راهبرد بازار؛ کاهش رشد بخش خصوصی غیرنفتی عربستان

راهبرد بازار؛ کاهش رشد بخش خصوصی غیرنفتی عربستان

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۱۴ - ۱۴:۳۹

اقتصاد ایران: در پی کاهش تقاضا و اعتماد مصرف کننده در عربستان سعودی طی ماه دسامبر، رشد بخش خصوصی غیرنفتی این کشور به کمترین میزان خود طی ۹ ماه گذشته رسید.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران، بر اساس داده های منتشر شده توسط موسسه تحقیقاتی آی اچ اس مارکت IHS Markit، در پی کاهش تقاضا و اعتماد مصرف کننده در عربستان سعودی طی ماه دسامبر، رشد بخش خصوصی غیرنفتی این کشور با نگرانی‌های ناشی از شیوع اومیکرون به کمترین میزان خود طی ۹ ماه گذشته رسید.

آخرین نظرسنجی‌های انجام شده نشان داد که شاخص مدیران خرید PMI در این کشور پادشاهی در ماه دسامبر به میزان قابل توجهی کاهش یافت و در دسامبر ۲۰۲۱ به ۵۳.۹ واحد رسید. با این حال، از آنجایی که هنوز از آستانه ۵۰ بالاتر است، این رقم همچنان نشان دهنده بهبود شرایط بود.

علت افت شاخص مدیران خرید در عربستان کاهش شدید سفارش‌های خرید عنوان می‌شود که به نوبه خود باعث کاهش انباشت کار و اشتغال شد و رشد تولید را به پایین‌ترین نرخ از ماه اوت رساند.

علاوه بر این، چشم انداز شرکت ها برای سال آینده به پایین ترین حد خود در ۱۸ ماه گذشته رسید.

شرکت آی اچ اس مارکت که در لندن مستقر است، همچنین افزود که تنها ۸ درصد از شرکت های بررسی شده معتقد بودند که تولید آنها در سال ۲۰۲۲ افزایش خواهد یافت، علیرغم برخی خوش بینی ها در مورد تقاضای بالقوه بالاتر و عرضه محصولات جدید.

به گفته دیوید اوون، اقتصاددان این موسسه تحقیقاتی، شاخص PMI عربستان سعودی سال گذشته میلادی را با وضعیتی “کسل‌کننده” به پایان رساند، چرا که به دلیل نگرانی‌ها در مورد گسترش جهانی سویه اومیکرون که منجر به کاهش قابل توجه رشد کسب‌وکارهای جدید می‌شود، پایین‌ترین میزان خود را در ۹ ماه گذشته ثبت کرد.

علاوه بر این، افزایش قیمت مواد اولیه و حمل‌ونقل گران‌تر نتیجه افزایش هزینه های تولید بوده است چرا که نرخ تورم به بالاترین سطح خود از ماه ژوئن رسیده است.

این امر شرکت ها را وادار کرد تا قیمت های فروش خود را افزایش دهند، اما برخی گزارش ها نیز حاکی است که رقابت سالم برخی از مشاغل را وادار به اعمال تخفیف کرده است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

دو × 2 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ حباب سکه ۱۱۰ هزار تومان کاهش داشت

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز جمعه ایرنا، بررسی بازار سکه ...