راهبرد بازار؛ همکاری‌های تجاری کرمان و عمان بررسی شد

راهبرد بازار؛ همکاری‌های تجاری کرمان و عمان بررسی شد

زمان انتشار : 1400/10/02 - 15:47

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا در این همایش با حضور فعالان تجاری بخش های دولتی و خصوصی، فرصت های سرمایه گذاری و مبادلات تجاری در بخش های معدن، صنعت، کشاورزی و گردشگری مورد بررسی قرار گرفت.

در این همایش اعلام شد که رشد ۱۶۳ درصدی مبادلات تجاری ایران و عمان در سال جاری رقم خورده است؛ عمان محصولاتی از جمله دام زنده، محصولات پتروشیمی، میوه، کشاورزی، سیمان و فرآورده‌های آبزی را از ایران وارد و در مقابل برخی محصولات دیگر از جمله تجهیزات پزشکی، انواع لوله و تیوپ برای موتورهای گازوییلی و روغن‌دانه آفتابگردان به ایران صادر می کند.

در این زمینه استان البریمی عمان با هشت هزار کیلومترمربع وسعت و ۷۲ هزار نفر جمعیت ثابت و نزدیکی به مرزها ظرفیت مناسبی برای توسعه همکاری های اقتصادی و مبادلات تجاری کرمان تلقی می شود.

استان کرمان نیز به عنوان قطب معادن ایران که ۴۰ درصد ارزش افزوده معادن کشور را در اختیار دارد، همچنین با تولید محصولات صادراتی حوزه کشاورزی ازجمله پسته، خرما و دیگر محصولات ظرفیت بسیار خوب و بکری برای همکاری های اقتصاد عمان تلقی می شود.

در این همایش مسئولان کرمان از جمله استاندار، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و برخی نمایندگان مجلس در کنار تجار کرمانی حضور د اشتند و بررسی فرصت های تجاری مشترک با حضور هیات اقتصادی ۱۸ نفره استان لبریمی عمان بررسی شد.

استاندار کرمان در این همایش عمان را برای ایران کشوری دوست و برادر با علایق مشترک تاریخی در ادوار مختلف خواند و گفت: حتی جابه جایی حکومت ها هم در این علایق تاریخی ۲ کشور تاثیر منفی نگذاشته است.

علی زینی وند افزود: ظرفیت های استان کرمان می تواند دوره ای پر فروغ برای مبادلات اقتصادی کرمان و عمان رقم بزند زیرا کرمان به لحاظ تخصص معدنی و صنایع فرآوری از نظر دانش و فناوری حرف های زیادی برای گفتن دارد؛ در حوزه کشاورزی نیز استان‌ کرمان محصولات خاص و خارج از فصل مورد علاقه بسیاری کشورها دارد که می تواند با جذابیت خاصی برای این کشورها تولید کند.

وی در ادامه با تشریح ظرفیت های معدنی و صنعتی استان کرمان تاکید کرد: هم آمادگی ورود سرمایه گذاران عمانی را در این بخش در استان داریم و هم آماده انتقال دانش و توانمندی به کشور دوست و برادر عمان هستیم.

استاندار کرمان تصریح کرد: زمینه دیگر همکاری بحث کشاورزی است که با توجه به تنوع محصولات و فصول در کرمان محصولات مصرفی و خارج از فصل می توانیم داشته باشیم و آمادگی داریم کشاورزی قراردادی را با عمان نیز محقق کنیم.

وی ادامه داد: کشاورزی قراردادی مبتنی بر صادرات است که به علت بعد مسافت و نزدیکی برای کشور عمان به نسبت دیگر نقاط کشور از مزیت نسبی برخوردار است و همچنین کیفیت محصولات استان در کمتر جای دنیا دیده می شود.

زینی وند افزود: در حوزه گردشگری و درمانی آمادگی همکاری با عمان داریم که در این حوزه توانمندی پزشکی قوی و آمادگی برای احداث شهرک های پزشکی جذاب را در عمان داریم و در این زمینه دولت تمام قد آمادگی دارد که از اتاق بازرگانی حمایت کند.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان نیز در این همایش کرمان را سرزمین شگفتی ها در عرصه های مختلف اقلیمی، طبیعی و منابع خواند و ضمن تشریح ظرفیت ها و فرصت های تجاری و اقتصادی در این استان افزود: استان البریمی شرایط ویژه ای برای ورود کرمان به قاره آفریقا دارد؛ ضمن آنکه در نزدیکی بنادر مهم امارات، ارمنستان و کشورهای آفریقایی قرار دارد.

سیدمهدی طبیب زاده افزود: استان البریمی عمان می تواند مرکز فرآوری مواد معدنی و سنگ های تزئینی باشد و این پایه اساسی برای مشارکت ماست؛ ضمن آنکه در کرمان همه زنجیره های معدن ایجاد شده است و عمان نیز به بخش معدن توجه کرده و می تواند روی همکاری کرمان حساب کند.

در ادامه همایش رییس شرکت شهرک های صنعتی عمان هم در این نشست گفت: هدف ما جذب سرمایه و افزایش با مزیت رقابتی در منطقه است که بتوانیم در حوزه جهانی عمل کنیم و در این زمینه زیرساخت ایجاد کند.

عبدالله المیاسی وضعیت شرکت شهرک های صنعتی این کشور را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا رییس اتاق بازرگانی البریمی عمان نیز در این نشست گفت: مبادله تجاری و اقتصادی در زمینه های مختلف صنعت، گردشگری و اداری از مهمترین اهداف این سفر است.

ظاهر الکعبی افزود: معتقدیم بین ۲ استان شباهت بسیاری وجود دارد از جمله نزدیکی به دریا که ظرفیت بسیار خوبی به شمار می رود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ اندازه‌گیری مصرف آب ۳۸ محصول با هدف مدیریت آب کشاورزی

تهران- ایرنا- معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از انجام طرح اندازه‌گیری آب مصرفی ...