راهبرد بازار؛ گام جدید دولت برای تکمیل کریدور شمال- جنوب با آغاز عملیات اجرایی پل مرزی آستاراچای

راهبرد بازار؛ گام جدید دولت برای تکمیل کریدور شمال- جنوب با آغاز عملیات اجرایی پل مرزی آستاراچای

زمان انتشار : 1400/11/06 - 00:11

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از سه شنبه شب ایرنا از شرکت مادر تخصصی ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، عصر امروز سه شنبه ۵ بهمن، تفاهم نامه احداث پل مرزی اتومبیل رو بر روی رودخانه آستاراچای با حضور وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و معاون نخست وزیر کشور آذربایجان به امضا رسید و عملیات اجرایی آن آغاز شد.

«خیراله خادمی» احداث این پل را در تکمیل کریدور شمال- جنوب موثر دانست و اظهار داشت: احداث این پل با توجه به مشترکات فرهنگی، اجتماعی و دینی دو کشور همسایه موجب توسعه اقتصادی، گردشگری، صنعتی و حمل و نقل دو کشور می شود.

معاون وزیر راه وشهرسازی با اشاره به دیگر مزایای ساخت این پل اظهار داشت: پل مرزی آستاراچای موجب توسعه ترانزیت میان دو کشور می‌شود که در موازات پل ریلی موجود توسعه همه جانبه منطقه را به همراه دارد.
خادمی اعلام کرد: پل آستاراچای به طول حدود ۱۰۰ متر در موازات آزادراه باکو تا مرز آستارای ایران ساخته می‌شود و اتصال آستارای ایران به باکو را برقرار می‌کند.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه درباره مرز موجود میان ایران و آذربایجان از طریق شهر آستارا گفت: پل موجود در بافت قدیمی شهر آستارا قرار دارد اما پل جدید آستاراچای در مجاورت پل راه‌آهن احداث و به آذربایجان وصل می‌شود.
وی افزود: با احداث پل مرزی آستاراچای و بزرگراه آستارا- آستارا، مسیر آستارا- باکو تکمیل شده و این بزرگراه از باکو به خطوط زمینی ایران متصل می شود. این مسیر ارتباطی ترانزیت کالا از ایران و کشور آذربایجان به کشورهای CIS و اروپای شرقی را تسهیل می کند و دسترسی کشور جمهوری آذربایجان به خلیج فارس و دریای عمان را تامین خواهد کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص ویژگی‌های این پل بیان داشت: طول پل حدود ۱۰۰ متر، عرض آن ۳۱ متر و زمانبندی اجرای آن ۱۸ ماه در نظر گرفته شده است؛ پل در سه دهانه و بر روی رودخانه آستاراچای ساخته می‌شود.

خادمی خبر داد: بر اساس توافقات صورت گرفته میان دو کشور، ۵۰ درصد از هزینه ساخت پل را دولت ایران و ۵۰ درصد مابقی را کشور آذربایجان بر عهده می‌گیرند.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا وزیر راه و شهرسازی ایران و معاون نخست وزیر کشور جمهوری آذربایجان و هیات همراه از مسیر پروژه پل مرزی آستاراچای و باراندراز ریلی نیز بازدید کردند.

«شاهین مصطفی اف» معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در مراسم امضای این سند اعلام کرد ، ساخت این پل جاده ای تا اواخر سال جاری به پایان می رسد .

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

دوازده + 5 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ واکنش راهداری به فیلم جابه‌جایی روستایی‌ها با سیم بکسل

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران ،روز گذشته ویدئویی در فضای مجازی ...