راهبرد بازار؛ ارزآوری ۵۳۳ میلیون دلاری صادرات پسته ایران در هفت ماهه ۱۴۰۰

راهبرد بازار؛ ارزآوری ۵۳۳ میلیون دلاری صادرات پسته ایران در هفت ماهه ۱۴۰۰

زمان انتشار : 1400/10/03 - 18:58

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز دوشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «داراب حسنی» درباره وضعیت تولید پسته و ارزآوری آن افزود: پسته با سطح زیر کشت بیش از ۵۰۰ هزار هکتار و متوسط تولید سالیانه حدود ۳۰۰ هزار تن، مهم‌ترین و ارزآورترین محصول بخش کشاورزی به‌ویژه زیربخش باغبانی در کشور است.

وی بیان‌داشت: بررسی میزان صادرات پسته در سه سال اخیر نشان می‌دهد میزان صادرات این محصول افزایش یافته است، به‌طوری که میزان صادرات آن در سال ۱۳۹۸ برابر با ۱۰۹ هزار تن و به ارزش ۹۷۲ میلیون دلار بوده که در سال ۱۳۹۹ به میزان ۲۰۳ هزار تن و به ارزش یک میلیارد و ۳۷۱ میلیون دلار رسیده است.

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان‌کرد: میزان صادرات این محصول در هفت ماهه سال جاری ۸۰ هزار تن به ارزش ۵۳۳ میلیون دلار بوده است.

وی با اشاره به جایگاه پسته در صادرات محصولات باغبانی کشور، تاکید کرد: ضروری است حمایت‌های لازم توسط همه دستگاه‌های ذی‌ربط به‌منظور تسهیل، استمرار و ارتقای صادرات این محصول ارزشمند انجام شود.

حسنی در ادامه به بررسی میزان تولید پسته در سه سال اخیر پرداخت و تصریح‌کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان تولید این محصول در سال ۱۳۹۸ برابر با ۳۳۷ هزار تن بوده  که پارسال به ۳۵۸ هزار تن افزایش یافته است.

وی ادامه‌داد: به استناد آمار اولیه اخذ شده از استان‌های کشور، میزان تولید پسته در سال جاری برابر با ۲۸۱ هزار تن برآورد شده است که نسبت به سال گذشته حدود ۲۱ درصد کاهش داشته است.

این مسوول گفت: عواملی همچون سال‌آوری، تغییرات اقلیمی و خسارت عوامل محیطی شامل سرمای زودرس پاییزه ۱۳۹۹، عدم تامین نیاز سرمایی برخی ارقام، تگرگ، سرمازدگی بهاره، نوسانات دمایی و افزایش بیش از حد دما در ماه‌های تیر و مرداد منجر به کاهش محصول و افزایش پوکی این محصول شده است.

به گفته وی، امسال از استان‌های کرمان، خراسان رضوی، یزد، خراسان جنوبی، تهران، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، لرستان و آذربایجان غربی کاهش تولید و در استان‌های فارس، سمنان، مرکزی، قم، سیستان و بلوچستان، اصفهان، قزوین، جنوب کرمان، البرز، اردبیل افزایش تولید گزارش شده است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا براساس آخرین آمار فائو در سال ۲۰۱۹، ایران از نظر میزان تولید و سطح زیر کشت، رتبه نخست تولید پسته جهان و از نظر صادرات پس از آمریکا در رتبه دوم قرار دارد.

میزان تولید پسته در سال ۱۳۹۹  حدود ۳۵۸ هزار و ۲۴۴ تن بود که از این میزان ۲۰۳ هزار و ۶۳۷ تن به ارزش یک میلیارد و ۳۷۱ میلیون دلار صادر شده است.

اکنون ۲۵ استان کشور تولیدکننده پسته کشور هستند که استان‌های کرمان، خراسان رضوی، یزد، فارس، خراسان جنوبی، سمنان، مرکزی، قم، سیستان و بلوچستان، تهران و اصفهان در تولید این محصول پیشرو هستند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

یازده + هفده =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ چین بعد از پرتقال به دنبال واردات کیوی از مازندران است

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرنگار ایرنا، حسن عنایتی روز شنبه ...