راهبرد بازار؛ اوضاع وخیم مردم افغانستان درسایه سقوط ارزش افغانی

راهبرد بازار؛ اوضاع وخیم مردم افغانستان درسایه سقوط ارزش افغانی

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۲۷ - ۱۸:۰۰

اقتصاد ایران: کاهش ۱۱ درصدی ارزش پول افغانستان طی یک روز در هفته گذشته، شرایط اقتصاد بحران زده این کشور را وخیم تر و مردم را فقیرتر کرده است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصاد ایران ، کاهش ارزش پول افغانستان بحران اقتصادی در این کشور را تشدید و فقر را افزایش می‌دهد. بیش‌از نیمی از مردم افغانستان غذای کافی برای خوردن ندارند.
ارز افغانستان ۱۱ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا در این هفته از دست داده‌است. بازار بسیار بی‌ثبات است و کاهش ارزش پول همین حالا هم بر زندگی افغان‌ها تأثیر گذاشته‌است.
اقتصاد افغانستان با مسدود شدن میلیاردها دلار از سرمایه‌های این کشور توسط جامعه بین‌الملل و قطع کمک‌های بین‌المللی پس‌از به قدرت رسیدن طالبان با مشکل مواجه شد. این اتفاق پیامدهای ناگواری برای مردم افغانستان بدنبال داشته‌است چون اقتصاد این کشور شدیداً وابسته به کمک‌های خارجی است.

همچنین افغانستان نتوانست به ۴۵۰ میلیارد دلاری که قرار بود در ۲۳ اوت از صندوق بین‌المللی پول دریافت کند، برسد. این صندوق کمک مالی خود را به‌خاطر واضح نبودن شرایط حاکمان جدید این کشور متوقف کرد. جوامع بین‌الملل از آن زمان درمورد رکود شدید اقتصادی و فاجعه بشردوستانه در افغانستان هشدار داده‌اند.
رییس سابق بانک مرکزی افغانستان گفت تحریم‌ها علیه طالبان و مسدود شدن منابع مالی این کشور، اقتصاد وابسته افغانستان را در آستانه سقوط قرار داده و باعث سقوط تاریخی ارزش ارز افغانستان هم خواهد شد.
طبق گزارش برنامه جهانی غذا متعلق به سازمان ملل متحد ۲۲٫۸ میلیون از مردم افغانستان با ناامنی شدید غذایی مواجه هستند و سوءتغذیه در این کشور روبه‌افزایش است. همه‌گیری ویروس کرونا، خشکسالی شدید و به حکومت رسیدن طالبان باعث شده بسیاری از مردم شغل خود را از دست بدهند و قیمت مواد غذایی به‌خاطر سقوط ارزش پول افزایش یابد.
هر دلار آمریکا در اوایل ماه اوت حدود ۸۰ افغانی معامله می‌شد و بعد در ماه اکتبر به حدود ۹۰ رسید.دلار در حال حاضر حدود ۱۰۰ افغانی معامله می‌شود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

19 − دو =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ نقش بانک‌ها در خلق پول، رشد نقدینگی و تشدید تورم

اقتصاد ایران: یک کارشناس اقتصادی با ابراز اینکه سهم تحریمهای ظالمانه و حجم نقدینگی در ...