راهبرد بازار؛ شناسایی ۱۲ قطب برای اجرای طرح‌های توسعه پرتوها در کشور

راهبرد بازار؛ شناسایی ۱۲ قطب برای اجرای طرح‌های توسعه پرتوها در کشور

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۲۷ - ۰۲:۵۵

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرنگار سیاسی ایرنا محمد اسلامی امروز سه شنبه در مراسم  توسعه کاربرد پرتوها در صنایع غذایی گفت: امروز این توفیق را پیدا کردیم که یک گام مهم و اساسی برای گسترش فناوری هسته‌ای و تاثیرگذاری بر زنجیره ارزش در حوزه صنعتی و اقتصادی و زندگی مردم را پایه گذاری کنیم و امروز یک تعهد را برای نقش آفرینی در این حوزه برعهده می‌گیریم.

 وی اضافه کرد: با یاری خدای متعال و مشارکت همه بخش‌های مرتبط، با هدف تقویت امنیت غذایی و گسترش ظرفیت‌ها از مزرعه تا سفره را دستور کار داریم تا جایگزین وضعیت فعلی باشد که هم هزینه و هم ضایعات زیاد است و اگر می خواهیم جلوی اسراف را در شرایط اقتصادی فعلی بگیریم  را آن همین است.

 اسلامی با تاکید بر لزوم ایجاد ارزش افزوده گفت: این اقدام هم بهره وری را افزایش داده، هم ضایعات و قیمت تمام شده کاهش می‌دهد و باعث می‌شود نرخ ماندگاری بالایی را داشته باشیم.

وی اظهار کرد: صرف نظر از نگاه سیاسی، در بخش صادرات محصولات غذایی، فقدان این ظرفیت و عدم فعال کردن این فرآیند در بحث توسعه کاربردهای هسته‌ای منجر به وضعیتی شده که در هفته‌های اخیر شنیده شود که محصولات ما را مرجوع می‌کنند و این برای کشور آسیب است

رییس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: بر اساس مطالعات ۱۲ قطب برای طرح‌های توسعه پرتوها شناسایی شده وعملیاتی خواهد شد.

اسلامی با بیان اینکه این بخش مهم و تأثیرگذار توسعه کاربرد پرتوها تاکنون به دلایل گوناگونی در این مسیر واقع نشده است و از تاثیر فناوری هسته‌ای در زندگی و اقتصادی مردم  غفلت شده است، گفت: شرایط به گونه ای شده است که دانش هسته ای ما در تنها با موضوع غنی سازی شناخته می شود. در غنی‌سازی هم اتهاماتی را نثار ما می کنند که هر روز از اقدامات خود با شواهد گوناگون دفاع می‌کنیم تا اعلام کنیم که ما دنبال تسلیحات هسته‌ای نیستیم و راهبرد دفاعی ما چنین گامی تعریف نشده است و نمی‌شود.

 وی خاطرنشان کرد: وقتی چنین گام‌هایی تاثیرگذاری را عملیاتی نکنیم آنها انگشت اتهام را به سمت ما نشانه می‌روند بنابراین این گام بزرگ حیاتی و ضروری برای پیشبرد فراهم آوردن فضا و هموار کردن فضا برای رشد و توسعه فناوری هسته‌ای است.

 رونمایی از سه رادیودارو

 رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: موضوع دیگری که به موازات توسعه کاربردهای پرتوها مورد توجه است، موضوع رادیو داروهاست، که روز گذشته سه رادیو دارو ضروری و موثر رونمایی شد و فرایندهای تکمیلی برای گرفتن مجوز و آوردن آن به زنجیره رادیو دارو  و استفاده از آن در جریان است. این گام بزرگ و پاسخ سریع و ضروری برای درد و رنج مردم در بیماری سرطان است تا از این درد رهایی یابند. موضوع دیگر در حوزه توسعه فناوری هسته ای تلاش گسترده و موثر از این ظرفیت به منظور تولید برق و آب شیرین کن هاست که گام جدیدی به شمار می رود.

وی ادامه با اشاره به اینکه در لایحه بودجه جدید ایجاد ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید برق را پیش بینی کردیم؛ گفت: امیدواریم با همکاری مجلس و دیگر نهادها بتوانیم  سرمایه گذاری۴۰ میلیاردلاری را که برای این بخش نظر گرفتیم،عملیاتی کنیم تا در یک برنامه حداکثر۱۵ ساله با استفاده از ظرفیت های ملی و مشارکت های بین المللی نیروگاه اتمی را گسترش دهیم. این از گام های بزرگی است که کشور را در جهت گسترش روزافزون فناوری های هسته ای کمک و پشتیبانی خواهد کرد.

اسلامی با بیان اینکه موضوع  پژوهش، آموزش و توسعه ظرفیت های پژوهشی مهم است، گفت: پرورش و توسعه نیروی انسانی به نوعی که کادر مورد نیاز در یک چرخه کاملا حرفه ای، کاربردی و موثر بتواند تحقیقات نتیجه گرا را پشیتبانی کند؛ در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: سند جامعی که برای سازمانم انرژی اتمی به عنوان سند راهبردی در دست اقدام است، توسعه منابع انسانی و توسعه پژوهش به صورت توامان مورد توجه قرار گرفته است. در هفته پژوهش هم به این موضوع اهتمام ویژه خواهیم داششت.

اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه پیام امروز ما اعلام آمادگی برای بودن در کنار زحمت کشان حوزه عذایی کشور است؛ گفت: تلاش می‌کنیم تا با تاثیرگذاری در فرایندهای صنعتی و تولیدی، زنجیره ارزش افزوده را که ایجاد می شود؛ غنی‌تر کنیم و امیدوارم گفت و گوها و هماهنگی موثر واقع شود تا جلسه کابردی و نظام مند بوده و شاهد عملیاتی شدن برنامه ها باشیم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

20 − سه =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ وزیر جهاد کشاورزی: خودکفایی برنج اولویت دولت در بخش کشاورزی است

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، سیدجواد ساداتی نژاد جمعه شب ...