجشنبه ایرنا از شرکت بازآفرینی شهری ایران، «محمد آئینی» در نشست هشتاد و ششم طرح توسعه و تحول اجتماع محور محلات کم برخوردار افزود: ۱۵ درصد از نهضت ملی مسکن باید در بافت‌های ناکارآمد شهری انجام شود؛ همچنین تولید ۳۰۰ هزار واحد مسکونی نیاز به تخریب ۱۰۰ هزار پلاک در محدوده بافت‌های هدف دارد، در این صورت ۲۰۰ هزار واحد دیگر به عنوان مازاد واحد مسکن تولید می‌شود.

وی ادامه داد: ستادهای بازآفرینی شهری با هدف ایجاد یک شبکه همکاری بین دستگاه‌های مختلف دخیل در فرآیند بهسازی و نوسازی شهری ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در سه سطح ( شهرستانی، استانی و ملی) و به ریاست رییس جمهور و نایب رییسی وزیر راه و شهرسازی تشکیل شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: دبیری ستادملی بازآفرینی شهری پایدار برعهده مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران و دبیرخانه این ستاد در وزارت راه و شهرسازی (شرکت بازآفرینی شهری ایران ) فعال است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران درباره دبیرخانه ستادملی بازآفرینی شهری پایدار افزود: این دبیرخانه با در اختیار داشتن ظرفیت و پتانسیل همه ستادهای بازآفرینی شهری پایدار در سه سطح (شهرستانی – استانی و ملی) مصوبه‌ها را در سطح ملی پیگیری می‌کند.

تشکیل ۵۵ جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار

آئینی وظیفه اصلی ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار را تحول و اقدام مشترک در محلات هدف ناکارآمد شهری برشمرد و گفت: تاکنون حدود ۵۵ جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار تشکیل شده است که به دلیل بیماری کرونا در کشور، آخرین نشست در اسفندماه سال گذشته شکل گرفت و تلاش می‌شود مجدد جلسه‌های این ستاد  تشکیل شود.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری ایران خاطرنشان کرد: ستاد بازآفرینی شهری در سطح ملی دارای۲۳ عضو رسمی بوده که ۱۹ دستگاه و ۴ معاونت ریاست جمهوری را شامل می‌شود و امید است با هم‌افزایی و هماهنگی بین بخشی دستگاه‌های دخیل در حوزه بازآفرینی شهری کیفیت زندگی ساکنان در محلات هدف ارتقا یابد.

وی گفت: در ابلاغ حکم وزیر  راه و شهرسازی به بنده، بر نصب‌العین قرار دادن تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد ساماندهی حاشیه‌نشینی، کاهش آسیب‌های اجتماعی و اهتمام حداکثری برای ساخت و تولید مسکن در محدوده‌های هدف شرکت در راستای تحقق نهضت ملی مسکن تاکید شده است.

آئینی با بیان این که ۱۵ درصد از نهضت ملی مسکن باید در بافت‌های ناکارآمد شهری انجام شود، عنوان کرد: شرکت بازآفرینی شهری ایران باید در گام نخست ظرف دو سال  ۳۰۰ هزار واحد مسکونی تولید کند.

به گفته دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری ایران، برنامه‌ریزی و اقدام برای استفاده بهینه از منابع و اراضی در اختیار شرکت و سایر دستگاه‌های مرتبط و اعطای سند مالکیت مشروط به اراضی واجد شرایط واقع در سکونتگاه‌‎های غیررسمی از بندهای مهم حکم وزیر راه و شهرسازی به وی بوده است.

۱۰ درصد شهرهای هدف سکونتگاه غیررسمی است

وی با بیان این که مقدمه‌ها و دستور المعل‌های اولیه این امر مهم در ستادملی بازآفرینی شهری پایدار به تصویب اعضا رسیده است و در نخستین جلسه نحوه عملیاتی شدن آن مطرح خواهد شد، گفت: به طور متوسط ۱۰ درصد شهرهای هدف را سکونتگاه‌های غیررسمی اشغال کرده و در حدود ۶۲ هزار هکتار سکونتگاه غیررسمی مصوب شناسایی شده است که  ۸۰ درصد این سطح قابلیت سکونت دارد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه وزیر راه و شهرسازی بر برنامه‌ریزی و اقدام جهت ارتقا ضمانت اجرای مصوبه‌های ستاد ملی بازآفرینی شهری و پیگیری جدی اجرای تکالیف دستگاه‌های عضو ستاد تاکید دارد، افزود: حضور مدیران ارشد ملی، استانی و شهرستانی در جلسه های ستادها می‌تواند به ضمانت اجرایی مصوبه‌ها ستادهای بازآفرینی شهری پایدار کمک شایانی کند.

به گفته آئینی، باید توجه ویژه به جلب مشارکت شهروندان ساکن در محلات هدف به ویژه جوانان برای عمران و بهسازی شهری در چارچوب «توسعه و تحول اجتماع‌محور محلات» داشته باشیم. همچنین برنامه‌ریزی لازم برای توانمندسازی اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ساکنان محلات هدف با استفاده از ظرفیت‌های همه دستگاه‌های حاکمیتی، دولتی، عمومی و سازمان‌های مردم‌نهاد باید در اولویت قرار گیرد.

معاون وزیر راه شهرسازی از آمادگی شرکت بازآفرینی شهری ایران در خصوص اجرایی شدن برنامه توسعه و تحول اجتماع محور ۲ هزار و ۲۰ محله در بافت های ناکارآمد شهری خبر داد.

