راهبرد بازار؛ انتقاد پورابراهیمی از انتقال منابع شرکت مس/سوال از وزیر مطرح می‌شود

راهبرد بازار؛ انتقاد پورابراهیمی از انتقال منابع شرکت مس/سوال از وزیر مطرح می‌شود

زمان انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۱۷ - ۰۲:۲۸

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، محمدرضا پورابراهیمی افزود: خبرهایی که ما از تصمیمات مدیرعامل شرکت ملی مس داریم نگران کننده است و به نظر می رسد اقدامات مدیرعامل و اعضای هیات مدیره این شرکت با تاکید و حمایت های وزیر صمت انجام شده که خلاف قوانین و مقررات و بنابر اختیارات مجمع عمومی این شرکت در حوزه مسولیت های اجتماعی است.

وی بیان کرد: مدیرعامل شرکت ملی مس در یک اقدام خلاف قانون که به نظر ما خیانت به مردم استان کرمان است طبق خبرهای واصله با توافقی که با نمایندگان آذربایجان انجام داده است مقرر نموده منابع سنگینی در حدود ۵۰۰ میلیارد تومان از منابع این شرکت را از کرمان خارج کند و به موضوعات دیگری اختصاص دهد که اساسا در حوزه وظایف و ماموریت های ایشان محسوب نمی شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه برای ما حائز اهمیت است اینکه شرکت ملی مس بر اساس سهم قانونی هر یک از استان ها مکلف است تعهدات خود را قانوناً در استان کرمان و استان آذربایجان اجرایی کند.

سوال از وزیر

پورابراهیمی گفت: برآورد این است که حدود ۲۰ درصد ظرفیت تولیدی و سرمایه گذاری شرکت ملی مس در آذربایجان و ۸۰ درصد آن در استان کرمان است پس اگر قرار است در این خصوص تصمیم گیری شود طبیعتا متناسب با این سهم باید در حوزه مسولیت های اجتماعی ایفای نقش کند و خارج از این مجموعه شرایطی که ما خبر داریم به هیچ عنوان قابل قبول استان نیست و قطعا اینگونه تصمیمات منجر به سوال از وزیر صمت خواهد شد.
وی گفت: گزارشی که از نشست اخیر مدیرعامل و اعضای هیات مدیره مس در مجلس با حضور یکی از نواب رییس مجلس که مشخص نیست چرا یکی از نواب رییس مجلس در این موضوع ورود کرده، حاکی از این است که حدود ۵۰۰ میلیارد تومان از منابع مربوط به این شرکت قرار است به خارج از ظرفیت های استانی که هیچ تناسبی با سهم آذربایجان از حوزه مسولیت های اجتماعی ندارد اختصاص یابد.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: از نظر ما خروج این منابع از کرمان و انتقال بدون حساب و کتاب به آذربایجان حتما خیانت به مردم کرمان است و ما ذره ای از این منافع کوتاه نخواهیم آمد.
آلایندگی شرکت مس و افزایش آمار بیماران مبتلا به سرطان در منطقه

