راهبرد بازار؛ افزایش ۴۰ هزار هکتاری کشت پاییزه چغندرقند

راهبرد بازار؛ افزایش ۴۰ هزار هکتاری کشت پاییزه چغندرقند

زمان انتشار : 1399/12/25 - 08:24

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز یکشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، « سعید صادق زاده حمایتی » افزود: اکنون سطح کشت پاییزه چغندرقند حدود ۲۰ هزار هکتار است که بر اساس برنامه بلندمدت وزارتخانه این سطح قرار است حداقل به ۶۰ هزار هکتار در استان خوزستان و در دیگر مناطق مستعد برسد.

معاون برنامه ریزی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: بیشترین تمرکز محققان این موسسه در زمینه تحقیقات بهزراعی بر روی توسعه کشت پاییزه چغندرقند در مناطق جدید است.

وی با اشاره به این که به طور سنتی، کشت پاییزه چغندرقند در مناطق خوزستان انجام می شود، گفت: براساس تحقیقات موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند، در استان هایی نظیر ایلام، فارس، کرمانشاه، گلستان و اردبیل مناطق مستعد برای کشت پاییزه چغندرقند وجود دارد و در حال حاضر داریم روی این مناطق تحقیق می کنیم.

صادق زاده حمایتی به تولید علوفه از طریق کشت چغندر علوفه ای اشاره کرد و تصریح کرد: اکنون در کشور با کمبود علوفه برای خوراک دام مواجه هستیم و برنامه ما این است که از محل چغندر علوفه ای، بخشی از نیاز کشور به علوفه را برطرف کنیم.

معاون برنامه ریزی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی افزود: در این راستا فعالیت های به‌نژادی و اصلاح رقم های جدید و همچنین کارهای به‌زراعی برای تعیین نیازهای تحقیقاتی در دستور کار موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند قرار گرفته و امیدواریم در آینده بخشی از نیازها علوفه کشور با توسعه کشت چغندر علوفه ای تامین شود.

صادق زاده حمایتی ادامه داد: ما درصدد هستیم با اصلاح رقم و تعیین نیازهای تحقیقاتی کاشت، داشت، برداشت و مصرف چغندرعلوفه ای، سطح کشت این محصول به ۲۰ تا ۳۰ هزار هکتار افزایش یابد.

وی از طرح مشترک با موسسه تحقیقات فنی و مهندسی و موسسه تحقیقات علوم دامی خبر داد و گفت: ما با این موسسه ها، طرح مشترک برای تولید و همچنین تدوین پروتکل تولید و مصرف چغندر علوفه ای داریم که در اختیار کشاورزان قرار خواهیم داد.

معاون برنامه ریزی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند درباره پروژه های مشترک این موسسه با سایر کشورها اظهارداشت: ما با کشورهای آلمان و ایتالیا پروژه های مشترک اصلاح رقم چغندرقند داریم و امیدواریم ظرف یک یا دو سال آینده این رقم های مشترک وارد بازار شوند.

صادق زاده حمایتی افزود: برخی از این رقم ها متحمل به خشکی و برخی مقاوم به بیماری هستند.به گفته وی، موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند از پنج سال پیش پروژه مشترک خود را با آلمان و با ایتالیا از دو سال پیش آغاز کرده است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، طبق پیش‌بینی‌های وزارت جهاد کشاورزی به نظر می‌رسد با اقدام‌های انجام شده امسال بیش از پنج میلیون تن چغندرقند بهاره و پاییزه در کشور تولید شود که از این میزان نزدیک یک میلیون و ۵۰۰ هزارتن شکر خام استحصال خواهد شد.

سال گذشته نیز سه میلیون و  ۸۳۳ هزارتن چغندر قند پاییزه و بهاره در سطح بیش از  ۸۰ هزار هکتار کشور تولید شد که از این میزان ۹۲۵ هزار تن شکر استحصال شده است.

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ سومین جشن گلاب گیری روستای هەمرولە سنندج در سطح ملی برگزار می‌شود

سنندج-ایرنا-معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: سومین جشن گلاب گیری روستای «هەمرولە» سنندج ...