وی گفت: موضوع نوسازی در محلات هدف بازآفرینی شهری صرفا یک بحث کالبدی به شمار نمی‌آید و اقدام‌های بسیار خوبی در بخش آموزش فنی و حرفه‌ای و کسب مهارت‌های فنی توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران انجام شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه با تحقق تولید مسکن در بافت‌های ناکارآمد شهری ابتدا امنیت جانی ساکنان به لحاظ وجود سقف‌های لرزان حفظ می‌شود، گفت: همچنین به ازای هر یک واحد بافت فرسوده تخریبی حداقل دو واحد جدید تولید می‌شود، هر یک متر که به شهرها اضافه می‌شود به معنای این است که باید شهر را گران‌تر اداره کرد بنابراین باید از فرصت ابهره برد تا با کمک دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط در حوزه بازآفرینی شهری، بخش عمده‌ای از طرح جهش تولید مسکن در بافت‌های ناکارآمد شهری محقق شود.

بازگرداندن روح زندگی به محلات هدف

همچنین در این نشست «علی‌ آقامحمدی »رییس ستاد توسعه و تحول اجتماع محور ۲۰۲۰ محله با بیان این که باید روح زندگی را به محلات دارای بافت فرسوده بازگردانیم، گفت: انجام این کار در شمال شهر تهران غیرممکن است زیرا شمال شهر مرده است و ساختار آن انفرادی است. اما در محلات بافت فرسوده روح جمعی حاکم است و می‌توان این کار را انجام داد. لازمه آن این است که به شرایط، نوع فرهنگ و اقوام ساکن در محلات توجه کرد حتی در جزییات هم باید به این موارد پرداخت.

قائم مقام وزیر کشور در امور ۲۰۲۰ محله کم برخوردار کشور گفت: باید تفاوت فرهنگی در همه چیز حتی در رنگ ساختمان‌ها لحاظ شود در واقع نباید تولید انبوه به شکل یکنواخت را ادامه دهیم بلکه باید تولید انبوه متناسب با نوع فرهنگ و قومیت مردم محله شکل گیرد.

به محلات هویت بدهیم

آقامحمدی با اشاره به این که باید از ظرفیت ساکنان در ساخت و نوسازی محلات بهره ببریم، گفت: نکته مهم دیگر این است که باید به محلات «هویت » بدهیم. اکنون محلات پهنه‌بندی شده‌اند و ممکن است این پهنه‌بندی بر اساس هویت محلات شکل نگرفته باشد. همچنین کار بازآفرینی محلات باید براساس آمار نفوس و مسکن انجام گیرد تا به هویت محله بیشتر نزدیک شویم.

وی با بیان این که با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌توان به سمت و سوی انتخاب شغل ساکنان این محلات کمک کرد، افزود: برای مثال می‌توان به دانش‌آموزان ساکن در این محلات بورس تحصیلی اعطا کرد و در رشته‌های مرتبط با ساختمان‌سازی آن‌ها را آموزش داد.

آقا محمدی ادامه داد: می‌توان جوانان را کاندید اول مسکن کنیم و «سازمان داوطلبان زندگی آینده» را تشکیل دهیم، باید کاری کنیم تا جوان بدون خانه در کشور وجود نداشته باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به اعطای سند مالکیت مشروط به ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی گفت: در این خصوص باید از سامانه کاداستر استفاده کنیم و در این راه از مجلس و شهرداری‌ها نیز کمک بگیریم. از سوی دیگر تجمیع ریزدانه‌ها نیاز به یک سیستم حقوقی محکم دارد تا مردم مطمئن شوند در موعد مقرر به آنچه به آن‌ها وعده داده شده است، می‌رسند.

آقامحمدی با اشاره به بازآفرینی شهری ۲۰۲۰ محله گفت: باید طرح این محلات را مشخص کرده و آن‌ها را دسته بندی کنیم و در هر محله یک پروژه به عنوان پایلوت آغاز به کار کند. همان طور که عنوان کردم باید بازآفرینی با توجه به شرایط فرهنگی آن محله انجام شود.

ساخت سرپناه برای معتادان متجاهر

آقامحمدی گفت: حدود ۶۰ هزار معتاد متجاهر وجود دارد که باید برای اسکان آن‌ها فکری کرد. می‌توان روی ساخت شهرک‌های سلامت فکر کرد، اعتبار آن هم قابل تامین است و خیرین بسیاری نیز حاضرند در این راه به دولت کمک کنند. در خصوص ساخت مسکن برای مجردان نیز می‌توان از کشوری مانند ژاپن الگوبرداری کرد.

عضو مجمع تشخصیص مصلحت نظام با بیان این که متولی نوسازی و بهسازی ۲۰۲۰ محله مشخص شده است، اظهار کرد: کار نوسازی ۲۰۵ محله توسط وزارت کشور، ۳۱۸ محله توسط کمیته امداد، ۲۲۰ محله توسط ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره)، ۲۱۵ محله توسط هلال احمر، ۹۲۲ محله توسط سازمان بهزیستی، ۱۶۰ محله توسط شهرداری‌ها و ۶۵ محله توسط سازمان اوقاف و ۵۰ محله توسط آستان قدس رضوی عملیاتی خواهد شد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

یازده − 8 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ خسارت ۱۸۶۰ میلیارد تومانی سیل به راه‌های ۹ استان

اقتصاد ایران: معاون سازمان راهداری با اشاره به انسداد آزادراه خرم‌آباد-پل زال به دلیل سیل ...