وی همچنین تصریح کرد: متاسفانه وضعیت عملکردی شرکت ملی مس در بخش آلایندگی ها کار را به جایی رسانده که مردم کرمان بویژه شهرهای رفسنجان، خاتون آباد و پاریز بشدت از آلایندگی این شرکت رنج می برند.
پورابراهیمی اظهار داشت: طبق آمار، آرسنیک آب در این منطقه که متاسفانه ملحق به آب شرب مردم شده ۱۲ برابر حدمجاز است و رفع این مشکل نیازمند ورود سازمان حفاظت محیط زیست است و این سازمان باید پاسخگوی نمایندگان و مردم استان کرمان باشد.
وی به آلودگی ایجاد شده توسط شرکت مس در هوای کرمان نیز اشاره و تصریح کرد: خروجی so۲  که در هوا پخش می شود ۳۰ برابر حد مجاز است و کار را به جایی رسانده که مردم دچار مشکلات متعددی از جمله بیماری های تنفسی شده اند.
پورابراهیمی به ایجاد آلودگی خاک توسط این کارخانه اشاره کرد و گفت: مراتع به دلیل آلایندگی های زیست محیطی دچار آلودگی شده اند و اکنون دشت های منطقه استقرار کارخانه های مس امکان استفاده ندارند که نمونه این امر از بین رفتن دام های مردم بویژه در دشت خاتون آباد در شهرستان شهربابک است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طی سال های اخیر هزاران دام به دلیل مصرف علوفه های سمی از بین رفته اند و هنوز هم بخشی از تعهدات کامل شرکت مس به این دامداران ایفا نشده است.
وی با بیان اینکه آمار افراد مبتلا به سرطان در مناطق محدوده شرکت مس از متوسط کشور بیشتر است گفت: نگرانی جدی در این زمینه نیز وجود دارد.
پورابراهیمی گفت: شرکتی که این همه هزینه برای مردم کرمان و منطقه خود ایجاد کرده، اگر این منابع با فشار و جریان های مختلف از کرمان خارج شود خیانت به مردم این استان است.
 از ۲۰ درصد سهم آذربایجان در مس حمایت می کنیم  
 وی با بیان اینکه آذربایجان نیز از مس حق و سهم دارد اظهارداشت: ما نیز کمک می کنیم به اندازه سهم خود در محدوده معدن خود هزینه کند و حق مردم این منطقه و استان نیز هست.
پورابراهیمی به وضعیت تیم های ورزشی و طرح های توسعه ای استان کرمان اشاره کرد و گفت: با این مبلغ پول می توان بسیاری رشته های ورزشی بی صاحب و بدون منابع را در داخل استان سر و سامان داد و نیز زیرساخت ایجاد کرد.
 وی با بیان اینکه این موضوع را با جدیت پیگیری می کنیم افزود: از نظر ما این منابع متعلق به مردم کرمان است و وزیر صمت حق مداخله و تصمیم گیری در این زمینه را ندارد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: سهم دولت از شرکت ملی مس فقط از طریق (ایمیدرو) ۱۳ درصد است؛ آقای وزیر باید به اندازه این سهم تصمیم گیری کند اکنون بیش از ۴۰ درصد متعلق به سهام عدالت که مال مردم بینوایی است که سهامدار سهام عدالت در کشور هستند یا حدود ۱۰ درصد مربوط به پنج هزار بازنشسته صندوق بازنشستگی مس است لذا جواب این افراد را چه کسی می دهد.
وی با طرح این پرسش که این بازنشستگان پول خود را داده اند که اینطوری منابعشان از بین برود و مدیرعامل مس تصمیم بگیرد،لابی کند و بخواهد مدیریت کند اظهارداشت: آن هم مدیرعاملی که خبرهایی مبنی بر دو تابعیتی ایشان مطرح شده که حتما باید دستگاه های امنیتی به این موضوع ورود کنند و ببیند چطور این مدیر ظاهرا دو تابعیتی برای ادامه فعالیت خود این گونه هزینه می کند.
پورابراهیمی افزود: بنابراین پول مربوط به دارندگان سهام عدالت، صندوق بازنشستگی مس و دیگر شرکت هایی که سهم قابل توجهی دارند به هیچ عنوان حق ندارند خارج از ضوابط قانونی هزینه شود.
 درخواست برای ورود دستگاه های امنیتی

وی اظهار داشت: از وزیر اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه خواستیم به این موضوع ورود پیدا کند؛ با دستگاه قضایی نیز صحبت شده و مذاکرات و مکاتبات لازم با دستگاه قضایی استان کرمان و دادستان انجام شده و بزودی مدیرعامل مس به دستگاه قضایی کرمان احضار خواهد شد و مردم کرمان این خیانت و خطا را نابخشودنی می دانند.
این نماینده مجلس ادامه داد: در نامه ای به استاندار کرمان نیز خواهان تشکیل فوق العاده شورای تامین شده ایم و در مورد این قضیه تصمیم گیری شود.
پورابراهیمی گفت: حق مردم آذربایجان و سنگون به اندازه سهم خودشان و از محل ۲۰ درصد سرمایه گذاری مورد حمایت ما قرار دارد.  
وی در پایان خاطر نشان کرد: نامه به رییس جمهور، دستگاه های اطلاعاتی، امنیتی و قضایی ارسال شده است و گزارش های دستگاه های نظارتی و امنیتی را نیز در این خصوص به مردم اطلاع رسانی خواهیم کرد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

16 + چهار =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ انتقاد وزیر صنعت به کیفیت و قیمت خودروها/ قیمت خودرو را متعادل می‌کنیم

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، سیدرضا فاطمی امین روز جمعه ...