راهبرد بازار؛ ۵۰ رشته قنات در خراسان جنوبی بازسازی و مرمت شد

راهبرد بازار؛ ۵۰ رشته قنات در خراسان جنوبی بازسازی و مرمت شد

زمان انتشار : 1400/10/03 - 09:52

اکبر محمدی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اعتبارات مصوب استان نسبت به سال قبل چهار برابر افزایش پیدا کرده ولی از آنجایی که اوراق اسناد خزانه اسلامی و به‌صورت سه ساله است، حجم عملیات اجرایی تا ۵۰ درصد کاهش داشته است.

وی تصریح کرد: چنانچه اعتبارات تخصیصی، نقدی باشد اثربخشی فراوانی دارد و با توجه به توان ضعیف مقنی‌های استان، نیاز به اعتبارات نقدی بیشتری است.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: میزان اعتبار مورد نیاز برای بازسازی حدود ۹۳۵ کیلومتر از قنوات این استان در برنامه توسعه هفتم، هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است.

وی افزود: پیگیری و مکاتبه لازم برای تخصیص اعتبار با معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، استانداری و پیگیری‌های لازم برای راه‌اندازی ستاد احیا و مرمت قنوات با معاونت وزرات جهاد کشاورزی صورت گرفته است.

محمدی اظهار داشت: در سال جاری ۳۰ تا ۱۰۰ درصد کاهش آبدهی در قنوات استان خراسان جنوبی را شاهد بودیم که این افت آبدهی به دلیل خشکسالی‌های متعدد و طولانی‌مدت و هوابین بودن قنوات است.

وی گفت: کاهش آبدهی قنوات به معنای فوت شدن قنوات نیست زیرا پس از بارندگی مجدد دبی قنات افزایش می‌یابد.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: تاکنون بیش از سه هزار و ۵۱۷ رشته از قنوات استان حداقل در یک فاز عملیات احیا و مرمت در آنها صورت گرفته که حدود هزار و ۷۲ کیلومتر را شامل می‌شود.

وی گفت: در مجموع ۶ هزار و ۹۴۷ رشته قنات در خراسان جنوبی وجود دارد که حدود پنج هزار و ۳۰۰ رشته قنات در سامانه قنوات ثبت شده است.

با توجه به اهمیت تامین آب از منابع زیرزمینی در خراسان جنوبی تشکیل ستاد احیای قنوات از مصوبات سفر نوزدهم شهریور امسال رییس جمهوری به این استان است که با عنوان “ستاد احیا، بازسازی و مدیریت قنوات استان خراسان جنوبی” به‌طور رسمی از ۲۸ شهریور ماه آغاز به کار کرد تا مرمت و بازسازی قنوات سرعت بگیرد.

سه کارگروه شامل “آموزش، فرهنگ‌سازی و مشارکت” با مدیریت مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی، کارگروه “بررسی حوادث و بلاهای طبیعی” با مدیریت مدیرکل مدیریت بحران استانداری و کارگروه “مدیریت قنوات” با مدیریت مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی نیز ذیل این ستاد تشکیل شد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

10 − 2 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛  رشد ۱۳٫۵ درصدی تولید غلات ایران بر اساس آمار فائو / ایران چهاردهمین تولیدکننده بزرگ گندم دنیا شد

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ...