راهبرد بازار؛ هجمه‌های برگشت محصولات کشاورزی برای سرکوب تولید داخلی است

راهبرد بازار؛ هجمه‌های برگشت محصولات کشاورزی برای سرکوب تولید داخلی است

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۱۴ - ۲۰:۳۰

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مسعود گیل‌آبادی» امروز (سه شنبه) در مراسم هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی تهران که در بوستان گفت‌وگو برگزار شد، افزود: دشمنان ایران زیاد هستند تا جایی که شبکه‌های معاند که برای برگشت محصولات کشاورزی ترس ایجاد می‌کنند؛ تمامی این مسائل ضربه به اقتصاد کشاورزی است.

رییس انجمن تولیدکنندگان سم کشور اظهار داشت: یکی از دلایل برگشت محصولات کشاورزی، تاخیر در اطلاع رسانی تغییر روش پروتکل ها،  خاک محموله های سیب زمینی، شپشک توت کیوی بوده است و هیچ یک مربوط به کیفیت محصولات نبوده است.

وی با اشاره به اینکه محصولات تولیدی سم بخش کشاورزی سالم است، تصریح کرد: باوجود مسائل بانکی و مشکلات تامین ارز هیچ یک از سموم مورد نیاز کشور نه تنها به تعویق نیفتاده بلکه تدارک شده است به طوری که در سه سال گذشته، شرکت بایر که تولیدکننده دو آفتکش مهم بخش کشاورزی در ایران بود،  وقتی از ایران رفت، تولیدکنندگان داخلی این سموم را به شکل با کیفیت تامین کردند.

گیل آبادی ادامه داد: مصرف سم در ایران ۴۰ هزارتن است و از این میزان ۷۵ درصد توسط تولیدکنندگان داخلی تولید می شود.

لزوم آموزش دوره کارنس سموم به کشاورزان

رییس انجمن تولیدکنندگان سم کشور تصریح کرد: اکنون آموزش کشاورزان برای دوره کارنس سموم (زمان مصرف سموم تا برداشت محصول) باید آموزش داده شود که این مهم نیازمند ورود وزارت جهاد کشاورزی برای ورود بخش ترویج است که به نظر می رسد وزارتخانه متبوع باید در این خصوص اهتمام بورزد.

وی درباره خطر پذیری سموم اظهارداشت: پنج سال گذشته انجمن تولیدکنندگان سم به گمرک و وزارت جهاد کشاورزی طبق کمیسیون ماده یک برای تعرفه سموم کم خطر،  متوسط خطر و پرخطر پیشنهاد داد تا با افزایش تعرفه سموم پرخطر تکنیکال و آماده مصرف ورود این محصول به کشور کاهش یابد.

مصرف سموم پرخطر به ۲ درصد رسید 

گیل آبادی اضافه کرد: با اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت جهاد کشاورزی استفاده سموم پرخطر در سالجاری به نزدیک ۲ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه اکنون  سموم کم خطر در کشور به مصرف می رسد افزود: ما به دنبال این هستیم که موسسه تحقیقات گیاه پزشکی با رصد و پایش سموم کم خطر و ثبت آنها را انجام دهد و در اختیار شرکت های تولید کننده بگذارند چون اکنون این روند دو تا سه سال زمان می برد که طولانی است.

تولیدکنندگان توان پرداخت مالیات و ارزش افزوده را ندارند

«صیاد فرهادی» رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان کودهای کشاورزی در این مراسم گفت: اکنون پنج میلیون تن نیاز کودی کشور است اما ۳.۵ میلیون تن تولید و به مصرف داخلی می رسد و از این میزان فقط کود اوره را دولت تامین می کند و مابقی کود مورد نیاز کشور توسط بخش خصوصی انجام می شود.

وی اظهار داشت: اکنون اجرای پنج درصد مالیات بر ارزش افزوده برای بخش تولید غیرمنطقی است زیرا تولیدکنندگان بخش کشاورزی توان مالی لازم را برای این فرایند ندارند در غیراین صورت تولیدکنندگان باید از بانک ها وام بگیرند تا بتوانند به تولید ادامه بدهند.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران از امروز ۱۴ تا ۱۷ دی ماه با حضور ۹۴ شرکت تولیدکننده داخلی کود، سم و بذر در مجتمع نمایشگاه های بوستان گفت‌وگو در فضایی به مساحت ۱۱ هزار مترمربع از امروز آغاز به کار کرد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

یک × سه =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ ایستگاه تحقیقات شتر و گونه‌های مرتعی خراسان جنوبی افتتاح شد

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا این ایستگاه بخشی از زنجیره ...