راهبرد بازار؛ فرهنگی: انتقادات از سفرهای استانی رییس مجلس را وارد نمی‌دانیم

راهبرد بازار؛ فرهنگی: انتقادات از سفرهای استانی رییس مجلس را وارد نمی‌دانیم

زمان انتشار : 1399/12/24 - 04:06

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرنگار پارلمانی ایرنا ،محمد حسین فرهنگی در نشست خبری در مورد ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: امروز کمیسیون تلفیق گزارش خود  در مورد لایحه بودجه را آماده کرده و در سامانه الکترونیکی در معرض دید نمایندگان  قرار می‌دهد ‌و بعد از آن در اولین فرصت این گزارش در صحن علنی مجلس مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

وی افزود: طبق آیین‌نامه داخلی مجلس ابتدا کمیسیون تلفیق در مورد ایرادات لایحه بودجه اعلام نظر می‌کند و بعد از آن این گزارش در صحن علنی مورد بررسی قرار گرفته و به شورای نگهبان ارائه می‌شود.

فرهنگی ابراز امیدواری کرد: تا پایان امسال مصوبات لایحه بودجه به دولت ابلاغ شود و گفت: اگرچه از نظر حجم، تعداد ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه زیاد است اما تفاوت چندانی با سنوات گذشته ندارد و تقریباً به جز یکی دو مورد بقیه ایرادات عادی هستند.

 سخنگوی هیات رییسه مجلس اضافه کرد: آن یکی دو مورد هم مربوط به شفاف کردن ارقام مصوبات است، مثلا لازم است در بند (و) تبصره (۲) ویرایش جدیدی صورت بگیرد و سهم هر کدام از اجزاء که به عنوان هزینه آمده، مشخص و معین باشد.

 تصمیمات مجلس اثر منفی بر بازار نداشته است

وی در واکنش به اظهارات یکی از مسوولان دولت که گفته بود تصمیمات مجلس بر قیمت‌ها اثر گذاشته تاکید کرد: این گفته درست نیست، اولا این بودجه مربوط به سال ۱۴۰۰ است و ما هنوز در سال ۹۹ هستیم. ثانیا تصمیماتی گرفته نشده که اثر منفی داشته باشد. از جمله اینکه ارز دولتی برای کالاهای اساسی به همان ترتیبی که دولت مد نظر داشت پیش بینی شده و در برخی موارد هم تاکید شده که افزایش قیمت اعمال نشود مثل آنچه در مورد اینترنت وجود داشت. لذا ایرادی از این جهت به مصوبات مجلس وارد نیست.

فرهنگی گفت: مباحثی هم در مورد تاثیر عدم تشکیل وزارت بازرگانی بر قیمت‌ها مطرح شده که دقیق نیست. ما وزارتخانه کار یا مسکن را داریم، اما شاهد مشکلات عدیده در این دو حوزه هستیم. بود و نبود نام بازرگانی بر یک وزارتخانه هم نمی تواند اثری داشته باشد. ضمن اینکه قبل از ادغام هم همین مشکلات وجود داشت و حتی باعث می‌شد نوعی دوگانگی و تضاد در مدیریت بازار به وجود بیاید.

 انتقادات به سرفرهای استانی رییس مجلس را وارد نمی‌دانیم

وی در اشاره به انتقادات رسانه ای از سفرهای رییس مجلس گفت: این سفرها با اصرار نمایندگان و مسوولان استانی انجام می‌شود و اثرات بسزایی خصوصا در زمینه آشنایی نزدیک با مسائل کشور دارد. لذا آثار مثبتی بر جای خواهد گذاشت و ما انتقادات را وارد نمی‌دانیم.

سخنگوی هیات رییسه مجلس در پاسخ به خبرنگار ایرنا در مورد ایرادات شورای نگهبان به بندهای الحاقی لایحه بودجه گفت: بندهای الحاقی دو بخش هستند بخشی از بندهای الحاقی در کمیسیون تلفیق لحاظ شده و بخشی هم در صحن علنی با پیشنهاد نمایندگان  اضافه شد،لذا احتمال اینکه برخی از این بندهای الحاقی فرصت کافی برای بررسی نداشته‌اند، زیاد است در رسیدگی‌های جدید با حذف و رفع ابهام این ایرادات رفع می‌شود و برای بررسی مجدد به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ تغییر چیدمان سفره ندارها در ۱۴۰۱

تورم خواراکی ها و آشامیدنی ها در سالی که گذشت برای دهک های فقیرجامعه بسیار ...