شناخت ویژگی مزاج سوداوی

شناخت ویژگی مزاج سوداوی

زمان انتشار : 1398/05/23 - 14:48

یکی از انواع مزاجها مزاج سوداوی است که افرادی که دارای مزاج سوداوی می باشند دارای ویژگی هایی هستند که می بایست سبک زندگی خود را بر اساس آن تنظیم کنند

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار استاد حکیم زارعیدارای پروفسور شیپ طب سنتی از کشور المان می باشند و سالهاست در زمینه مزاج شناسی شاگردان زیادی را تربیت کرده اند در این گزارش در خصوص مزاج سوداوی توضیحاتی را ارائه می دهند

شناخت مزاج سودا

خلط سودا، یکی از اخلاط چهارگانه انسانی، مزاجش سرد و خشک و محلّ ذخیره آن در طحال است. سودا، درواقع، رسوب خون است. رنگ آن سیاه، محرک اشتها و استخوان ساز است.
در مقام تشبیه، اگر اخلاط بدن را به مثابه غذایی که داخل دیگ در حال پختن است فرض کنیم، قسمت خام و نپخته غذا، خلط بلغم است؛ قسمت خوب پخته غذا، خلط دم است؛ کفی که روی غذا شکل می گیرد، خلط صفراست و «ته دیگ» غذا، همان سوداست. این ته دیگ می تواند شکلی طبیعی داشته باشد یا آن که بسوزد و حالتی غیرطبیعی پیدا کند.(سودای سوخته)

ویژگیهای ظاهری افراد سوداوی

مزاج این افراد، سرد و خشک است.
جثّه و هیکل:
اغلب افرادی هستند لاغر، باریک، خشک، جرّه و ریزه، با استخوانهای نازک و کشیده. اندامهای خشک و بافت عضلانی کمی دارند. انگشتانشان خشک، کشیده و دوکی است و مفاصل نسبتا درشتی دارند.
پوست:
پوست سوداوی ها خشک، چروکیده و بی طراوت و رنگ آن از حالت سفید کدر تا سبزه و تیره متغیر است. نمای غالب پوست آنها، کدورت(کمودت) است. در افراد سیاه پوست، رنگ پوست کف دست می تواند معیار مناسبی برای تشخیص این کمودت باشد.
در لمس، بدنشان سرد و خشک و پوستشان سفت است. سوداوی ها، اگرچه در لمس، پوست و بدن سردی دارند امّا خیلی از مواقع از گرمی و داغی درونی شکایت دارند که می تواند ناشی از صفرای آمیخته با سوداء یا سایر صفراهای غیرطبیعی یا انباشت صفرا در کبد و کیسه صفرا و عدم توزیع مناسب آن در بدن باشد.
بروز لکه های تیره، کک و مک و خال در پوست در این افراد شایع است. پوست، دارای منافذ متوسط است. رگ های دست پنهان نیستند ولی نازک و تیره هستند.
ناخن های شکننده ای دارند.
موی سر:
پرمو و دارای موهای خشک، ضخیم و یا مجعد(با تجعد یا فر ریز) هستند. رنگ مو مشکی است امّا حالتی کدر و مات دارد. به علت سردی و خشکی و غلبه افکار منفی، موهایشان زودتر دچار سفیدی یا حالت گندمگون می شود. معمولا دچار ریزش مو نمی شوند. موخوره در آنها شایع است.
موی بدن:
بدن سوداوی ها، پرمو و دارای موهای تیره و ضخیم است.
چشم:
چشم هایشان تنگ و ریز و رنگ سفیدی چشم، کدر و تیره است. به دلیل کاهش خونرسانی چشم، پیرچشمی در سنّ بالا در آنها شایع است.
بینی: بینی آنان حالتی عادی یا به سمت خشکی دارد. شامّه قوی دارند.
سایر اجزای سر و صورت:
خشکی باعث قدرت شنوایی می شود ولذا سوداوی ها، گوش های تیزی دارند! در سنین بالا، سوت کشیدن گوش در آنها زیاد دیده می شود.
تعریق: معمولا کم عرق می کنند.

به علت استقبال زیاد از دوره های مزاج شناسی استاد زارعی سانس سوم کلاس ها ثبت نام انجام میپذیرد

 تاریخ شروع: بعد از به حد نصاب رسیدن

 روزهای چهارشنبه ساعت پانزده و سی

 با هزینه استثنائی ترمی شصت هزار تومان

 محل برگزاری کلاس ها فرهنگسرای خاوران میباشد
برای ثبت نام دوره ها تهران فرهنگسرای خاوران به آموزش فرهنگسرای خاوران مراجعه نمایید. جهت اطلاعات بیشتر به کانال استاد زارعی مراجعه فرمایید

 تلگرام @khosrozarei

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ توانبخشی به معلولان در منزل

معلولان نیز به مانند همه اقشار جامعه درگیر مشکلات مربوط به کرونا ویروس هستند و ...