راهبرد بازار؛ دستورالعمل تامین مالی زنجیره‌ای به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد

راهبرد بازار؛ دستورالعمل تامین مالی زنجیره‌ای به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد

زمان انتشار : 1400/10/02 - 06:42

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز سه‌شنبه ایرنا از بانک مرکزی، برای افزایش کارایی و شفافیت تامین مالی سرمایه‌ در گردش بنگاه‌های تولیدی، اصلاح و ارتقای سیاست‌های اعتباری، بهبود شاخص‌های سلامت بانکی و افزایش پایداری ترازنامه بانک‌ها و همچنین با هدف تسریع و تسهیل فرایندهای تامین مالی بنگاه‌های تولیدی و کمک به رشد اقتصادی پایدار از طریق شیوه‌های غیرتورمی، بانک مرکزی، توسعه و ترویج شیوه‌های تامین مالی زنجیره‌ای را در دستور کار قرار داده است.

در این زمینه «دستورالعمل ارائه خدمات تامین مالی زنجیره تامین توسط موسسات اعتباری» با هم‌فکری ذی‌نفعان، ‌صاحب‌نظران و کارشناسان، تهیه و به تصویب کمیسیون اعتباری و تایید هیات عامل بانک مرکزی رسیده است.

تامین مالی زنجیره‌ای،‌ مجموعه‌ای از شیوه‌ها و عملیات تامین مالی از قبیل تنزیل اسناد دریافتنی، خرید دین، عاملیت، عاملیت معکوس، پرداخت تسهیلات و اوراق بهادارسازی اسناد دریافتنی است که در چارچوب روش‌های زنجیره‌ای، منجر به بهبود مدیریت سرمایه‌در گردش بنگاه‌های تولیدی می‌شود. در این روش،‌ به جای شیوه سنتی دریافت تسهیلات مستقیم توسط بنگاه‌های اقتصادی، فرایند تأمین مالی بنگاه‌ها به صورت پیوسته و در طول زنجیره‌های تأمین و مبتنی بر جریان واقعی کالا و خدمت انجام می‌شود.

در تامین مالی زنجیره‌ای، امکان به‌کارگیری انواع شیوه‌های تعهدی برای تامین مالی بنگاه‌ها وجود دارد که منجر به کاهش نیاز بنگاه‌ها به تسهیلات جدید خواهد شد.

با پیاده‌سازی تأمین مالی زنجیره‌ای، شفافیت و کارایی فرایند تأمین مالی افزایش یافته و هزینه تمام‌شده محصول کاهش می‌یابد و ضمن تسهیل و تسریع تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی به پایداری و بهبود ترازنامه بانک‌ها نیز کمک می‌کند.

لازم به ذکر است که نقش بانک مرکزی در توسعه تأمین مالی زنجیره‌ای، نقش سیاست‌گذاری و تنظیم‌گری در چارچوب مأموریت‌های اصلی است و اجرای شیوه‌های مختلف تأمین مالی زنجیره‌ای بر عهده شبکه بانکی خواهد بود.

تاکنون بخشی از مقدمات پیاده‌سازی تأمین مالی زنجیره‌ای با همکاری شبکه بانکی و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط فراهم شده و با ابلاغ دستورالعمل وشیوه‌نامه‌های اجرایی، اجرای آزمایشی طرح از طریق برخی بانک‌های منتخب و در زنجیره‌های محدود آغاز خواهد شد. در این زمینه، شیوه‌نامه اجرایی استفاده از برات الکترونیکی در تامین مالی زنجیره‌ای نیز به عنوان یکی از ابزارهای مورد استفاده در این شیوه، تصویب و به بانک‌ها ابلاغ شده است.

به‌تدریج با تکمیل زیرساخت‌ها و دریافت بازخورد از روند اجرای طرح، دامنه شمول آن به سایر رشته‌فعالیت‌ها و سایر بانک‌ها گسترش خواهد یافت.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

چهارده + چهار =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ آزادسازی منابع ارزی با همکاری دستگاه دیپلماسی در حال انجام است 

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، «مصطفی قمری‌وفا» در توئیتر نوشت: ...