راهبرد بازار؛ ممنوعیت صدور محصولات کشاورزی ترکیه به روسیه/لزوم آگاهی تجار از قوانین

راهبرد بازار؛ ممنوعیت صدور محصولات کشاورزی ترکیه به روسیه/لزوم آگاهی تجار از قوانین

زمان انتشار : 1400/10/01 - 18:40

«زهرا جلیلی مقدم» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه برگشت محصولات کشاورزی تنها به محصولات ایرانی مربوط نیست، افزود: اداره نظارت بر حقوق مصرف کنندگان و رفاه شهروندان روسیه خبرداده است به دلیل عدم رعایت استانداردهای بهداشتی و نقض برخی الزامات تعیین شده واردات انار، نارنگی، لیمو، پرتقال، فلفل سبز از سوی ترکیه را نیز تا اطلاع ثانوی ممنوع کرده است.

وی اظهار اداشت: براساس آمار فائو، در سال گذشته ۴۴۸ هزار تن پرتقال، ۸۷۶ هزارتن نارنگی و ۲۲۵ هزار تن لیمو با ارزش تقریبی در مجموع یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار به کشور روسیه وارد شده که میزان ۷۳ هزار تن پرتقال، ۳۴۵ هزار تن نارنگی و ۱۰۰ هزار تن لیمو را از کشور ترکیه تامین شده است.

مدیرکل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: یکی از مقررات پذیرفته شده سازمان جهانی تجارت، رعایت استانداردها و مقررات فنی برای صادرات محصولات مختلف از جمله محصولات کشاورزی است.

وی گفت: عدم رعایت استانداردها به کشورهای هدف این امکان را می دهد که مانع ورود کالا به کشور خود شوند.

مدیرکل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی افزود: بنابراین رعایت استاندارد در همه مراحل تولید و بازاررسانی محصولات کشاورزی امری ضروری است، در دهه گذشته رعایت استانداردهای کیفیت و ایمنی مواد غذایی به شدت افزایش یافته و در حال حاضر نقش مهمی در تجارت جهانی محصولات کشاورزی دارا هستند.

وی اظهارداشت: تجار می بایست از استانداردهای بین المللی نظیر کدکس و استانداردها و شرایط تعیین شده کشورهای هدف آگاهی کامل داشته و محصول را مطابق شرایط تعیین  شده ارایه دهند تا از هرگونه ممنوعیت و یا محدودیتی در صادرات جلوگیری شود.

مدیرکل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در این راستا اجرای کشاورزی قراردادی و اجرایی کردن استانداردها از مرحله تولید تا عرضه تاثیر به سزایی در توسعه صادرات و تولید پایدار خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، روسیه در هفته های اخیر محدودیت های زیادی را برای واردات برخی محصولات کشاورزی کشورهای مختلف، وضع کرده است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ اندازه‌گیری مصرف آب ۳۸ محصول با هدف مدیریت آب کشاورزی

تهران- ایرنا- معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از انجام طرح اندازه‌گیری آب مصرفی ...