راهبرد بازار؛ شناسایی ۵۹۰۵ هکتار تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی

راهبرد بازار؛ شناسایی ۵۹۰۵ هکتار تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی

زمان انتشار : 1400/10/04 - 22:07

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «صفدر نیازی شهرکی» افزود: ۱۸ میلیون هکتار اراضی کشاورزی، تقریبا ۶۰ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار و یک هزار و ۳۰۰ شهر در کشور داریم و شناسایی تغییر کاربری غیر مجاز اراضی در این سطح با وجود محدودیت‌های نیروی انسانی، منابع مالی و لجستیکی توسط سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها صورت گرفته است.

معاون سازمان امور اراضی کشور اظهار داشت: در حال حاضر ۳۵۰ گشت ویژه داریم و هر گشت ویژه باید به طور متوسط ۱۷۱ روستا یا پلاک زراعی سرکشی کنند.

نیازی، تصریح کرد: در استان های شمالی کشور، تقریبا حریم خالی میان شهرها و روستا ها وجود ندارد و شهرها و روستا ها به هم متصل شده اند.

وی، هجوم نقدینگی به سوی زمین های کشاورزی، خستگی مردم از زندگی شهری و ویروس کرونا و ارزش افزوده ناشی از تغییرکاربری مجاز و غیر مجاز را از عوامل افزایش خرید زمین های کشاورزی و تغییر کاربری غیر مجاز آن طی دو سال اخیر عنوان و تصریح کرد: این درحالی است که در دنیا، اراضی کشاورزی فقط باید به کشاورز فروخته شود.

معاون سازمان امور اراضی کشور درباره مقابله با تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی نیز اذعان داشت: ظرف هشت ماه گذشته ۱۳ هزار و ۳۲۰ مورد از تغییر کاربری های غیر مجاز با هماهنگی دادستانی یا از طریق اجرای حکم، قلع و قمع شده اند.

نیازی تصریح کرد: از این میزان قلع و قمع، ۱۲ هزار و ۶۴۵ مورد در سطح ۴۸۳ هکتار با هماهنگی دادستانی و مربوط به سازه ها و ساختمان های در حال ساخت و ۶۷۵ مورد اجرای حکم در سطح ۲۵ هکتار مربوط به بناهای ساخته شده بوده است.

به گفته وی، در دراز مدت ۵۰ تا ۶۰ درصد اراضی قلع و قمع شده به چرخه تولید و کشاورزی باز می گردد.

نیازی در مورد تغییر کاربری مجاز اظهار داشت: از سال ۹۴ تاکنون ۴۵ هزار و ۵۱۳ مورد مجوز تبصره ۴ (طرح های کشاورزی) در سطح ۱۹ هزار و ۱۴۶ صادر شده است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، به منظور جلوگیری از تغییر کاربری های غیرمجاز طبق تکلیف برنامه ششم توسعه باید کاداستر و نقشه ۲۰ میلیون هکتار از اراضی کشور تهیه و جانمایی شود.

طبق آمارهای موجود، ۸۰ درصد از تغییر کاربری‌ها در حریم شهرها و روستاها صورت می گیرد و تنها ۲۰ درصد از این تغییر کاربری‌ها در اراضی کشاورزی خارج از حریم انجام می‌شود که این سازمان طبق قانون موظف به برخورد با این تخلفات است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ اندازه‌گیری مصرف آب ۳۸ محصول با هدف مدیریت آب کشاورزی

تهران- ایرنا- معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از انجام طرح اندازه‌گیری آب مصرفی ...